DSC_0326

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ محمدکاظم کاظمی شاعر افغانستانی در مراسم مشهد پرورش دهنده مفاخر ادب فارسی با بیان اینکه برای شناخت چهره ادب و  شعر مشهد باید به یک قرن قبل برگردیم، گفت: از مشروطه به بعد است که این شهر به یکی از قطب های شعر تبدیل می شود.
وی با اشاره به ظرفیت های شاعر خیز بودن خطه خراسان اظهار داشت: نگاه مردم خراسان به ادبیات و شعر از دیرباز به منزله یک کالای سنتی ارزشمند بوده است.
کاظمی با توجه به سابقه تاریخی شهرهای خراسان در داشتن خطه ای شعر و شاعر خیز، عنوان داشت: از زمان گذشته توجه ویژه ای نسبت به شعر و شاعر در خراسان وجود داشت و دو شهر طوس که اکنون آن را مشهد می نامیم و نیشابور، جلوه گاه هنرمندی شاعران بودند، البته نیشابور پس از حمله مغول نتوانست مثل سابق قد علم کند اما همچنان هنرخیز و شاعر پرور است.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت ها  و عوامل اثرگذار در پرورش شعر و ادب در مشهد، آن را متاثر از عوامل گوناگون فرهنگی و جغرافیایی دانست و عنوان داشت: اولین عامل مهم در شعر خیز بودن مشهد سابقه تاریخی شعر در خراسان است که از همان زمان های گذشته گواه شعر و ادب خیز بودن این منطقه دارد.
وی افزود: هرات در افغانستان، مانند خراسان پیشرو در شعر و ادب خیز بودن است و همانند شهرهایی که سنت ادبی پابرجاست مردم به ادبیات و شعر به منزله یک کالای سنتی ارزشمند نگاه می کنند.
محمد کاظم کاظمی با تاکید بر اهمیت حفظ و تداوم سنت ادبی در مشهد، مراکز علمی را از دیگر ظرفیت های شعرخیزبودن مشهد دانست و گفت: بسیاری از شعرا و ادیبان به نام ایرانی از مراکز عملی و مدارس به قلل شعر و ادب رسیدند که سعدی، ابوسعید ابوالخیر و شیخ بهایی نمونه هایی از آن ها هستند.
شاعر افغان، مرکز استان بودن مشهد را دیگر عامل مهم ارزیابی کرد و عنوان داشت: مشهد به عنوان مرکز استان پهناور خراسان دارای امکانات، توجهات، رسانه ها و نهادهای مختلف اداری و هنری است که  نقش مهمی در شاعر خیز بودن این خطه ایفا می کنند.

مشهد می تواند پذیرای جمع شاعران منطقه باشد
محمدکاظم کاظمی با اشاره به زائر پذیر بودن مشهد، آن را از دیگر ظرفیت ها و عوامل رشد شعر و شاعران در مشهد عنوان کرد و اظهار داشت: اینکه مشهد پذیرای خیل عظیمی از زائران از سراسر کشورها است، می تواند ظرفیتی برای پذیرایی شاعران و ادیبان کشورهای گوناگون در مشهد باشد، هرچند بزرگترین مشکل ما زبانی است اما بالاخره از این ظرفیت می توان برای تجمع شاعران منطقه در شهری چون مشهد یا حتی در یکی از شهرهای عراق استفاده کرد.

فردوسی ظرفیت ملی مشهد است
شاعر افغانستانی فردوسی را ظرفیت ملی مشهد معرفی کرد و در ادامه با اشاره به حضور مرقد امام رضا علیه السلام به امکانات آستان قدس رضوی اشاره کرد و عنوان داشت: تشکیلاتی با عظمت این نهاد می تواند بانی و حمایت کننده بسیاری از برنامه های ادبی در سطح شهر مشهد باشد.
کاظمی مهاجرت شاعران مشهدی از این شهر را یک واقعیت تلخ معرفی و ابراز امیدواری کرد: باید با به کارگیری ظرفیت های مشهد کاری انجام داد تا نه تنها شاهد مهاجرت شعرا و فضلا از این شهر نباشیم بلکه به عنوان یک قطب ادبی در کشور، پذیرای ادیبان و شاعران از سراسر کشور در مشهد باشیم.
وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به مشهد در استفاده از ظرفیت های ملی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی در پرورش شعر و ادب گفت: متاسفانه شاهدیم که بسیاری از فعالیت های ادبی غالباً به واسطه فرد علاقه مند شکل می گیرد و وقتی که آن فرد می رود این محافل و جلسات ادبی تعطیل شده و ادامه نمی یابد.
محمد کاظم کاظمی در پایان عنوان کرد: هر چند در مشهد جلسات گوناگون ادبی برگزار می شود اما هنوز در مشهد خانه شاعران نداریم که امیدوارم در آینده شاهد برپایی آن باشیم.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۶۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image