42002

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ در واقع شوراها به عنوان یک نماد مردمی از سپردن اداره امور مردم به دست مردم، در عرصه سیاسی و اجتماعی حق مردم را تعریف می‌کند، حقی که در پایین‌ترین گروه‌های مردمی تا بالاترین آن‌ها بهتر، بیشتر و واضح‌تر دیده می‌شود.

اما به علت تمرکز قدرت در نهادهای دولتی و میل به تمرکزگرایی در دولت‌ها، شوراها را که نماینده مردم در پارلمان شهری هستند، قادر نمی‌سازد تا وظایف‏شان را بسط و گسترش داده، بتوانند در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی شهرها و به دنبال آن در عرصه عمل، کارایی هر چه بیشتر و مؤثرتری داشته باشند.

لذا گاه شاهدیم که شوراهای شهر فقط شورای شهرداری محسوب می‌شوند که فقط می‌توانند در اموراتی مانند شهرسازی، فنی و عمرانی، آسفالت، رفت ‌و روب، پارک‌ها و فضاهای سبز شهری دخالت و نظارت داشته باشند.

به‌طوری‌که فعالیت‌های فرهنگی شورا به حمایت از چند مراسم جشن به مناسبت‌های مختلف خلاصه می‌شود و شورا برای معضلاتی هم چون بحران آب، مشکلات کشاورزی و … نیم‌نگاهی ندارد، حال‌آن‏که برای حل مشکلات پیچیده شهرها، هیچ راهی نداریم، مگر آنکه نظام یکپارچه مدیریت شهری را ساماندهی کنیم.

هرچند از برنامه سوم توسعه به بعد، مسئولان مصمم شدند تا از نظر قانونی تمرکز زدایی را در برنامه‌های اجرایی کشور قرار دهند و خوشبختانه با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در بخش‌های مختلف به ویژه سیاست‌های کلی اصل ۴۴ آن مانع‌ تراشی‌هایی که دولتمردان برای حفظ تمرکز داشتند رفع شد، لذا اگر نگاه دولت و مجلس در خصوص مدیریت یکپارچه شهری نگاهی باشد که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، مشکلات حل خواهد شد.

هرچند در حال حاضر، شرایط برای واگذاری امور سیاسی و امنیتی به شوراها فراهم نیست ولی مدیریت یکپارچه شهری غیر از بخش‌های سیاسی و امنیتی است، که باید آن را به عنوان یک باور و اصل ملی نگاه کنیم و بعد از چندین دهه که از قانون شهرداری‌ها گذشته، باید قانونی تدوین شود که بخشی از تصدی‌گری‌ها را به نظام مدیریت شهری واگذار کند و در قبال آن نیز از آن‌ها پاسخ‌گویی مطالبه گردد.

در این میان نیاز به یک عزم ملی است و شهامتی می‌خواهد، که باید در دولت ایجاد شود و تصدی‌گری را به شوراها بسپارد. چه‌بسا می‌شود شورای شهر هم‌چون برخی نهادها که با کمک خیرین، خدمات بسیاری به مردم ارائه می‌دهند، برای انجام کارهای عام‌المنفعه از مشارکت آنان بهره جسته و در این راستا تلاش نمایند.

در واقع اگر بپذیریم که نظام جامع مدیریت شهری می‌خواهد کلیه امور شهر را در یک سازمان منسجم و به صورت یکپارچه با مشارکت مردم انجام دهد، طبیعتاً جایگاه شورای اسلامی شهر و روستا ارتقا می‌یابد.

بنابراین باید همزمان تکلیف مدیریت شهری به صورت یکپارچه و منسجم در یک نظام منطقی تعریف شود، هم‏چنین به نوعی جایگاه واقعی شورای اسلامی شهر و روستاها به آن تفویض گردد و از آن‌ها مسئولیت خواسته شود در این‌صورت شوراها تبدیل به شورای شهر و نه شورای شهرداری‌ها می‌شوند، زیرا حتی در شورای شهرداری هم عموماً عدم موفقیت شوراهای شهر را شاهد هستیم و به همین دلیل باید قانون اصلاح، یک قانون مترقی و ساده تدوین گردد.

به یاد داشته باشیم توسعه روزافزون شهرنشینی از مشخصه‌های بارز زندگی اجتماعی در عصر کنونی است، که تأثیر عمیقی بر جوامع انسانی داشته و  متناسب با توسعه شهرنشینی، مدیریت شهری نیز به‌تدریج تکامل یافته است.

اما در ایران سیستم مدیریت شهرى و شهردارى، دیگر جوابگوی مسائل شهری نیست، زیرا امروز شهرداری‌ها دیگر به عنوان یک نهاد خدماتی به شمار نیامده بلکه همواره از آن به عنوان یک نهاد اجتماعی یاد می‌کنند.

به نظر می‌رسد در این میان باید خدمات شهرداری عادلانه به شهروندان ارائه و نگاه عدالت محور و در راستای رفاه عمومی حاکم شود، از این‌ رو باید کسانی‏ که وارد عرصه انتخابات خصوصاً شوراها می‌شوند با قانون آشنایی کامل داشته باشند و تلاش کنند با ارائه برنامه‌های مدون و تکیه بر خرد جمعی به عنوان عضوی از شورای‌ شهر ایفای وظیفه کنند نه صرفاً شورای‌شهرداری، در واقع عقبه فکری، شخصیتی و تخصص کاندیدای شورا حرف اول را در عرصه انتخابات می‌زند.

شورا وسیله خدمت، همکاری و همیاری برای بهتر زیستن مردم در محیط شهری و روستایی است، نه وسیله امرار معاش یا رفع بیکاری. لذا کسانی‏که کاندیدای شورا می‌شوند باید افراد بی‌نیازی از هر جهت باشند تا طعمه سودجویان و منفعت‌طلبان نشوند.

متأسفانه چیزی که تاکنون ما از شورا دیده‌ایم، شورای شهرداری بوده نه شورای‌شهر، برخی شوراییان بخشی از مصوبات خود را تعدیل می‌کنند، زیرا پیچ ‌و خم‌های قانونی و حتی وظایف و اختیارات شورا را نمی‌دانند چه رسد به این‏که بتوانند خدمتی برای شهروندان انجام دهند.

لذا ما نیازمند شورای شهریم نه شورایی دیگر، امید آن‌که مردم با انتخاب اصلح افرادی کارآمد را به عنوان اعضای شورا برگزینند.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image