3a0bd629-5030-44e6-9481-ae1f4baf8320

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ حجت الاسلام والمسلمین عبدالمجید معادی خواه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوران دفاع مقدس، چهارشنبه هفدهم خردادماه، در جلسه ای که با موضوع رویکرد نهج البلاغه در مورد زن در بیت آیت الله صانعی برگزار شد، عنوان کرد: نهج البلاغه رویکرد حضرت علی(ع) تلقی می شود اما در واقع چیزی که در نهج البلاغه وجود دارد نمی توان به عنوان یک رویکرد علوی تلقی کرد.

مواردی در نهج البلاغه وجود دارد که می توان گفت از حضرت علی(ع) نیست
نماینده مردم تهران در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نهج البلاغه متنی پاکیزه است که وام دار حسن سلیقه و ذوق ادبی سیدرضی است، افزود: موارد کمی در نهج البلاغه وجود دارد که می توان گفت از حضرت علی(ع) نیست.
حجت الاسلام والمسلمین معادی خواه تصریح کرد: دراین متن فاخر و افتخار آفرین، در مجموع به تعداد انگشت های دو دست نمی توان متنی را پیدا کرد که انسان در آن شک نماید.
مسئول بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران، رویکرد زن را در نهج البلاغه یکی از موارد شک برانگیز توصیف کرد و گفت: حضرت علی(ع) در مراسم دفن حضرت زهرا(س) فرمودند: فراغ حضت زهرا(س) یک غم جاودانه شد و خواب را از چشم من گرفته است این ادامه دارد تا اینکه خداوند من را مهمان کند.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: این عزمت شخصیت حضرت زهرا(س) را نشان می دهد که بیان کننده ظرفیت زن در مکتب اسلام است.

تاریخ از جهات مختلف، مشکل دارد
نماینده مردم تهران در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از نهج البلاغه مبنی بر برتری جنسیتی مرد نسبت به زن گفت: تاریخ از جهات مختلف مشکل دارد مثلا بحث زنده به گور کردن فرزند مربوط به مقاطعی بوده که نیاز به بحث اساسی دارد و این طور نبوده که همه، همیشه دختران خود را به خاک می سپردند.
وی افزود: در بخشی از آیات قرآن به این موضوع اشاره شده، در برخی از مقاطع شخص بخاطر غیرت ناموسی که داشته با این تصور که روزی ممکن است دختر او اسیر شود، زنده به گورش می کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین معادی خواه تصریح کرد: حرمت زن در دوران جاهلیت نیز وجود داشت و اگر کسی به دختری اهانت می کردند لکه ننگ آن تا نسل بعد هم باقی می ماند.
مسئول بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران با اشاره به مطلبی در نهج البلاغه مبنی بر اینکه بانوان ناقص الایمان هستند، با تاکید بر اینکه این تعبیر ساختگی است وکلام حضرت علی(ع) نیست، افزود: علت این که می گویند زن ها ناقص الایمان هستند این است که زن ها در هر ماه، مدتی را عذر شرعی دارند و نمی توانند عبادت کنند.
نماینده مردم تهران در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در آن دوران تفاوت فاحشی بین سالی که دختران به تکلیف می رسیدند با پسران بوده این را چطور حضرت می تواند نادیده بگیرد؟
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برای بنده تردیدی نیست که این قسمت ساختگی است و وارد نهج البلاغه شده است.
حجت الاسلام والمسلمین معادی خواه با اشاره به حضور زن در سیاست گفت: اگر عواطف مادری وارد حوزه سیاست شود باعث تخریب سیاست می شود؛ در این مطلب که در نهج البلاغه ذکر شده شکی وجود ندارد.

سیدرضی نگفته کلمات امیرالمومنین(ع) را می آورم
مسئول بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی ایران اذعان کرد: در جمع بندی بخش های نهج البلاغه، در جایی، حضرت علی(ع) وارد بحث تعریف حقوق زن نشده است و تعابیر متفاوتی وجود دارد که یک مورد از آن از نظر بنده خدشه دار است.
حجت الاسلام معادی خواه با تاکید بر اینکه از نهج البلاغه نمی توانیم رویکرد امیرالمومنین(ع) را در مورد زن برداشت کنیم، گفت: نهج البلاغه متن بی نظیری است و زحمات سیدرضی بی بدیل است اما سیدرضی نگفته کلمات امیرالمومنین(ع) را می آورم، تنها کلمات او با سبک ادبی حضرت، همتراز بوده و سید رضی آن ها را جمع نموده است.

کدخبرنگار: ۹۴۰۱۱۳۰

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image