photo_۲۰۱۷-۰۶-۱۷_۰۱-۴۱-۵۶ copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ دکتر محمود مهدوی دامغانی، مترجم برجسته کشورمان، در نشستی که در محل پردیس کتاب مشهد برگزار شد، به بررسی گرفتاری ها و رنج های حضرت علی(ع) و پیامبر ختمی مرتبط حضرت محمد(ص) پرداخت.
وی در ابتدا با اشاره به رنج هایی که بر پیامبر اکرم وارد شده بود، اظهار کرد: اگر بخواهم همه آیات قرآنی مربوط به ناهنجاری هایی که بر پیامبر(ص) از طرف گروهی اندک وارد شده است را برایتان بخوانم، بر اندوهتان خواهم افزود و تنها به ذکر چند آیه کفایت می کنم.
وی با اشاره به آیه ۱۶۱ سوره آل عمران “وَمَا کَانَ لِنَبِیٍّ أَنْ یَغُلَّ وَمَنْ یَغْلُلْ یَأْتِ بِمَا غَلَّ یَوْمَ الْقِیَامَهِ ثُمَّ تُوَفَّى کُلُّ نَفْسٍ مَا کَسَبَتْ وَهُمْ لَا یُظْلَمُونَ؛ و هیچ پیامبرى را نسزد که خیانت ورزد و هر کس خیانت ورزد روز قیامت با آنچه در آن خیانت کرده بیاید آنگاه به هر کس [پاداش] آنچه کسب کرده به تمامى داده مى ‏شود و بر آنان ستم نرود” گفت: هیچ پیامبری را نسزد که در اموال و غنائم و سایر امور به امت خود خیانت ورزد…؛ این گفته منافقان مدینه خطاب یه پیامبر بود. همان هایی که آنقدر بی احترامی کردند که آیاتی از سوره حجرات با این وجه نازل شد که “لاترفعو اصواتکم فوق صوت النبی”.

حضرت علی(ع) میراث بر جامعه ای است که ۲۵ سال ثروت اندوزی کرده بود
وی در ادامه با رجوع به نهج البلاغه، به بیان رنج ها و گرفتاری های حضرت علی(ع) پرداخت و گفت: حضرت علی(ع) میراث بر جامعه ای است که ۲۵ سال ثروت اندوزی کرده بود، به عنوان مثال، زبیر با دست خالی به مدینه هجرت می کند اما در لحظه مرگ، حدود ۵۴ میلیون درهم اندوخته داشت.
وی افزود: رنج های وارده بر حضرت به جایی می رسد که ایشان در خطبه های ۲۷ و ۲۹ نهج البلاغه خطاب به مردم، داد بر می آورد که ای مردمی که در ظاهر یکدست و در درونتان متفاوت هستید و کردارتان، دشمنانتان را به شما امیدوار می کند ….
وی همچنین در بیان سختی های حضرت علی(ع) اظهار کرد: از کارهایی که ایشان در دوران ۲۵ سال خانه نشینی انجام دادند، حفر چاه هایی بود که هنوز نیز موجود است و حضرت، آب آن ها را وقف دائم می کند.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image