download

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام و المسلمین مهدی ندائی، سخنران و کارشناس مذهبی، در جلسه سخنرانی پیرامون مبحث عدالت و اعتدال که توسط حزب اراده ملت ایران برگزار شد، اظهار کرد: ممکن است گاهی اوقات، خواندن قرآن هم حرام باشد زیرا ممکن است در موقعیت های خاصی، خواندن قرآن، شخص را از حالت اعتدال خارج کند و شخص دست به حرکات هیجانی بزند.
حجت الاسلام ندائی با بیان اینکه دین، مناسک و راه هایی را برای ما قرار می دهد که ما را در خط اعتدال نگه می دارد، ابراز کرد: خط اعتدال یعنی خطی که در آن هیجانات ما نتواند بر عقلمان غلبه کند و هدف خط اعتدال این است که نسل بشر بقا پیدا کند.
وی یادآور شد: نماز برای لحظاتی، امور روزانه زندگی ما را متوقف می کند تا غم ها و شادی هایمان را فراموش کنیم و به نوعی از اعتدال برسیم و سپس دوباره شروع کنیم.
حجت الاسلام ندائی با بیان اینکه در زمانی ممکن است گوش کردن به موسیقی، ما را از نقطه اعتدال خارج کند و در زمان دیگری ممکن است ما را به اعتدال برساند، خاطر نشان کرد: در مورد اول گوش کردن به آن موسیقی حرام است و در موقعیت دوم حلال است.
وی ادامه داد: اگر شنیدن یک موسیقی یا یک مداحی سبب شود که هیجانات یک رزمنده به اندازه ای غلیان پیدا کند که به جای اینکه تانک را بزند بپرد زیر تانک، گوش کردن به آن مداحی یا موسیقی برای آن رزمنده حرام است زیرا او را از حالت طبیعی خارج می کند و باعث می شود یک کار احساسی انجام دهد اما اگر یک موسیقی یا مداحی باعث شود که تصمیم درست را بگیرد آن موسیقی یا مداحی حلال است.
حجت الاسلام ندائی اذعان کرد: از نظر من حتی ممکن است گاهی از اوقات، خواندن قرآن هم حرام باشد زیرا ممکن است در موقعیت های خاصی، خواندن قرآن، شخص را از حالت اعتدال خارج کند و شخص دست به حرکات هیجانی بزند.

هدف، وسیله را توجیه می کند
وی اظهار کرد: وقتی ما در این دنیا به کسی نیکی می کنیم قرار نیست حتما در همین دنیا نیکی به ما باز گردد و همینطور قرار نیست اگر به کسی بدی کنیم عواقب آن حتماً در همین دنیا به سراغ ما بیای؛، بسیار افرادی بوده اند که بدی کرده اند و هیچگاه پیامد بدی خود را ندیده اند و همچنین بسیار افرادی بوده اند که خوبی کرده اند و هیچگاه پیامد خوبی خود را ندیده اند.
حجت الاسلام ندائی با بیان اینکه هدف، وسیله را توجیه می کند، البته با این شرط که آن هدف، اخلاقی باشد، ابراز کرد: دروغ و دزدی و سایر گزاره هایی که ما به عنوان عمل غلط می شناسیم در اکثر مواقع بد هستند و نباید انجام دهیم اما در زمانی که «تفاوت معنادار اخلاقی» وجود داشته باشد باید آن ها را انجام دهیم، به عنوان مثال زمانی که با دروغ گفتن می توانیم جان شخص بی گناهی را نجات دهیم باید دروغ بگوییم زیرا نجات جان یک فرد مهمتر از راستگویی است.
حجت الاسلام ندائی خاطر نشان کرد: متاسفانه در جامعه ما به جای اینکه مبنای عمل افراد، اخلاق باشد، منفعت شخصی مبنا قرار می گیرد.
حجت الاسلام ندائی گفت: تا ۲۰۰ سال پیش، زنان جامعه ما حق انسانی نداشتند و جزو اموال محسوب می شدند، اگر کسی بر مبنای فهم امروزین انسان از زن و مرد به این قضیه نگاه کند بسیاری از احکام اسلام در حق زنان ظالمانه است اما اگر بر مبنای ۱۰۰۰ سال پیش به این قضیه نگاه شود، احکام اسلام در حق زنان عادلانه است.
وی با بیان اینکه این تغییرات به صورت ناگهانی اتفاق نیافتاده است، افزود: رشد گام به گام بشر در طول سالیان، باعث شد که امروز با خود بگوید اگر من مرد حق رأی دارم پس آن زن هم حق رأی دارد.
حجت الاسلام ندائی با بیان اینکه هر پدر خانواده ابتدا باید در خانه خودش دموکراسی را برقرار کند بعد مدعی دموکراسی خواهی در کشورش باشد، اذعان کرد: در خاور میانه، پدر در خانه، نقش کلیدی دارد و حاکم هم در جامعه، نقش کلیدی دارد اما در اروپا، پدر و حاکم، نقشی ندارند.
حجت الاسلام ندائی با بیان اینکه یک ساعت فکر کردن بهتر از ۷۰ سال عبادت است، اظهار کرد: فکر کردن باید همراه با عمل کردن باشد.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image