DAFTAR-3

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ متاسفانه در روزهای اخیر شاهد هستیم در کاشمر بر سر این موضوع مشکلات بسیاری برای فروشندگان و خریداران خودرو به وجود آمده و در برابر هر کسی ساز خود را می زند.

پلیس معتقداست؛ برگ سبزی که با اتکا به اطلاعات و استعلامات انجام شده در مراکز فک و تعویض پلاک و شماره‌گذاری خودرو صادر می‌شود حکم سند رسمی را دارد و نیازی نیست شهروندان با صرف وقت و هزینه‌های مضاعف، این روند را در جای دیگر و در سند دیگری به ثبت برسانند.

اما سازمان ثبت اسناد با اتکا به همین قانون معتقد است، وظیفه نیروی انتظامی شماره‌گذاری و تعویض پلاک است و این دفترخانه‌های ثبت هستند که صلاحیت ثبت رسمی معاملات و نقل و انتقال خودرو را بر عهده دارند.

اکنون الزامی بودن یا نبودن ثبت سند خودرو در دفترخانه‌ها در زمره مسائل حقوقی شهروندان به شمار می رود که کلاف سردرگم اختلافات نیروی انتظامی و سازمان ثبت اسناد گره آن را کور کرده است.

برگ سبز سند مالکیت خودرو نیست

در همین رابطه دادستان کاشمر با اشاره به اهمیت ساماندهی مراحل نقل و انتقال سند اتومبیل گفت: براساس بخشنامه رییس کل دادگستری استان خراسان صدور سند مالکیت خودرو صرفا از سوی دفاتر اسناد رسمی قابل انجام است.

علیرضا میدانی با بیان اینکه متاسفانه شرکت راهگشا که از سوی بازنشستگان نیروی انتظامی مدیریت می شود ضمن عدول از اجرای قانون مدعی عدم نیاز به تنظیم سند رسمی هستند، افزود: این اقدام موجب سرگردانی و تشویش اذهان عمومی درباره ضرورت تنظیم اسناد را فراهم آورده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه به استناد تمامی قوانین جاریه برای ثبت سند مالکیت و جلوگیری از اختلافات و کاهش پرونده های قضایی همواره تنظیم سند رسمی مورد تایید موکد قانونگذار و مجریان بوده است، اظهار کرد: متاسفانه به رغم وجود قوانین اما شرکت راهگشا همچنان بر نظریه غیر قانونی خود مبنی برعدم نیاز به ثبت رسمی اسناد خودرو اصرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون نیروی انتظامی برگه سبز خودرو را سند مالکیت دانسته و طبق همان نقل و انتقال و فک پلاک انجام می شده است، عنوان کرد: طبق قانون برگه سبز سند مالکیت محسوب نشده و نقل و انتقال باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

میدانی با اعلام اینکه هرچند تمامی قوانین لازم در این خصوص ابلاغ شده اما هنوز اجرایی نشده است، گفت: به رغم اینکه در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مصوب شده انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود اما به این قانون بی توجهی می شود.

وی با بیان اینکه طبق قانون ثبت اسناد، مالک اصلی کسی است که سند آن در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده باشد، افزود: یکی از مواردی که در داگستری برای آن پرونده های بسیاری تشکیل می شود موضوع الزام تنظیم سند است.

دادستان کاشمر با اشاره به اینکه ابتدا باید سند به نام مالک تنظیم سپس شرکت راهگشا فک پلاک کند، بیان کرد: برخی از معاملات در گذشته انجام شده و تعداد آنها هم بسیار زیاد است که اگر در این رابطه طرفین معامله به توافق نرسند باید دادخواست داده و حکم دادگاه را بگیرند.

وی با اعلام اینکه قولنامه زمانی باید نوشته شود که فروشنده مالک اصلی باشد در غیر این صورت تنظیم چنین قولنامه ای موجب سرگردانی مردم می شود، اظهار کرد: اینکه ما موظفیم مردم را به حق شان برسانیم و بر اساس قانون از نظر ما کسی مالک اصلی است که سند مالکیت محضری داشته باشد.

