33

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ به نقل از خبرگزاری فارس، سعید قارنگیان، مدیر امور آب و فاضلاب شهری قوچان با بیان اینکه ۳۶ هزار مشترک آب شرب در این شهر وجود دارد، اظهار کرد: میزان اصلاح شبکه در سال گذشته حدود چهار کیلومتر بوده که با هزینه ۲ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار انجام‌ شده است و در خیابان‌های رازی و عطاران شاهد اجرای آن بوده‌ایم.
وی تعداد انشعابات نوسازی شده در این شهرستان، طی سال گذشته را ۱۶۶ مورد و تعداد تعویض کنتور را ۳۵۰ مورد دانست و افزود: تعمیر شیرآلات شبکه نیز ۳۰ مورد و تعمیر شیرآلات خط انتقال ۲۰ مورد انجام‌شده است.

برخورداری تمامی منابع و چاه‌های آب قوچان، از گواهی بهداشتی
مدیر امور آب و فاضلاب شهری قوچان با اشاره به اینکه تمامی منابع و چاه‌های آب این شهر دارای گواهی بهداشتی بوده و توسط مراجع ذی صلاح صادر می‌شود، تصریح کرد: چاه‌هایی که در مدار بهره‌برداری قرار دارد، ۲۵ حلقه بوده و یک‌رشته قنات و تصفیه‌خانه نیز می‌توان به آن اضافه کرد که مجموع آب شرب تولیدی ۷ میلیون و ۵۰۰ مترمکعب در سال است.
قارنگیان با بیان این مطلب که جمع دِبی بهره‌برداری ۲۹۰ لیتر بر ثانیه بوده و دِبی دریافتی از سد تبارک، ۶۰ لیتر بر ثانیه است، گفت: طی سال گذشته تعداد تخلفات در حوزه آب و فاضلاب، ۱۰۸ مورد بوده است.

انجام ۵۴۷ آزمایش میکروبی و ۱۲۰ آزمایش شیمیایی
وی با یادآوری این موضوع که در طول سال گذشته ۵۴۷ آزمایش میکروبی و ۱۲۰ آزمایش شیمیایی انجام‌ شده است، بیان کرد: میزان hpc انجام‌شده نیز ۲۸۸ مورد بوده است که این به معنای شمارش باکتری‌های هتروتروف است که نشان‌دهنده زمان شست‌وشوی شبکه و مخازن است.
مدیر امور آبفای شهری قوچان، میزان آزمایش‌های کدورت شبکه و مخازن در سال گذشته این شهر را ۵ هزار و ۸۴۰ مورد عنوان کرد و ادامه داد: کدورت یک ویژگی فیزیکی اصلی آب و بیانگر توانایی آب در عبور دادن نور یا معیاری برای میزان جذب نور و پراکندگی نور توسط مواد معلق در آب است که در واقع آزمایش صافی آب محسوب می‌شود.
قارنگیان با اشاره به اینکه میزان کلرسنجی یا اندازه‌گیری میزان کلر موجود شبکه طبق استاندارد بین ۰.۲ تا ۰.۸ پی.پی.ام بوده که ۶ هزار و ۶۸۰ مورد تِست انجام‌شده است، خاطرنشان کرد: میزان شست‌وشو به‌منظور افزایش کیفیت آب برای مناطق انتهای خط لوله، ۷۶ کیلومتر، شست‌وشوی خط انتقال چاه‌ها، ۱۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر و شست‌وشوی مخازن، ۲۰ هزار متر مکعب بوده است.
وی حجم میزان مصرف آب ژوال برای گندزدایی و بوزدایی را ۱۱۲ هزار و ۸۸ کیلوگرم و میزان پودر کلر به‌منظور شست‌وشوی مخازن را ۲۰۹ کیلوگرم برشمرد و بیان کرد: مصرف کلروفریک به‌منظور کاهش کدورت آب سد نیز ۴۷ هزار و ۸۶۷ کیلوگرم بوده است.

حرکت کند پروژه فاضلاب شهری قوچان به دلیل کمبود اعتبارات 
مدیر امور آب و فاضلاب شهری قوچان با اشاره به پروژه فاضلاب شهری و یادآوری این مطلب که این پروژه دارای ۹ درصد پیشرفت فیزیکی است، تصریح کرد: تمام لوله‌گذاری این پروژه ۱۲۵ کیلومتر بوده که طی ۵ سال اخیر به دلیل کمبود اعتبارات، تنها ۱۷ کیلومتر آن اجرایی شده است.
قارنگیان آب تصفیه‌شده تولیدی پس از اجرای طرح را ۳۰۰ لیتر بر ثانیه دانست و ادامه داد: پیمانکار این پروژه مشخص و در حال تجهیز کارگاه است و با اعتباری بالغ‌ بر ۸۰۰ میلیون تومان کار آغاز خواهد شد اما میزان اعتبار موردنیاز برای اتمام شبکه، تصفیه‌خانه و خط انتقال، حدود ۴۰ میلیون یورو است.

کد خبرنگار: ۹۴۰۲۱۳۴

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image