MGHT3323 copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام و المسلمین هادی قابل، محقق و پژوهشگر دینی، در کانون بعثت اخلاق به سخنرانی پیرامون موضوع حیات و زوال حکومت ها از نگاه قرآن و امام علی(ع) پرداخت و با بیان اینکه خداوند برای حکومت ها و ملت ها و جامعه ها اجلی در نظر گرفته است، همانند اجلی که برای هر انسان در نظر گرفته است، تصریح کرد: زوال و پایان حکومت ها بر اساس یک سنت الهی است.
این پژوهشگر دینی اذعان کرد: برای انسان، دو اجل وجود دارد، یکی اجل معلق که غیر حتمی است و دوم، اجل حتمی و قطعی.
این محقق با بیان اینکه اجل حتمی و قطعی همان اجل طبیعی ما است، افزود: میانگین عمر انسان در ایران حدود ۷۰ تا ۸۰ سال است و اگر کسی در این سنین از دنیا برود، می گویند عمر خودش را کرد اما اگر کمتر از این مقدار عمر کند مربوط می شود به اجل معلق.
حجت الاسلام قابل ادامه داد: اجل معلق وابسته به شرایطی است که برخی از آن ها دست خودمان است و بخشی از آن دست خودمان نیست، به عنوان مثال اگر تغذیه مناسبی داشته باشیم عمر بیشتری خواهیم کرد. همچنین اطبا گفته اند اگر نمک و چربی و قند کمتری مصرف کنیم عمر بیشتری خواهیم کرد.
وی یادآور شد: در آن دسته از حوادث رانندگی که سرعت مطمئنه و… را رعایت نکنیم، اجل معلق دست خودمان است اما هنگامی که همه جوانب از جمله سرعت مطمئنه و … را رعایت کنیم و به واسطه خطای راننده مقابل دچار حادثه شویم اجل معلق دست خودمان نبوده است، علاوه بر این، سیل و زلزله نیز مربوط به اجل معلق هستند.
این محقق با اشاره به اینکه، جاودانگی، با خصوصیات این دنیا در تضاد است، اظهار کرد: خداوند در قرآن می فرماید ما برای هر امتی یک اجل قرار داده ایم و امت ها جاودانه نیستند، وقتی مدتشان تمام شد، خواهند رفت، اما راه، نام، یاد، اندیشه، مرام و مسلک آن ها می تواند برای نسل های آینده باقی بماند و ماندگار شود.
حجت الاسلام قابل با بیان اینکه حضرت علی(ع)، اسوه و الگوی همه انسان ها در همه زمان ها و مکان ها است، ابراز کرد: چهار سال حکومت علی بن ابی طالب باعث شد ایشان الگو و اسوه جهانیان شود.
وی عنوان کرد: متاسفانه من حتی یک بار هم یک دور کامل نهج البلاغه را از ابتدا تا انتها نخوانده ام، نه تنها من، بلکه اکثر روحانیون چنین اند.
این پژوهشگر دینی با اشاره به اینکه از منظر امام علی(ع) پنج عامل باعث زوال حکومت ها می شود، گفت: «ظلم»، «سوء تدبیر»، «متولی شدن فرومایگان»، «رها کردن اصول و چسبیدن به فروع» و «ریختن خون بیگناهان»، پنج عامل زوال حکومت ها از نگاه امام علی(ع) هستند.
وی در ادامه با اشاره به شب قدر گفت: یکی از غلط های رایجی که در زبان همه ما و به ویژه در نهادهای فرهنگی صورت می گیرد، تعبیر شب های قدر است در حالی که خداوند در قرآن می فرماید شب قدر، نه شب های قدر.
این محقق با بیان اینکه ما سه شب احیا داریم نه سه شب قدر، ابراز کرد: از سه شبی که در روایات ما به عنوان شب های محتمل القدر نام برده شده است، بر روی شب بیست و سوم تاکید بیشتری شده است.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۳

 

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image