images

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: سید رضا صانعی/ مشهد ۲۰۱۷ پروژه‌ای عظیم و بلند پروازانه که ابعاد مختلفی را به خود اختصاص می‌دهد، قرار است به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز خود را به نمایش بگذارد و با توجه به عهده‌دار شدن نقش پایتختی جهان اسلام، نمایندگی دنیای اسلام را به دوش کشد، اما سؤال این است که این کار شدنی است؟ و آیا مشهد می‌تواند پایتخت فرهنگی جهان اسلام باشد؟

در حاشیه نشست مشهد در فضای مجازی در گفتگو با دکتر محمد مهدی برادران عضو مجمع عمومی و هیات مدیره اتحادیه شهرها و دولتهای محلی جهان (UCLG) و رئیس شورای سیاست‌گذاری مرکز دفتر نمایندگی صندوق توسعه شهرها (FMDV)، وی معتقد است برند سازی در حوزه فعالیت‌های مشهد ۲۰۱۷ بسیار کارگشا است، وی با الگو از لندن و نیویورک برند سازی مشهد را امری مهم و در راستای معرفی شهر، در فضای مجازی می‌داند.

از وی در مورد خلأ پیش‌فرض‌های هویتی در فعالیت‌های مجازی مشهد ۲۰۱۷ پرسیدم، وی در پاسخ به این پرسش از ساخت ایده آل به‌ دور از واقعیت گفت و معتقد بود: “مرور مشهد ایده آل، فارغ از اینکه مشهد ایده آل واقعی است یا خیر، اگر بهینه و مثبت طراحی شود به بهبود وضعیت فعلی ما کمک می‌کند”.

اما پرسشی که هم چنان باقی است این است که ساخت ایده آل و غیرواقعی چگونه می‌تواند کمک کند؟ به نظر محمد مهدی برادران، “یکی از قابلیت‌های فضای مجازی این است که شما می‌توانید، یک تصویر زیبا خلق کنید و بعد خودتان را به آن نزدیک کنید، یعنی الزاماً لازم نیست منطبق با واقعیت باشد”.

پرسش ما در همین موضع‌گیری نسبت به قابلیت فضای مجازی متبلور می‌شود، به نظر نگارنده بازنمایی این‌چنینی ما را به سمت بحران فرا واقعیت، آن‌طور که فیلسوف فرانسوی، بودریار ترسیم می‌کند خواهد برد.

بودریار سه سطح را برای شبیه‌سازی‌ها در نظر می‌گیرد، در حادترین وضعیت آن که مربوط به جامعه پست‌مدرن است، حالتی به وجود می‌آید که مفاهیم ریشه در واقعیت نداشته بلکه ریشه در تخیل و فرا واقعیت دارند، منظور بودریار از فرا واقعیت این است که رایانه‌ای شدن، تکنولوژی، ارتباطات و رسانه‌ها باهم از طریق تولید تصاویر و مدل‌هایی از واقعیت که به‌طور روز افزونی جای خودِ واقعیت را می‌گیرند، به تجربه بشری شکل می‌دهند.

برادران نیز به این امر واقف و البته معتقد است که در فضای مجازی “ما در مقام اختیار و انتخاب نیستیم، الزاماً در این فضا قرار داریم و اگر خودمان را کنار بکشیم، عده‌ای در فضای مجازی در مورد ما مطلب می‌گذارند”.

به‌زعم نگارنده، همین امر بزنگاه نزول و افتادن در ورطه‌ی نگاه غربی به هویت خواهد بود، زیرا در چنین شرایطی و با توجه به ظرفیت‌ها، ماهیت تکنولوژی و مخصوصاً اینترنت، چیزی جز استحاله هویتی رخ نخواهد داد.

کد خبرنگار: ۹۶۰۱۱۹۴

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image