unnamed

ایران نیوز آنلاین؛ یادداشت: محمد جواد افتخاری/ با مروری بر سال‌هایی که موسم برگزاری انتخابات بوده برخی از این خط و نشان‌ها، نمایان‌گر سخت‌گیری‌های سوال برانگیز و پیش از مرگ‌ شیون کردن است و گرنه این رسم غیرمعمولی است که هنوز ۱.۵ ماه مانده به برگزاری انتخابات شورای‌اسلامی شهر و روستا، سخنرانی افرادی که احتمال کاندیداتوری آنها می‌رود در مدارس و نشست‌های مرتبط با حوزه آموزش و پرورش ممنوع شود؛ یا ورود هر نوع مجله و روزنامه اعم از ملی و محلی به مدارس و مراکز آموزش و پرورش شهرستان ممنوع باشد!! و مدیران و معاونان و فرهنگیان و دانش‌آموزان در داخل اداره یا مدرسه به صورت شخصی یا با استفاده از امکانات اداری حق تبلیغ و یا تخریب کسی را نداشته باشند.

با نظر داشت به این بخشنامه، گویی آموزش و پرورش کاشمر قانون جدید انتخاباتی صادر نموده و حتی پا را فراتر از قانون گذاشته و بدین ترتیب، برای فعالیت روزمره و معمول مجموعه کارشناسان و معاونین و برخی مدیران ستادی این مجموعه که احتمال کاندیداتوری آنها وجود دارد را با سخت‌گیری‌هایی مانع ایجاد کرده به طوری که گویی آنها چند ماهی را باید در تعطیلات به سر ببرند و گرنه از هرگونه  فعالیت آنها ممکن است شائبه انتخاباتی صورت گیرد! جالب این‌که به رغم تأکید بسیار مسئولان بر تلاش ویژه همه مدیران برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، چنین بخشنامه سخت‌گیرانه‌ای می‌تواند خود مانعی در راه بسترسازی لازم جهت برپایی انتخاباتی پرشور و جلب مشارکت مردم تلقی شود.

اگرچه در این بخشنامه، بیشتر انتخابات شورای‌شهر مورد توجه است اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که در تمام ادوار فعالیت شورای‌شهر کاشمر، فرهنگیان حضور چشمگیری در گردونه رقابت انتخاباتی داشته‌اند و هم‌اکنون نیز درصد قابل توجهی از اعضای شورای شهر در شمار قشر فرهنگی‌اند که در مجموع آنها کارنامه خوبی از خود به اجرا گذاشته‌اند و چه بسا حضور پرشور آنها با هر سلیقه سیاسی، به گرم شدن تنور انتخابات ‌انجامیده است و در این راستا آموزش و پرورش می‌تواند فارغ از انجام فعالیت تبلیغاتی در انتخاب اصلح تأثیرگذار باشد.

لذا این‌چنین دستی دور بر آتش داشتن برای مجموعه‌ای گسترده و اثرگذار همچون آموزش و پرورش شایسته نیست به ویژه آن‌که فرهنگیان این شهرستان چهره‌هایی هستند که دارای سلایق سیاسی مختلف می‌باشند و در بین آنها افراد خنثی و غیرسیاسی کم پیدا می‌شود از این‌رو با چنین خط و نشان‌هایی عملاً باید تعداد قابل توجهی از کارشناسان و معاونان و دست‌اندرکاران امر تعلیم و تربیت چند ماهی را در مرخصی به سر ببرند و گرنه از هر سخن آنها و یا حضورشان در محافل و مجالس مختلف شائبه انتخاباتی می‌شود؛ حال آن‌که قانون‌گذار لازم ندیده این افراد در صورت کاندیداتوری از مسئولیت و شغل خود استعفا دهند، لذا برخی ممنوعیت‌های مطرح شده جز بستن فضا و سخت‌گیری‌های غیرمعمول که نتیجه عکس می‌دهد نتیجه دیگری نخواهد داشت.

بدین ترتیب از هر زاویه که به این بخشنامه می‌نگریم جز نگاه احساسی و هیجانی چیز دیگری نمی‌توان درک کرد. این در حالی است که ما هم مخالف ورود زود هنگام کاندیداهای احتمالی به فعالیت تبلیغات انتخاباتی و استفاده از امکانات دولتی له یا علیه کاندیدای خاصی هستیم، اما چرا باید با صدور بخشنامه‌ای جماعت فرهنگیان شهر را از حقوق شهروندی خود محروم کرد، چه بسا بنا به ماده ۲۹ منشور حقوق شهروندی دولت از آزادی، استقلال، تکثر و تنوع رسانه‌ها در چارچوب قانون حمایت می‌کند و هیچ مقامی حق ندارد برخلاف موازین قانونی برای انتشار یا عدم انتشار اطلاعات یا مطالب درصدد اعمال فشار بر مطبوعات و سایر رسانه‌ها برآید یا به سانسور یا کنترل نشریات و سایر رسانه‌ها مبادرت نماید و طبق ماده ۲۶ همین منشور شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جستجو، دریافت و منتشر کنند. دولت باید آزادی بیان را به‌طور خاص در عرصه‌های ارتباطات گروهی و اجتماعی و فضای مجازی از جمله روزنامه، مجله، کتاب، سینما، رادیو، تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی و مانند این‌ها طبق قوانین تضمین کند.

حال آن‌که با صدور این بخشنامه، ورود نشریات محلی به مراکز آموزشی و مدارس و … را ممنوع نموده‌اند و ما مانده‌ایم طبق چه مستند قانونی حق دانستن را از فرهنگیان با ممنوعیت ورود مطبوعات به مراکز آموزشی و … بگیرند.

از همه مهم‌تر این‌که به بهانه شائبه انتخاباتی فعالیت برخی از مدیران، بخشنامه انتخاباتی صادر شده است؛ ولی در مقابل دهها مشکلی که آموزش و پرورش کاشمر با آن مواجه است هیچ تدبیری تاکنون بکار گرفته نشده و این چنین تلقی رفتار سلیقه‌ای، هیجانی و غیرمعمول جادارد مورد بازنگری قرار گیرد.

 

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image