ContentImages_168136

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی اشتغال را مسئله اصلی کشور دانست و بیان کرد: این استان سال گذشته، بیشترین اشتغال ایجاد شده در ایران را بعد از تهران به خود اختصاص داد.
وی افزود: پارسال از مجموع ۶۵۰ هزار شغل ایجاد شده در کشور ۱۰۰ هزار نفر مورد مربوط به خراسان رضوی بود که اگر سرمای پاییز اتفاق نمی افتاد، این میزان به ۱۵۰ هزار شغل نیز می رسید.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه جهت تحقق سند چشم انداز خراسان رضوی، باید سالانه ۱۰۵ هزار فرصت شغلی ایجاد شود؛ تصریح کرد: در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۶ هزار فرصت شغلی در این استان ایجاد شد، اما در سال ۱۳۹۵ تعداد اشتغال ایجاد شده از مرز ۱۰۵ هزار شغل نیز عبور کرد.

۲۹۰هزار نفر جویای کار در سال گذشته
رشیدیان ادامه داد: به رغم ایجاد این میزان اشتغال در سال ۹۵ از مجموع ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر جمعیت آماده بکار در خراسان رضوی ۲۹۰ هزار جویای کار بودند که ۴۸ درصد آنان را جوانان با تحصیلات بالای دیپلم تشکیل می دهند.
وی به ظرفیت های بالا خراسان رضوی در ایجاد اشتغال و فعالیت نخبگان اشاره و خاطر نشان کرد: باید با همکاری نهادهای مرتبط و نخبگان، فرصت های موجود از قوه به فعل تبدیل شوند.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: نخبگان سرمایه اصلی هستند و باید درگیر مسائل و مشکلات استان در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شوند.
رشیدیان همچنین به برپایی سالانه نمایشگاه هفته پژوهش در استان اشاره کرد و اظهار داشت: باید در نمایشگاه امسال به ظرفیت گره خوردن ایده ها و نخبگان با بخش خصوصی توجه کرد.
وی گفت: خراسان رضوی مهد علم و دانش بوده و هست؛ لذا باید از ظرفیت فکری نخبگان برای حل مشکلات استان در بخش های مختلف استفاده کرد.

وجود ۱۳۰۰ نخبه در استان
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی نیز در ادامه گفت: یک هزار و ۳۰۰ نخبه زیر پوشش این بنیاد هستند که حدود ۸۰۰ نفر از این تعداد مربوط به دانشگاه فردوسی است.
سعید رضا احمدی زاده افزود: در طول سال جوایز مختلفی بسته به موفقیت نخبگان از سوی بنیاد ملی اهدا می شود که علامه طباطبایی بالاترین جایزه در بنیاد ملی نخبگان است که امسال به ۱۰۸ نخبه استان تعلق می گیرد.
وی ادامه داد: امسال ۲۰ عنوان برنامه، ۶۴ طرح اجرایی و ۲ طرح ملی در موضوع سوغات و اسباب بازی در دستور کار بنیاد نخبگان خراسان رضوی قرار گرفته است.
رئیس بنیاد نخبگان خراسان رضوی ارتباط موثر و اثربخش تر با نخبگان دانشگاه و حوزه را رویکرد مهم امسال این نهاد اعلام و بیان کرد: اشتغال، از عمده مشکلات نخبگان است و باید برنامه ریزی جامعی در کشور برای اشتغال این قشر انجام شود.
وی افزود: البته نخبگان حوزوی و دانشگاهی در بخش دولتی به خوبی نتوانسته شکوفا شوند و باید با ارتقاء چرخه علم و فناوری زمینه جذب و اشتغال نخبگان را فراهم کرد.

کد خبرنگار:۹۶۰۲۲۰۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image