MGHT3323 copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام و المسلمین هادی قابل، محقق و پژوهشگر دینی، در کانون بعثت اخلاق به سخنرانی پیرامون موضوع حیات و زوال حکومت ها از نگاه قرآن و امام علی(ع) پرداخت و اظهار کرد: یکی از عوامل پنجگانه زوال حکومت ها از نگاه امام علی(ع)، سوء تدبیر و نبود عقل است.
وی با بیان اینکه اگر عقل و تدبیر وجود داشته باشد، اُلفت و محبت در جامعه افزایش می یابد و اگر عقل و تدبیر نباشد، نفرت افزایش می یابد، یادآور شد: انسان های بسیاری هستند که در ظاهر انبانی از علم دارند اما در واقع جاهل هستند زیرا عقل ندارند.
وی با اشاره به عالمانی که به علم خودشان عمل نمی کنند، گفت: متاسفانه ما در درون جامعه مان دچار چنین عالمانی هستیم؛ آن ها عقل بهره گیری از علمشان را ندارند.
حجت الاسلام قابل اظهار کرد: یکی از ایراداتی که ما در سال های ۵۶ و ۵۷ به رژیم شاه می گرفتیم این بود که چرا ما با این همه ثروت خدادادی، این همه فقیر و بیقوله نشین و کپرنشین داریم؛ الحمدلله بعد از ۳۸ سال در این کشور، یک کاندیدایی پیدا شد که همین حرف ها را در این زمان بزند.
وی خطاب به آن کاندیدا گفت: در این ۳۸ سال چه کسی حاکم بوده است و قدرت دست چه کسی بوده است؛ دست خود شماها بوده است، در این ۳۸ سال چه کار می کردید، چشمتان را بسته بودید؟ الحمدلله ۳۸ سال است که شما سِمَت و مسئولیت و قدرت داشتی.
این پژوهشگر دینی ادامه داد: ماها که در هیچ کاری نبودیم و اگر یک کلام حرفی هم می زدیم باید تاوانش را می دادیم و تاوانش را هم داده ایم.
این محقق افزود: شما به کسانی که می توانستند تدبیر درستی داشته باشند مهلت ندادید؛ اگر مهلت داده بودید اکنون ما دچار فقر و فساد نبودیم؛ این فقر و فساد حاصل سوء تدبیری ها است.
حجت الاسلام قابل ابراز کرد: در حدود سال ۸۵ در نجف آباد من در طی صحبت هایی که در «حزب مشارکت» داشتم خطاب به برادران اطلاعات گفتم ای برادران اطلاعات که امروز در اینجا حضور دارید و می دانم که در جمع ما هستید، این حرف من را ثبت کنید، این آقای احمدی نژاد که الان در رأس کار قرار گرفته است و می گوید کارنامه این ۲۶ سال، همه اش فساد و تباهی و سیاهی بوده است، منظورش این است که ۱۰ سال دوره رهبری حضرت امام و ۱۷ سال دوره رهبری رهبر انقلاب هم تمامش فساد و تباهی و سیاهی بوده است.
وی خاطر نشان کرد: در ادامه به آن ها گفتم روزی خواهد رسید که این آقای احمدی نژاد در برابر رهبری خواهد ایستاد و شما در آن روز هیچ کاری نمی توانید بکنید.
این پژوهشگر دینی با بیان اینکه من تاوان این حرف را دادم، تصریح کرد: من را به دلیل حرف زدن بر علیه رئیس جمهور محاکمه کردند. اما خودشان بعداً گفتند این ها گروه منحرف بودند و انحرافیون از آب در آمدند.
این محقق، چهار عامل دیگر زوال حکومت ها از نگاه امام علی(ع) را ظلم، متولی شدن فرومایگان، رها کردن اصول و چسبیدن به فروع و ریختن خون بیگناهان برشمرد.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image