1

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام و المسلمین مهدی مهریزی، استاد حوزه و دانشگاه در مراسم احیای شب قدر بیست و یکم رمضان که در کانون بعثت اخلاق برگزار شد، به سخنرانی پیرامون موضوع شاخص های دینداری از منظر امام علی(ع) پرداخت و اظهار کرد: امیرالمومنین حضرت علی(ع) می فرمایند: در ارزیابی، قضاوت و داوری هایی که راجع به دینداری افراد انجام می دهید، تعداد نماز، روزه و حج، ملاک نیست، بلکه به اخلاق و رعایت حقوق دیگران توجه نمایید.
وی با اشاره به جزئیات فهم دین داری، با بیان اینکه توحید، نبوت، امامت و معاد، جزء اعتقادات دینی هستند، گفت: روابط بین انسان ها، صبر، حسن خلق، ایثار، تواضع و حسن ظن، از مسائل اخلاقی است و رعایت کردن حقوق دیگران، مربوط به مسائل حقوقی و عدل دین می شود اما مراسم احیای شب های قدر، عزاداری محرم و سفر، زیارت اربعین، عمره رفتن، به جا آوردن حج، مجالس ذکر مصیبت و روضه، جزو شعائر و مناسک دینی هستند.
این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: برای سنجیدن اینکه انسان دیندار چه مشخصاتی دارد، جامعه دیندار به چه شکل می باشد و حکومت دینی چه حکومتی است، باید به صفات برجسته شخص، جامعه یا حکومت نگاه کنیم.
وی افزود: در ماه رمضان، امتیاز گرفتن روزه، رعایت مسائل اخلاقی، قرآن خواندن، قرآن به سر گرفتن و … به یک اندازه نیست، این در حالی است که متاسفانه برخی افراد فکر می کنند نمره قرآن به سر گرفتن از سایر اعمال ماه رمضان بالاتر است.

غفلت از معرفی اندیشه ها و اخلاقیات حضرت علی(ع)
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: متاسفانه ما به جای اینکه به معرفی صفات، رفتار، خُلقیات، آموزه ها، اندیشه ها و معارف امام علی(ع) بپردازیم، همیشه به دنبال کرامت ها و معجزات ایشان از جمله کنده شدن درب خیبر توسط حضرت علی(ع) بوده ایم که ممکن است پایه ای هم نداشته باشد.
گفتنی است؛ پس از این سخنرانی، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر علی زاده به خواندن دعای قرآن بر سر گرفتن پرداخت و مردم حاضر در جلسه، مراسم قرآن بر سر گرفتن را در شب ۲۱ ماه رمضان به جای آوردند.
شایان ذکر است؛ مراسم احیای شب قدر بیست و سوم رمضان نیز در روز شنبه، ۲۷ خرداد، از ساعت ۲۱:۳۰ در همین مکان، واقع در بلوار ملک آباد، نبش سه راه خیام، به سمت میدان آزادی، پلاک ۳۰۷، کانون بعثت اخلاق برگزار خواهد شد.

کد خبرنگار و عکاس: ۹۴۰۱۱۴۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image