33

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ محمدمهدی عبایی، عضو شورای مرکزی مجمع مشورتی اصلاح طلبان در مراسم گرامیداشت شهید حسین بنی اردلان از شهدای ترور هفدهم خردادماه مجلس شورای اسلامی با اشاره به نحوه شکل گیری وهابیت و سلفی گری اظهار کرد: این گروه ها، جریاناتی هستند که بر مبنای توحیدی شکل گرفته اند اما تعصب جاهلانه، آن ها را وارد مسیر خطرناک و امروزی کرده است.
مهدی عبایی با بیان اینکه امروزه با دو پدیده کج فهمی در دین و استفاده ابزاری از آن برای رسیدن به قدرت روبرو هستیم، عنوان کرد: ما با پدیده خشونت دینی تحت عنوان داعشیسم روبرو شده ایم.

نداشتن روش مناسب در طرح مباحث دینی
وی با طرح این سئوال که چگونه باید در قبال این مسئله به عنوان یک نواندیش دینی رفتار کنیم؟ گفت: شهید مطهری، موضوعی را تحت عنوان تصفیه منابع فرهنگی و دینی عنوان کرد و معتقد بود که باید سرچشمه ها و منابع را بررسی و تصفیه کرد، همچنین مرحوم شریعتی نیز از زهد و مقاومت در برابر قدرت سخن می گفت.
عبایی با بیان اینکه دین همراه با خرافه، همه جا را فرا گرفته است، افزود: در مطرح کردن مباحث دینی، روش مناسبی را اتخاذ نکرده ایم به عنوان مثال، خداوند در آیه ۲۴ سوره یونس، زندگی دنیا را به آب باران تشبیه کرده است اما ما از پلیدی و زشتی دنیا سخن می گوییم، همچنین خداوند در قرآن، مرگ را همچون خواب معرفی می کند، اما ما تعابیری را برای آن به کار می بریم که باعث دور شدن از تفکر در مفهوم مرگ و زندگی می شود.

سوء استفاده از دین در جهت به قدرت رسیدن
وی در ادامه، سوء استفاده ابزاری از دین برای رسیدن به قدرت را از دیگر موارد مهم در کنار بدفهمی از دین ذکر کرد و گفت: سوء استفاده از دین در همه زمان ها بوده و یک نمونه آن، نسبت دادن همه مشکلات و پلیدی ها به غرب است.
وی با بیان اینکه نخستین سوءاستفاده از دین، در دوران خوارج صورت گرفت، اظهار کرد: آن ها شعار می دادند “لا حکم الا لله”،  این در حالی است که همه می دانیم چنین رویکردی درست نیست و نمی توان جامعه را به حال خودش واگذار کرد.

ابن تیمیه؛ سرچشمه وهابی و سلفی گری
عضو شورای مرکزی مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی، آرا و اندیشه ابن تیمیه را سرچشمه جریان سلفی گری و وهابی امروزی معرفی کرد و ادامه داد: این فرد تحت تاثیر شکست عرب از عجم به این نتیجه رسید که حد واسطی بین کفر و ایمان وجود ندارد و بنابراین هر فردی یا با ایمان است و یا ایمان ندارد و باید از بین برود و ساقط شود.
وی با بیان اینکه عبدالوهاب، در زمان نادرشاه، شروع به ترویج افکار و عقاید “ابن تیمیه” کرد، گفت: او نیز اندیشه و توجه به آرای غربی ها را حرام اعلام کرد و قرآن مر را قبول نداشت که این همان شعار”حسبنا کتاب الله” خلیفه دوم است.
عضو شورای مرکزی مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی با بیان اینکه بیشترین استفاده از وجود داعش را، قدرت ها می برند، عنوان کرد: راه ما، آگاهی بخشی و مبارزه با خشونت است، باید بدانیم که راه حلی جز مردم سالاری وجود ندارد و این مسیری است که باید از طریق نواندیشی آن را طی کنیم.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۶۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image