میدانی داشتن برگ سبز را به معنی مالک خودرو بودن ندانست و گفت: انتقال پلاک با برگ سبز خلاف قانون است.

داستان کاشمر اظهار کرد: برگ سبز خودرو شناسنامه اتومبیل بوده نه سند مالکیت آن، به همین خاطر فک پلاک باید براساس سند مالکیت باشد در غیر این صورت خلاف انجام شده است.

وی با بیان اینکه قرار نیست چون برگه سبز و پلاک به اسم کسی است مالک هم همان فرد باشد، افزود: شرکت راهگشا موظف است در زمان انتقال خودرو به قوانین توجه کند.

نقل و انتقال ها ساماندهی شود

ثبت سند خودرو فقط براساس قانون و ماده ۲۹ جرائم رانندگی باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود. مردم چند وقتی است چوب مناقشه قدیمی بین پلیس با کانون سردفتران و دفتریاران را می‌خورند. فارغ از اینکه برای نقل و انتقال خودرو، مراجعه به نیروی انتظامی و تعویض پلاک و سند سبز مالکیت کفایت می‌کند یا اینکه باید به دفاتر ثبت‌ اسناد و املاک نیز مراجعه کنند یا اینکه حق با کدام ارگان است، آنچه اهمیت دارد سرگردانی مردم است.

در همین رابطه رییس اداره ثبت اسناد و املاک کاشمر با بیان اینکه اسناد عادی جایگاه سند رسمی را ندارند، افزود: تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی موجب ایجاد امنیت روحی، روانی، اقتصادی و اجتماعی می شود.

علی امینی افزود: براساس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تنظیم استاد اتومبیل باید در دفاتر اسناد رسمی انجام شود تا نظم و انضباط حقوقی در کل کشور و شهرستان حکم فرما گردد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به دلیل ابهاماتی که در گذشته بوده اتومبیل های بسیاری در شهرستان با برگ سبز نقل و انتقال داده شده است؛ عنوان کرد: کمتر اتومبیلی در کاشمر پیدا می شود که نقل و انتقال آنها از طریق دفاتر رسمی انجام شده باشد.

وی با اعلام اینکه باید نقل و انتقال ها ساماندهی شده و جلوی سوء استفاده بسیاری از افراد گرفته شود، بیان کرد: برخی گمان می کنند نقل و انتقال منبع درآمدی برای اداره ثبت اسناد و املاک هست در صورتی که هر مبلغی گرفته می شود حق و حقوقات دولتی است.

امینی اظهار کرد: شرکت راهگشا باید در زمان تعویض پلاک به جای برگ سبز سند مالکیت محضری را بخواهد.

الزامی بر محضری کردن نیست

اگر چه در برابر این اظهارنظر پلیس، سازمان ثبت اسناد رسمی اصرار بر مراجعه خریداران و فروشندگان خودرو به دفترخانه‌ها برای تنظیم سند دارد اما این برای چندمین بار است که مقامات مختلف پلیس بر این موضوع تأکید می‌کنند؛ به این ترتیب به نظر می‌رسد نمی‌توان پایانی برای ماجرای سند خودرو متصور شد.

در این رابطه رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کاشمر گفت: تا زمانی که در این رابطه به ما مصوبه ای ابلاغ نشود نمی توانیم در شهرستان قانونی را از  طرف خود اجرا کنیم.

سرگرد علیرضا شیرزاد افزود: براساس بخشنامه ای که در این خصوص به دست ما رسیده برای نقل و انتقال خودرو نمی توانیم خریدار و فروشنده را ملزم به محضری کردن اسناد اتومبیل کنیم به همین خاطر با همان برگ سبز نقل و انتقال خودرو انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم اسناد محضری خودرو را اجباری کنیم نارضایتی های بسیاری ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: این مشکل باید از تهران مرتفع شود و ما در شهرستان نمی توانیم کاری کنیم.

