11

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ هفدهمین نشست تخصصی رویش فرهنگ با موضوع «بررسی هزینه های تحمیلی جریان سازش بر امیرالمومنین امام علی علیه السلام»، چهارشنبه ۲۴ خردادماه، در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی،  برگزار شد.
در این نشست، حجت الاسلام دکتر جواد سلیمانی، استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ضمن بیان شیوه تعامل پیامبر اکرم(ص) و همچنینن شرایط صلح امام حسن(ع)، به روش های آن ها در سیاست خارجه امروز اشاره کرد.
سلیمانی ضمن واکاوی مفهوم سازش گفت: سازش نوعی شیوه ی برخورد بدون تنش و درگیری با دشمن است که در سایه ی امتیاز دادن به دشمن حاصل می شود.
وی با بیان اینکه سازش در مقابل چالش و درگیری قرار دارد و در برابر دشمن مطرح می شود، به تبیین سازش مطلوب و غیر تحمیلی و غیر مطلوب و تحمیلی پرداخت.
وی با اشاره به طرح موضوع صلح امام حسن(ع) توسط رئیس جمهور، گفت: رئیس جمهور می گوید که امام حسن(ع) فرمودند، صلح را مردم می خواهند و عذر مردم عذر ماست؛  سئوال من از آقای رئیس جمهور این است که امام حسن(ع) واقعا این صلح را خودش می خواست یا بر وی تحمیل شد؟
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه شواهد بسیار زیادی وجود دارد که نشان می دهد، امام حسن(ع) مردم را بابت صلح، سرزنش کردند، گفت: مسئولان باید به مردم بگویند که راه درست، مقاومت است و گفتمانی که مقام معظم رهبری تعیین و پیگیری می کند نیز همین مقاومت است لذا باید دنبال این گفتمان رفت.
سلیمانی افزود: اگر زمانی لازم شد چنین تصمیمی گرفته شود خود مقام معظم رهبری باید به این نتیجه برسد، نه اینکه خواص، جامعه را به مطالبه صلح ترغیب کنند.

اگر مردم تاب مقاومت دارند، باید مقاومت کنند
سلیمانی در ادامه با تاکید بر اینکه اگر مردم تاب مقاومت دارند، باید مقاومت کنند، اظهار کرد: در صلح امام حسن(ع) مصلحتی وجود داشت و آن وضعیت موجود بود چراکه اگر امام حسن و یارانشان، می جنگیدند، اسلام از میان می رفت.
وی افزود: در زمان امام حسن(ع) مردم تلقی شان چنین بود که ائمه لجاجت می کنند، معاویه هم قرآن بالای نیزه گرفته بود و می گفت قرآن حکم باشد و جامعه را به این سو برد که اسلام را قبول داریم و اگر روی کار بیاییم، اسلام را اجرا می کنیم ولی این اهل بیت(ع) هستند که مخالفت می کنند.
سلیمانی با بیان اینکه در زمان امام حسین(ع) چنین شرایطی حاکم نشد زیرا مشت بنی امیه باز شده بود، یادآور شد: در صدر اسلام، دشمنان زیادی وجود داشت اما بنی امیه با همه فرق داشت، امروز هم ملت ایران دشمنان زیادی در اروپا و حتی در منطقه دارد، اما آمریکا و صهیونیسم ماهیتشان فرق می کند.
سلیمانی افزود: ذات این جریان چه در صدر اسلام و چه حال، دو عنصر زرسالاری و براندازی است، چهار ویژگی هم دارد؛ زیاده خواه و سیری ناپذیر است، اسلام ستیز است، برنامه ریز و اهل زد و بند است و در نهایت انحصار طلب است.

تعامل رسول الله(ص)، همراه با تسلط و تقابل بود
این استاد حوزه و دانشگاه اذعان کرد: آقایونی که دم از تعامل می زنند، باید بدانند که رسول خدا(ص) با دشمنان تعامل داشت اما تعاملش همراه با تسلط بود و ابتدا تمام قدرت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی را از دشمنان می گرفت.
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: حدیثی از  پیامبر(ص) داریم که در آن گفته اند؛ «إذا بلغ بنو العاص ثلاثین إتّخذوا دین الله دغلاً وعبادَ الله خِوَلاً ومال الله دُوَلاً؛ اگر فرزندان عاص ۳۰ تا شوند، دین خدا را وارونه و تحریف می کنند، بندگان خدا را برده می کنند و مال خدا را بین خودشان دست به دست می کنند، همچنین در بخشی از خطبه ی ۹۶ نهج البلاغه آمده است: «ألا وإنّ أخوف الفِتن عندی علیکم فتنه بنی ‏امیّه؛ بدترین فتنه ای که من برای شما احساس می کنم فتنه ی بنی امیه است.
سلیمانی تصریح کرد: زمانی که امام علی(ع) به حکومت رسیدند، فرمودند که همه اعضای بنی امیه از حکومت من عزل شوند، در اینجا اختلاف افتاد و معاویه کنار نرفت، بنی امیه هم در مکه، اموالی را جمع کردند و عایشه و دیگران به آن ها پیوستند و جنگ ها شروع شد.

روسیه؛ دوست و رقیب ایران
وی در پاسخ سئوالی در مورد ارتباط با روسیه گفت: روسیه در حکم رقیبی است که هم با ما رابطه دوستی دارد و هم رقابت می کند.
وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در امور نظامی و سیاست خارجی، نفر اول در دنیا هستند، گفت: این مطلب را یکی از کارشناسان خارجی اذعان کرده و گفته، دنیا در پازل آیت الله خامنه ای بازی می کند لذا در مسائل سیاسی، با خیال جمع از مقام معظم رهبری تقلید کنید.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۱۹۴

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image