139311221435229424732944

به گزارش ایران نیوز آنلاین به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم؛ «فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در تمام تحولات مربوط به منطقه و جهان نقش مثبتی ایفا می‌کند.
المقداد که با خبرنگار تسنیم گفت‌وگو می‌کرد، درباره تهدیدهای دولت جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و لحن تند اظهارات خصمانه دونالد ترامپ که حتی تا حد تهدید نظامی پیش رفته است، گفت: من این رفتار را هرگز قابل توجیه نمی‌دانم، جمهوری اسلامی ایران جزء جدایی‌ناپذیر این منطقه و اقلیم است که به ایفای نقش بسیار مثبت برای فراهم کردن شرایط امن و سالم به‌خاطر حفظ امنیت و صلح در منطقه می‌پردازد، ایران از اولین کشورهایی است که با تروریسم می‌جنگد، بنابراین تشدید تنش از سوی آمریکا و ایجاد تشکیک از سوی هر طرفی که باشد، را قابل توجیه نمی‌دانیم، چرا که ایران کشوری است که در تمام تحولات مربوط به این منطقه و جهان نقش مثبت ایفا می‌کند.
وی افزود: دستاوردهای انقلاب اسلامی بر این مسئله مهر تأیید می‌زند، انقلاب ایران معجزه‌هایی را محقق کرد، این کشور از کشورهای صنعتی اساسی در منطقه و از کشورهایی است که سبد غذایی کاملی را برای مردم خود فراهم کرده است، از جمله کشورهایی است که در زمینه مهندسی کشاورزی و تمام اختراعات دستاورد داشته و در زمینه فضا هم فعالیت می‌کند.
معاون وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: این انقلاب چنین دستاوردهایی را محقق کرده، باید به مواضع و سیاست‌هایش احترام گزارد، انقلاب اسلامی برای حل مشکلات موجود در منطقه تلاش می‌کند نه برای پیچیده‌ کردن آن، از جمله برای دستیابی به حل پرونده هسته‌ای ایران تلاش کرده است که امیدواریم همه برای حفظ آن که دستاورد اساسی است، تلاش کنند که به برقراری امنیت و ثبات در تمام منطقه و جهان کمک خواهد کرد.
دکتر المقداد درباره دخالت نظامی ترکیه در خاک سوریه و نزدیک شدن ارتش آن به شهر «الباب» در حومه حلب همزمان با پیشروی ارتش سوریه به‌سمت این شهر و پیش‌بینی برخی درباره احتمال رویارویی دو ارتش با یکدیگر به تسنیم گفت: هر کس سرزمینی را اشغال و به کشورهای دیگر حمله کند و حاکمیت آن را مورد تعدی قرار دهد، باید بر اساس قوانین بین‌الملل بازخواست شود.
وی تصریح کرد: دولت ترکیه به حاکمیت سوریه و به استقلال و ملت سوریه تعدی کرده است،‌ بنابراین ترکیه باید از خاک سوریه خارج شود، چرا که تحولات داخلی سوریه هیچ ربطی به این کشور ندارد.
معاون وزیر خارجه سوریه گفت: ما سوری‌ها خودمان می‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم اگر این مسئله بهانه‌ ترکیه برای دخالت در امور داخلی سوریه است، این سخن خطاب به تمام کسانی است که در امور داخلی سوریه دخالت می‌کنند.
المقداد درباره ائتلاف ادعایی آمریکا برای مبارزه با تروریسم هم تصریح کرد: این ائتلاف که واشنگتن رهبری آن را به‌عهده دارد، تروریست‌ها و آدم‌کشان را بمباران نمی‌کند، بلکه مردم سوریه را می‌کُشند، این ائتلاف دستاوردها و زیرساخت‌هایی را که ملت سوریه محقق کرده، از بین می‌برد، به همین سبب آنها دوستان ملت سوریه نیستند.
معاون وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: خواسته ما این است که ترکیه این مسئله را درک کند که چه تحولاتی در حال رخ‌دادن است تا بتواند خطراتی را که در نتیجه سیاست‌های غیرمنطقی رجب طیب اردوغان با آن روبه‌رو است،‌ مهار کند، اردوغان ترکیه را به‌سمت فاجعه و منطقه را به‌سمت آتش‌های دیگری سوق می‌دهد که هیچ توجیهی ندارد.

کدخبرنگار: ۹۴۰۱۱۳۰

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image