111

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام سالم، سخنران و کارشناس مذهبی، در مراسمی که با موضوع اخلاق در منظر امام حسن مجتبی(ع) در بیت آیت الله صانعی برگزار شد، اظهار کرد: اسلام دارای سه ضلع است؛ اولین ضلع اعتقادات است، دومین ضلع، سنه قائمه یعنی فقه و بایدها و نبایدهای دین است و سومین ضلع، فریضه عادله یعنی اخلاق است.
وی با بیان اینکه اخلاق به صفات پایدر ارزشی می گویند، گفت: اخلاق یعنی انسان دارای صفات پایدار و ثابتی باشد که بوسیله آن بتواند با مردم در ارتباط باشد.
وی با اشاره به اهمیت حسن خلق اذعان کرد: در بعضی از روایات ازحسن خلق به طلاقه الوجه تعبیرشده است و یکی از صفات ارزشی این است که انسان به گونه ای برخورد کند و حشر ونشر داشته باشد که مردم جذب او شوند.
حجت الاسلام سالم با اشاره به حدیثی از حضرت علی(ع) افزود: مولا علی بن ابی طالب می فرمایند: خالطو الناس مخالطه ان عشتم معها حنو الیکم و ان متم معها بکو علیکم، به گونه ای مراوده کنید که اگر زنده باشند رغبت داشته باشند با شما در ارتباط باشند.
مردم سر سفره معاویه نشستند اما نماز را پشت سر امام علی(ع) می خواندند
وی تصریح کرد: مردم از عبوس بودن و اخمو بودن ترسانند به خصوص اگر عالم دین عبوس و اخمو باشد از او دوری می کنند لذا رسول کرم حضرت محمد مصطفی(ص) می فرماید: ایها الناس انکم لن تسعو الناس باموالکم لکن سعوهم بطلاقه الوجه.
حجت الاسلام سالم در انتقادی غیر مستقیم از یکی از کاندیدهای انتخابات عنوان کرد: در همین جریان انتخابات دیدیم که عده ای برای جذب رأی، چلو و کباب می دادند، مردم، چلو وکباب را می خورند ولی رای نمی دهند چون آن فرد در دلشان جا نمی گیرد، در تاریخ فراوان بود که مردم سر سفره معاویه نشستند اما نماز را پشت سر امام علی(ع) می خواندند.
وی بیان کرد: پیامبر(ص) فرمودند شما با مالتان نمی توانید مردم را جذب کنید ولی با اخلاق خوش می توانید، همچنین امام حسن(ع) می فرمایند: ان من احسن الحسن الخلق الحسن؛ بهترین نیکی ها اخلاق نیکو است.
مردم به خاطر اخلاق خوب پیامبر(ص) جذب او شدند
وی با بیان اینکه بسیاری از مردم به خاطر اخلاق خوب پیامبر(ص) جذب او شدند، اظهار کرد: خداوند خطاب به پیغمبر(ص) فرموده است: ای پیغمبر اگر قسی القلب باشی مردم از تو دور می شوند.
حجت الاسلام سالم افزود: اخلاق خوب پیامبر(ص) چنان جاذبه ای دارد که باعث می شود یک نفر که در زندگی اش حتی یک بار هم نماز نخوانده، اموالش را به پیغمبر اکرم(ص) بدهد، ایمان هم بیاورد ودر نهایت در رکاب پیامبر(ص) کشته شود.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: وقتی از زنان پیامبر پرسیدند، اخلاق پیامبر را وصف کنید گفتند؛ اخلاق پیامبر، قرآن بود.
حجت الاسلام سالم بیان کرد: اگر طلبه ای، ارتباط خوب و صمیمی با مردم برقرار کند حتی اگر سواد نداشته باشد و بیشتر از مکاسب هم نخوانده باشد، سخنش بسیار تاثیرگذار است این در حالی است که ممکن است کسی بسیار مومن و حتی علامه باشد ولی در دل مردم جا باز نکند دلیلش همین اخلاق است.
داستان مرد شامی که به خاندان پیامبر(ع) ایمان آورد
وی با اشاره به بخشی از زندگی و سیره امام حسن مجتبی(ع) گفت: یک مرد شامی وارد مدینه شد و تحت تاثیر تبلیغ امویان، مانند تکفریان فعلی که شستشوی مغزی داده شده اند وگفته اند شیعه را کافر بدانید، وقتی وارد مدینه شد و امام را دید، شروع به فحاشی کرد، وقتی فحاشی و ناسزاگویی آن مرد شامی تمام شد، امام فقط نگاهش کردند و سپس فرمودند: اگرغریب هستی اینجا در نزد ما عزیز هستی، اگر جا نداری منزل ما هست، اگر پول نداری به تو پول می دهیم، اگر گرسنه ای سیرت می کنیم، هرکاری داری ما در خدمتیم؛ آن مرد شامی ماند که چه کند، بسیار شرمنده شد و یک باره تمام بنیان فکری ضد علی اش منهدم شد و به پای امام حسن(علیه السلام) افتاد تا پاهای مبارک ایشان را ببوسد و سپس گفت: الله اعلم حیث یجعل رسالته، خداوند می داند رسالتش را به چه کسی دهد، قبلا بدترین مخلوقات در نزد من علی و آل علی بودند و اکنون محبوب ترین مردم نزد من علی و آل علی هستند.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image