4f6fe569-5552-4c9c-bb5e-d44ea6c56a73

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ علیرضا حیدری روزنامه نگار و فعال فرهنگی در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت در محل نشست های تخصصی مشهد ۲۰۱۷ گفت: خراسان از دیرباز مهد کانون ها و انجمن های ادبی بسیار بزرگ بوده و کانون رشد ادبیات خراسان همین انجمن های ادبی بوده است.
وی در خصوص سابقه ادبیات، شعرخوانی و محافل ادبی در گذشته گفت: در قدیم دربار سلاطین و پادشاهان مرکز شعر خوانی و پایگاه دانش و فضل بود و در زمان سامانیان، آل زیاد، آل بویه و شاهان سلجوقی این موضوع کاملا آشکار بوده و در زمان سامانیان این موضوع بسیار پررنگ تر دیده می شد.
حیدری در خصوص مشهد و اهمیت خراسان در گسترش محافل ادبی گفت: به دلیل اینکه خراسان بزرگ در گذشته مهد فرهنگ و هنر بوده و در زمان حضور فرهنگ های هرات، سمرقند و بخارا در گستره ی فرهنگی قرار گرفته و شخصیت های مهمی چون استاد مطهری و رهبر انقلاب در این موضوع که مشهد و خراسان جایگاه ادب پرورانان و شاعران بزرگی بوده است، تاکید داشته اند.

انجمن های ادبی فعال و پربار از امتیازات مشهد است
حیدری در خصوص رشد سیر محافل ادبی گفت: محافل ادبی بعدها در مدارس، خانقاه ها و سپس در بازار، مغازه ها و در نهایت انجمن های ادبی شکل گرفت که می توان به تشکلیل انجمن های ادبی در تاجیکستان، کابل، هرات و خراسان نام برد.
این فعال فرهنگی در خصوص محافل ادبی در مشهد نیز گفت : مشهد انجمن های ادبی بسیار پرباری و فعالی داشت، یکی از امتیازات مشهد را می توان انجمن های ادبی مشهد نام برد که این انجمن های ادبی مانند انجمن ادبی مرحوم نگارنده ،انجمن ادبی مرحوم قدسی، باغ ملی( مرحوم فرخ)، پیکار و قهرمان را نام برد.

حضور شخصیت ها و اساتید ادب در محافل ادبی خراسان
حیدری از امتیازات بزرگ انجمن های ادبی در خراسان را حضور افراد بسیار سرشناس، اساتید ادب و فرهنگ را ذکر کرد و گفت: شخصیت های بسیار بزرگی در این محافل ادبی حضور پیدا می کردند که از جمله می توان به حضور مرحوم دکتر فیاض، شفیعی کدکنی، سید جلال آشتیانی، رجایی، گلشن، دکتر شریعتی، میرزاده، علی دشتی، جمال زاده، ذرینی، شفق و حتی حضور رهبر معظم انقلاب را نام برد.
وی در خصوص اهمیت انجمن های ادبی خراسان گفت: انجمن های ادبی تاحدی تاثیرگزار بودند که بسیاری از ادب دوستان و علاقه مندان به حوزه فرهنگ ار داخل و خارج مشهد به صورتی برنامه خود را تنظیم می کردند تا در این محافل ادبی حضور پیدا کنند و این نشان از جایگاه مهم ادبی خراسان دارد، این محافل کانون مناسبی جهت رشد ادبیات، شعر و شاعری کشور بود.
وی در خصوص نگاه های مختلف انجمن های ادبی به حوزه شعر گفت: برخی از انجمن های ادبی مانند فرخ در خصوص حضور شعر جدید بسیار بازخورد نشان داده و این نوع شعر را قبول نداشتند و حتی خود مرحوم فرخ در تقابل با شعر جدید سروده ای دارد که نشان از عدم پذیرفتن این سبک در چنین محافل ادبی بوده است.
حیدری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به حضور رهبر معظم انقلاب در برخی از محافل ادبی اشاره کرد و گفت : شاعران و ادب پروران شناخته شده بزرگی در محافل ادبی مشهد حضور پیدا می کردند و این مجالس با حضور بزرگان معنا پیدا می کرد، در سده اخیر انجمن های دانش آموزی نیز به همت آموزش و پرورش راه اندازی شده است که جایگاه خوبی برای حضور شاعران جوان می باشد.

کد خبرنگار :۹۵۰۱۱۷۳

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image