شیرزاد با اعلام اینکه بدون شک تا زمانی که محضری کردن اسناد خودرو قانون نشود الزام آور نخواهد بود، گفت: هر کس تمایل داشته باشد می تواند نسبت به محضری کردن سند اتومبیل خود اقدام کند ولی ما نمی توانیم اجبار کنیم.

وی بیان کرد: بر روی برگه سبز سند نام سند مالکیت نوشته شده و اگر این اشتباه است باید از سوی مقامات بالا درست شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کاشمر با تاکید براینکه ما در شهرستان موظفیم سلسله مراتب را رعایت کنیم لذا باید مقامات بالا به ما دستور بدهند، گفت: اگر کار ما خلاف است چرا قوه قضائیه نام آخرین مالک خودرو را از ما استعلام می گیرد در صورتیکه ما بر اساس همین برگ سبز پاسخگوی آنها هستیم.

وی با اعلام اینکه می توان اطلاع رسانی کرد تا مردم اسناد اتومبیل خود را محضری کنند اما نمی توان آنها را اجبار کرد، افزود: ما متولی پلاک هستیم نه سند و برابر آنچه ناجا تصمیم گرفته برگ سبز سند محسوب می شود حالا اگر مشکلی هست باید از سوی مقامات بالا اصلاح شود نه اینکه در این شهر بخواهیم مردم را مجبور به کاری کنیم.

۹۰ درصد اتومبیل ها فاقد سند محضری

در ادامه رییس اتحادیه نمایشگاه داران اتومبیل کاشمر با بیان اینکه کسی که وارد بنگاه می شود موظفیم قرارداد را بر اساس اسناد موجود تنظیم کنیم، افزود: ابلاغیه دادستان کاشمر مبنی بر محضری کردن سندهای اتومبیل به تمامی نمایشگاهها ابلاغ شده است.

علی اصغر قربانزاده با اشاره به اینکه تنها ۱۰ درصد اتومبیل های شهرستان دارای سند محضری هستند، گفت: ما هم نمی دانیم متولی کیست و به حرف چه کسی باید کرد.

وی با بیان اینکه تعداد خودروهایی که بدون تنظیم سند محضری در شهرستان خرید و فروش می شوند بسیار است، عنوان کرد: اولین کسی که در این موضوع زیان دیده بنگاههای خودرو هستند به طوریکه اکنون معاملاتی که انجام می شود نزدیک به صفر است.

قربانزاده با اشاره به اینکه دوگانگی به وجود آمده در خصوص تنظیم پلاک و تنظیم سند مشکلات بسیاری را به وجود آورده است، بیان کرد: باید هر چه زودتر مردم را از سرگردانی خارج کرد و اگر الزام به تنظیم سند محضری است آن را قانون کرده و ابلاغ کنند.

در خاتمه

خودرویی منتقل می‌شود، سندرسمی تنظیم نمی‌شود، خریدار و فروشنده با اطمینان بخشی مسئولان راهنمایی و رانندگی و با در دست داشتن برگ سبز خودرو، راهی کار و زندگی خود می‌شوند. روزها بعد یا شاید ماه‌ها بعد که مشکلاتی به واسطه ارث و تقسیم اموال برای ورثه پیش می‌آید،‌یا زمانی که تخلفی با پلاک خودروی مالک قبلی اتفاق می‌افتد، مسئولان راهنمایی و رانندگی پاسخ افراد را نمی‌دهند و تنها دادگاه و قاضی و رفت و آمد و معطلی است که پیش روی خریدار و فروشنده خودرو خودنمایی می‌کند.

در این رابطه افراد بسیاری زمان و هزینه‌های گزافی را از دست دادند که بعضا جبران ناپذیر است. بهتر هست هرچه سریعتر با روشن شدن تکلیف مردم با اطلاع رسانی حقوقی صحیح، مردم را از عواقب عدم تنظیم سند رسمی انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی مطلع کرد.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image