111

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی در جلسه شورای کشاورزی، با بیان این که تمام جلسات و برنامه ها باید به سمت تحقق شعار سال برود، گفت: رونق چرخه تولید و اشتغال از مهمترین اولویت های امسال است.
وی افزود: از جمله بخش های مهمی که باید در این حوزه ایفای نقش کنند؛ کشاورزی، دامداری و باغداری است و در این راستا، نقش دستگاه های دولتی به عنوان تسهیل کننده، قابل توجه می باشد، اما مسئولیت اصلی با بخش خصوصی است.
استاندار خراسان رضوی از جمله ظرفیت های استان در حوزه ی اشتغال را دامداری سبک با اصلاح نژادهای دامی، روش های داشتی و کشت گلخانه ای عنوان کرد و ادامه داد: دامداری علمی، اصلاح نژادها و افزایش تولید، از جمله مواردی است که به توسعه اشتغال، کمک شایان توجهی می کند و باید دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در این مسیر همکاری کنند.
رشیدیان بیان کرد: درصدد تدوین برنامه ای مدون و عملیاتی در استان، جهت گسترش کشت گلخانه ای، اجرای طرح های آبیاری تحت فشار و مکانیزه کردن بخش کشاورزی به منظور بهره وری هرچه بیشتر در این بخش هستیم.

حرکت به سمت کشت فرازمینی
وی با اشاره به هدف گذاری و مصوبه شورای کشاورزی استان مبنی بر کاهش مصرف سالانه ۷۰۰ میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی، تاکید کرد: باید در دو سال آینده، دو هزار کیلومتر به شبکه آبیاری تحت فشار و لوله کشی کشاورزی افزوده شود.
رشیدیان، نصب کنتورهای هوشمند و جلوگیری از فعالیت چاه های غیر مجاز را اقدام بزرگی در راستای صیانت از منابع آب استان برشمرد و تصریح کرد: باید تمام دستگاه های اجرایی مرتبط، کمک کنند تا میزان بهره وری آب در استان افزایش یابد.
وی با اشاره به محدودیت منابع آب کشور و استان، خاطرنشان کرد: باید به سمت کشت فراسرزمینی، محصولات ارزان تر و تولید گیاهان دارویی حرکت کنیم.
استاندار خراسان رضوی اذعان کرد: زنجیره های تولید و استفاده از صنایع تبدیلی نیز باید با جدیت دنبال شود تا با توجه به شرایط و نیاز بازار، ظرفیت های تولید در روستاها شکل گیرد.

استفاده از گوشت داخلی؛ به نفع تولیدکنندگان
استاندار خراسان رضوی به موضوع ورود گوشت قرمز به استان به منظور ساماندهی و کنترل قیمت در بازار اشاره و اظهار کرد: باید برنامه ها به گونه ای باشد که سریع تر از گوشت داخلی استفاده کرد چرا که این امر در بلند مدت به نفع تولید کنندگان خواهد بود.
استاندار خراسان رضوی از صاحبان دام سبک خواست تا هرچه سریع تر برای عرضه دام خود به کشتارگاه ها اقدام کنند، چرا که در غیر این صورت دولت مجبور می شود، براساس نیاز بازار، اقدام به واردات گوشت کرده و این امر باعث متضرر شدن دامداران خواهد شد.
استاندار خراسان رضوی در پایان با اشاره به اهتمام مسئولان استان مبنی بر ایجاد پنجره واحد روستایی، عنوان کرد: در حال حاضر زیرساخت های IT و ICT در روستاها فراهم شده و باید موضوعات مرتبط با روستاها و عشایر در قالب این پنجره واحد خدمات دولتی، پیگیری شود.

کد خبرنگار:۹۶۰۲۲۰۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image