خشکسالی

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ اکنون از ۳۷ دشت استان خراسان رضوی، ۳۳ دشت شرایط بحرانی را طی می‌کند و افت سطح آب‌های زیر زمینی در این استان از مرز هشدار گذشته و به حدود یک متر رسیده است.

متاسفانه خشک‌سالی‌های اخیر موجب شده ۸۰ درصد کشور ایران در اقلیمی خشک قرار داشته باشد، به‌طوری که هم‌اکنون ۷۴ درصد استان خراسان رضوی در منطقه کاملا خشک و ۲۶ درصد آن در محدوده نیمه‌خشک قرار دارد.

از سویی خشکسالی در حالی این استان پهناور را تهدید می‌کند که جمعیت این استان روز به روز افزایش می‌یابد و از آنجا که برداشت آب با رشد جمعیت همخوانی نداشته شاهد نشست زمین در دشت‌ها هستیم.

شرایط پایدار نیست

در همین رابطه مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه در تابستان امسال ۳۰ شهر استان خراسان در شرایط تنش آبی و برخی در وضعیت زرد قرار داشتند، گفت: به‌رغم اینکه در تابستان امسال با کمبود آب مواجه بودیم اما با اقدامات گسترده‌ای که صورت گرفت توانستیم از شرایط تنش آبی عبور کنیم.

حسین اسماعیلیان با اشاره به اینکه شرایط پایدار نیست، افزود: هر چه به سمت سالهای بعدی پیش می‌رویم بین میزان توان بالقوه تامین آب و میزان مصرف فاصله و بحران شدیدتر می‌شود.

این مقام مسئول با اعلام اینکه انتظار نداریم در تابستان سال آینده وضعیت بهتری به نسبت تابستان امسال داشته باشیم، عنوان کرد: برای رفع مشکلات نیازمند برنامه‌ریزی و اقدامات گسترده‌تری هستیم.

وی با بیان اینکه نیازمند بازنگری در حوزه مدیریت مصرف آب هستیم، افزود: به‌رغم اینکه بر اساس استانداردها میزان مصرف آب شهری به ازاء هر نفر بین ۷۰ تا ۱۴۰ لیتر در شبانه‌روز هست این آمار در استان خراسان ۱۲۶ لیتر است.

اسماعیلیان با اشاره اینکه مصرف ۱۴۰ لیتر آب برای هر نفر برای شهرهای است که با تنش آبی مواجه نبوده و ۷۰ لیتر برای شهرهایی هست که امکان تامین آب ندارند، عنوان کرد: تأمین آب یک ضرورت هست که اگر میزان مصرف از ۷۰ لیتر در شبانه‌روز به ازاء هر نفر کمتر شود ممکن است به بهداشت و سلامت افراد آسیب وارد شود.

وی با بیان اینکه شاید مصرف آب در استان در مقایسه با استانداردها کمتر باشد اما مشکلات در حوزه تامین آب در این استان در مقایسه با سایر نقاط کشور بسیار سخت‌تر و دشوارتر است، اظهار کرد: باید تلاش کرد مصرف ۱۲۶ لیتر در شبانه‌روز به ازاء هر نفر به ۷۰ لیتر کاهش یابد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با اعلام اینکه در بسیاری از شهرهای استان امکان توسعه منابع آب وجود ندارد، گفت: هر ساله به‌طور  متوسط ۶ درصد از ظرفیت آب دهی چاه‌ها کم می‌شود.

وی در ادامه با اعلام اینکه در تابستان سال ۹۶ در حدود ۳۰ شهر استان در شرایط تنش آبی قرار خواهند داشت، به وضعیت پیش روی آب‌های شور اشاره کرد و افزود: علاوه بر مشکل کمیت آب چالش اساسی دیگر کاهش کیف آب است.

اسماعیلیان با اشاره به اینکه به دلیل افت سفره‌های زیر زمینی و کاهش منابع آب تجدید پذیر شاهد حرکت آب‌های شور به سمت آب‌های شیرین و کاهش کیفیت آن هستیم، عنوان کرد: بر اساس آنچه همه‌ساله دیده می‌شود متاسفانه به سطح استانداردها نزدیک می‌شویم که اگر در این خصوص چاره اندیشی نشود ممکن است در آینده بر اساس استانداردها برخی شهرها از داشتن آب شرب سالم محروم باشند.

وی پیش روی آب‌های شور را یکی از چالش‌های اساسی کیفیت آب دانست و گفت: بدون شک تأمین آب با کیفیت از کمیت آب مهم‌تر است.

