695315

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سید ابوالقاسم موسوی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر به مناسبت هفته جهاد کشاورزی گفت: سالانه ۲۱۰ هزار تن تولیدات بخش کشاورزی و دامداری کاشمر است که این سطح درآمد، به لحاظ تولیدات و کسب و کار، اهمیت بالایی دارد.
وی افزود: از ابتدای سال ۷۰ تا ۹۲ حدود ۳۲۵ هکتار آبیاری تحت فشار و کم فشار در شهرستان اجرا شد، اما با توجهی که دولت به شهرستان کاشمر داشت، در طی امسال، هزار هکتار از سطح زیر کشت محصولات، به این صورت آبیاری شد.
وی با اشاره به اینکه مطالعه، نقشه برداری و طراحی آبیاری تحت فشار و کم فشار در حال انجام است، گفت: برای اجرای این طرح، حدود ۷ میلیارد تومان از منابع دولتی، به اقتصاد کاشمر تزریق خواهد شد.

اجرای آبیاری تحت فشار و کم فشار امسال، برابر ۲۲ سال گذشته بود
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اعلام اینکه در طی یک سال، بالغ بر سه برابر ۲۲ سال گذشته، آبیاری تحت فشار و کم فشار را اجرا خواهیم کرد، افزود: در زمینه لوله گذاری، از ابتدای امسال تاکنون، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به شهرستان اختصاص پیدا کرده و برای خرید، نصب و اجرای ۷۲ کیلومتر لوله گذاری در سطح شهرستان اقدام خواهد شد.
وی با بیان اینکه در جهاد کشاورزی کاشمر، پنج اداره مختلف و ۱۶ واحد داریم که کار خدمات رسانی به کشاورزان را انجام می دهند، اظهار کرد: سال گذشته، سیستم های نوین آبیاری، در حدود ۱۹۰ هکتار با اعتبار ۹۵۰ میلیون تومان اجرا شده است.
موسوی با اشاره به اینکه تاکنون مطالعه، نقشه برداری و طراحی سیستم های نوین آبیاری در سطح ۹۵۲ هکتار انجام شده که به زودی تامین اعتبار خواهد شد، گفت: با توجه به پتانسیلی که در منطقه است، امکان اینکه تا حدود ۱۵۰۰ هکتار هم بتوانیم جذب کنیم، وجود دارد.
وی همچنین از لایروبی و مرمت دو رشته قنات و مطالعه و نقشه برداری جهت ۷۲ کیلومتر خط انتقال آب با توجه به قول تخصیص ۱۵ هزار میلیون ریال اعتبارات دولتی برای سال جاری خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته ۶۰ تن بذر اصلاح شده گندم و سه هزار و ۷۰۷ تن انواع کود شیمیایی توزیع شده است.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر همچنین از واگذاری تراکتور و ادوات کشاورزی به کشاورزان با استفاده از تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون خبر داد و افزود: در سال گذشته توسعه کشت درختان کم آب، مانند سنجد، در سطح ۱۲ هکتار و گل محمدی در ۳ هکتار در بخش کوهسرخ اجرا شد.

معرفی ۱۰۱ طرح به بانک های عامل
موسوی در ادامه با بیان اینکه در سال گذشته ۱۰۱ طرح از جمله واحدهای دامداری و صنایع تبدیلی، شناسایی و برای استفاده از تسهیلات به مبلغ بیش از ۱۶۱ میلیون ریال به بانک معرفی شدند، گفت: ۳۱ طرح آن با اعتبار ۳۹ میلیون ریال موفق به جذب تسهیلات شده اند.
وی همچنین به جذب اعتبار از محل توسعه صندوق ملی برای طرح های احداث ذخیره آب کشاورزی، پرورش قارچ و صنایع تبدیلی و جذب تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت، زراعت و باغداری، توزیع ۹ تن مرغ منجمد، ۴۵ تن برنج، ۸۵ تن میوه و ۲۵ تن شکر در راستای تنظیم بازار محصولات کشاورزی در ایام پایانی سال اشاره کرد.
مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه در سال گذشته ۲۲۵ مورد نظارت بر طرح های واگذاری اراضی در سطح ۷۷۶ هکتار و نظارت بر مجوزهای تغییر کاربری اراضی به تعداد ۲۸۳ مورد در سطح ۱۷۰.۳۱۸ هکتار داشته ایم، افزود: در این مدت ۷۵ مورد تغییر کاربری اراضی غیر مجاز در سطح ۶۷ هکتار شناسایی شده که ۱۹ مورد آن قلع و قمع شده است.

فعالیت ۸۰ درصد جمعیت در بخش کشاورزی
وی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد مردم شهرستان کاشمر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت دارند، افزود: ۹۵ درصد تولیدات شهرستان کاشمر مربوط به بخش کشاورزی است.
موسوی با اعلام اینکه در تولید و اشتغال، بخش کشاورزی، سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: بالغ بر ۳۸ هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات آبی و دیم شهرستان کاشمر است که حدود ۱۵ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت محصولات دیم و ۲۲ هزار و ۶۰۰ هکتار، سطح زیر کشت محصولات آبی است.
وی با بیان اینکه از ۲۲ هزار و ۶۰۰ هکتار، حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ هکتار آن محصولات باقی و ۹ هزار هکتار محصولات زراعی آبی است، اظهار کرد: اکنون در بخش دام و طیور، ۵۳ واحد صنعتی مرغ گوشتی، سه واحد صنعتی مرغ تخم گذار، ۱۸۲ هزار رأس دام سبک و هفت هزار و ۲۰۰ رأس دام سنگین، در بخش تولیدات دامی در شهرستان کاشمر فعال هستند.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image