147207 (1)

به گزارش ایران نیوزآنلاین به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در افتتاحیه «ورودی های جدید حوزه علوم اسلامی دانشگاهی» که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دانشجویان و اساتید ما در نقش کسانی که تعلم و تعلیم را بر عهده دارند، نباید خود را تنها محدود به شعاع درسی بدانند؛ بلکه باید با همه ابعاد اسلامی آشنا شوند به گونه‌ای که در هر فضایی وارد می‌شوند، بدانند که اسلام چیست و مسلمان کیست، علم چیست و عالم کیست.
وی ادامه داد:  مبنای علم در دین اسلام همان است که امام صادق (ع) بیان کرده‌اند که علم را خداوند در چهار چیز قرار داده است که یکی از آن‌ها خداشناسی، دیگری خودشناسی، سوم هستی شناسی و چهارم شناخت به اینکه باید و نباید الهی چیست.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: هر علمی می‌تواند دینی باشد؛ درصورتی‌که کسی که به آن علم می‌پردازد، خدا و جلوه‌های خدا را در آن علم ببیند و درنظر داشته باشد.
رئیسی اظهار کرد: امروز کاری که در دانشگاه‌های کشور با همت دفتر ولایت فقیه صورت گرفته بسیار ارزشمند است که دانشجویان علاوه بر رشته تحصیلی خود اطلاعات اسلامی نیز به دست می‌آورند. همه چیز در این رشته از یک انگیزش درونی نشأت می‌گیرد و همین نکته است که باعث ارزشمندی آن می شود.
وی تاکید کرد: توفق انقلاب اسلامی بر ظلمات و جلوه‌های آن را در  تمام سال‌های گذشته می‌توان حس کرد؛ به نوعی‌که شاید بتوان هر سال را فجری نو دانست.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه در هر دهه‌ای که از انقلاب گذشته است، اتفاقات خاص آن دوره رقم خورده است، تصریح کرد: دهه اول انقلاب، دهه تشکیل نظام  و دهه دوم را شاید می‌توان دهه تثبیت نام نهاد. همچنین دهه سوم انقلاب را می‌توان دوره رسیدن پیام انقلاب اسلامی به خارج از مرزها دانست.
رئیسی ادامه داد: دهه چهارم انقلاب اسلامی رنگ و بویی دیگر دارد و همراه با بیداری در کشورهای اسلامی آغاز شده است.  پیشرفت با توجه به تشخیص زمان و نیازهای زمان از جمله اقتضائات این دهه که به نام دهه پیشرفت و عدالت خوانده می‌شود، است.
وی خاطرنشان کرد: دانشجوی سیاسی، طلبه سیاسی و طلبه منور الفکر ما کسی است که زمان و نیازهای آن را بشناسد و نقش خود را در زمان خود بداند تا بتواند بنا بر نقش خود عمل کند.
تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: جریان‌های مختلف متکبرین ازجمله القاعده وداعش به ذات برای ایجاد اختلاف و عقب نگهداشتن جامعه اسلامی تاسیس شده‌اند تا نگذارند که جامعه اسلامی نقش‌های خود را ایفاکند و از درون فرسوده شود. از همین رو اقتضاء کنونی آن است که افرادی در جامعه حضور داشته باشند که تنها خود و اطرافشان را نبینندو نقشی که اسلام در تمدن داشته است را نیز در نظر بگیرند.

حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مشهد در کشور پیشرو است
محمدمهدی صالحی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد نیز در ادامه این مراسم عنوان کرد: حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مشهد توانسته است در میان حوزه‌های علوم اسلامی کشور خط شکن و پیشرو باشد.
وی ادامه داد: امروز دانشگاه‌های ما به مراتب شرایط خیلی بهتری از نظر امکان رشددینی نسبت به پیش از انقلاب دارند؛ پس ما باید این فرصت را غنیمت شماریم و اگر تهدیدی وجود دارد، آن را به منزله یک فرصت برای خود خطاب کنیم.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: امروز به جرات می‌توان گفت که اساتید ما با وجود آنکه اهل فضل هستند، اگر به مراتب بیش از دانشجویان به اندوختن علم نیاز نداشته باشند، کمتر از آنان نیز ندارند.
صالحی خاطرنشان کرد: با توجه به ابزار مجازی که فراهم شده، مشارکت‌های اجتماعی به شدت کاهش پیدا کرده و باید جذابیت‌های دنیای حقیقی خیلی افزایش پیدا کند تا بتوان افراد را به فضای حقیقی جذب کرد.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی که تا این اندازه فضای مجازی پیشرو است؛ خوشحالیم که افرادی در کنار تحصیل خود، بخشی از زمان خویش را به علم آموزی در حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان می‌گذرانند و البته این امر وظیفه مسئولان را بیشتر می‌کند؛ زیرا بدون شک باید به افرادی که چنین مشتاق علم هستند، توجه بیشتری در خصوص علم گستری شود.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: دانشگاه علوم اسلامی با حوزه علمیه متفاوت است، اما باز هم ما به عنوان کسانی‌که در این دانشگاه آموزش می‌بینند، وظیفه داریم که به دیگران بیاموزیم.
صالحی با بیان اینکه وظیفه کسانی که در راه تعلم دین قدم می‌گذارند، این است که همانطور معارف دین را بیاموزند، تصریح کرد: اگرتک تک کسانی که واردحوزه  می‌شوند به این فکرکنند بایددانش خود را روزی تعلیم دهند، به حتم یک نوع ارتقا در جامعه صورت خواهد گرفت.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image