وی با تاکید براینکه ما حق نداریم آبی که فاقد کیفیت لازم باشد را در شبکه توزیع قرار دهیم، اظهار کرد: شهرهای سبزوار، نیشابور و طرقبه شاندیز در بین سایر شهرها به لحاظ تأمین و مصرف آب شرب در شرایط بدتری قرار دارند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با بیان اینکه اکنون از بین ۳۰ شهر ۱۰ شهر استان خراسان در وضعیت قرمز قرار دارند، به مصرف حدود ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: تنها حدود ۷ درصد آب در بخش شرب مصرف می‌شود که از این میزان هم حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد به فاضلاب تبدیل شده و قابلیت استفاده مجدد را دارد.

وی با اعلام اینکه تنها ۳۰ درصد آبی که در بخش شرب مصرف می‌شود از دسترس خارج می‌گردد، افزود: عمده کارهایی که قرار است برای اصلاح الگوی مصرف انجام شود باید در حوزه کشاورزی باشد.

 

شبکه‌های فرسوده

در همین رابطه مدیرعامل جمعیت ناجیان آب استان خراسان با اشاره به اینکه وضعیت منابع آبی موجود نگران کننده است، به وضعیت پیشروی آب‌شور به سمت آب‌های شیرین اشاره کرد و گفت: در بسیاری از دشت‌های استان خراسان مثل مه ولات، بردسکن، کاشمر، سبزوار، نیشابور و مشهد آب شیرین محدود است.

مهدی جمشیدی با بیان اینکه در برخی دشت‌های استان خراسان وضعیت پیشروی آب‌های شور به‌گونه‌ای هستند که حتی برای کشاورزی قابل استفاده نیستند، افزود: این وضعیت هر ساله بدتر می‌شود.

وی در ادامه به فرونشست‌های زمین بر اثر برداشت‌های بیش از حد منابع آب زیر زمینی اشاره کرد و گفت: در استان خراسان شاهد نشست‌های فراوان زمین هستیم که دشت نیشابور، درونه بردسکن و کاشمر از آن جمله است.

جمشیدی با اشاره به نشست زمین در دشت نیشابور با ۱۷ کیلومتر طول اظهار کرد: در همه استان فرونشست‌های بسیاری داریم که یکی پس از دیگری خود را نشان می‌دهند.

وی با بیان اینکه در همه شهرها با بحران آب مواجه هستیم، گفت: در بسیاری از شهرها به خصوص مشهد نگرانی‌های بسیاری برای تأمین آب در چند سال آینده وجود دارد.

مدیرعامل جمعیت ناجیان آب استان خراسان با اشاره به اینکه بر اساس آمار ارائه شده حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد آب به خاطر شبکه‌های فرسوده و بر اثر نشست‌های جزئی هدر می‌رود، عنوان کرد: این آمار در برخی شهرهای استان خراسان به بیش از ۴۰ درصد می‌رسد.

۵۰ درصد چاه‌ها غیرمجاز هستند

در ادامه مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت: اگر بدون توجه به وضعیت کشاورزی موجود نخواهیم به کشاورزی مکانیزه و اصولی و توقف کشت محصولات پر مصرف روی بیاوریم چشم‌انداز امیدوار کننده‌ای برای آینده تصور نمی‌شود.

محمد درویش افزود: باید به‌جای افزایش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک و توسعه کشاورزی، استقرار صنایع پر مصرف مانند فولاد، سفال و کاشی به سمت استحصال انرژی‌های نو، خورشیدی، بادی و استفاده از ظرفیت‌هایی چون  ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز آبی حرکت کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه وضعیت منابع آبی موجود موجب شده تا شرایط کشور به شدت به مرز بحران نزدیک تر شود، اظهار کرد: خشک‌سالی و بحران آب تاثیرات بسیاری بر محیط زیست گذاشته به طوریکه تاکنون حدود ۹۰ درصد از اندوخته‌های علف خواران مانند کل و بز از بین رفته‌اند.

وی تخریب زیستگاه، خشک شدن چشمه، قنوات و رودخانه‌ها را از دلایل کاهش آب سفره‌های زیرزمینی دانست و عنوان کرد: در سال گذشته و تابستان امسال به دلیل کاهش منابع آبی در استان هرمزگان و بخش‌هایی از استان یزد و خراسان شاهد تلفات دام و وحوش بودیم.

درویش اظهار کرد: اکنون از ۱۸۰ رودخانه دائمی که در کشور وجود داشته نیمی از آن‌ها تبدیل به رودخانه‌های فصلی شده و دبی آب باقی رودخانه‌ها به‌شدت کاهش پیدا کرده است.

وی بخشی از این کاهش دبی آب را مربوط به خشکسالی و بخش دیگری را مربوط به سدسازی‌ها دانست و افزود: متاسفانه تاکنون ۹۰ درصد از تمامی قنات‌های  کشور را از دست داده‌ایم.

درویش همچنین در خصوص وضعیت چاههای غیر مجاز در کشور گفت: از ۷۵۰ هزار چاههای حفر شده در کشور نیمی از آنها غیر مجاز هستند.

کد خبرنگار:۹۴۰۱۱۴۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image