دکتر نخاولی copy

به گزارش ایران نیوز‌ آنلاین؛  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسسه جوانان آستان قدس رضوی، در دومین روز از نخستین گردهمایی و هم‌اندیشی کشوری تشکل‌های فعال در حوزه دختران، حجت السلام والمسلمین دکتر مهدی نخاولی به موضوع آینده زنان اشاره کرد و در جمع بانوان فعال این نشست به سخنرانی پرداخت.
وی با استناد به قرآن کریم، به نقش مهم ساره و هاجر به عنوان زنان حضرت ابراهیم(ع) اشاره کرد و گفت: در قرآن کریم، خداوند متعال به دفعات شخصیت ساره را توصیف کرده است، اما در مورد هاجر این موضوع متفاوت است، گویی خداوند با هاجر معامله‌ای کرده است. مادر معصوم شدن، نیاز به تطهیر و مطهره بودن زن دارد و خداوند با آزمایش‌های سختی که برای هاجر مقدر کرد، وی را خالص کرد تا بتواند از نسل این خانم مطهره، حضرت رسول(ص) و دیگر پیامبران ظهور کنند.
حجت السلام والمسلمین نخاولی گفت: قرآن کریم محور و ملاک صلاح و فساد جامعه را مردان معرفی نمی‌کند و زنان را ملاک می‌داند، لذا در قرآن بحث زنان بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
وی در راستای بحث آینده زنان عنوان کرد وگفت:  نظر بنده تحقیق راجع به زنان برجسته در امت‌های پیشین مانند: آسیه، حوا، مریم، ساره، هاجر و مادر حضرت موسی(ص) و در امت اسلام همچون حضرت زهرا(س)، حضرت خدیجه(س) و مادران معصومین(علیهم السلام) است که می توان از تجربیات و نحوه زندگی این زنان برجسته جهان اسلام در زمینه‌های مختلف زندگی بهره مند شویم.
این پژوهشگر علوم قرآنی با اشاره به اینکه بالارفتن سن ازدواج یک جنایت است، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر ارزش‌ها و ملاک‌های یک زن موفق در جامعه تغییر کرده است و اگر بخواهیم تغییرات نافذ و عمیقی در مخاطب ایجاد کنیم باید به فرهنگ‌سازی در مورد شخصیت نمونه و ارزش‌های زنان جهان اسلام پرداخته شود.
دکتر نخاولی به تلاش برای احیای جایگاه زن در نظام هستی اشاره کرد و گفت: انبیا مربی هستند و خداوند متعال بالاترین رسالت را برای انبیا تعریف کرده است و این رسالت بعد از پیامبران به مادر سپرده شده است.
وی در پایان بر احیای معنویت در فضای بانوان تاکید کرد و افزود: همه بانوان باید سالک الی الله و رهرو راه حق باشند تا تمام جامعه از آسیب های اجتماعی و فرهنگی تطهیر و واکسینه شود. بدین ترتیب باید در برنامه‌ریزی‌هایی که صورت می‌گیرد، زنان جامعه نسبت به مردان بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
یادآور می‌شود نخستین گردهمایی و هم اندیشی کشوری بانوان فعال و تشکل های حوزه دختران، به همت
موسسه جوانان آستان قدس رضوی و با حضور بیش از یکصد نفر از فعالان این حوزه از استان های مختلف کشور، از ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه در محل هتل نور ولایت مشهد برگزار شد.

 

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image