حسینی

به گزارش ایران نیوزآنلاین به نقل از خبرگزاری  ایسنا؛  سید جواد حسینی در این اجلاس، شرکت در انتخابات را عام‌ترین، سهل‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و مهم ترین نوع مشارکت سیاسی دانست.
وی با بیان این که یکی از وظایف همه دست اندرکاران انتخابات، زمینه سازی حضور حداکثری مردم در انتخابات است، افزود: انقلاب شکوهمند اسلامی بر مبنای مشارکت مردم شکل گرفت و مدل حکومتی که انقلاب اسلامی ارائه نمود هم به لحاظ شکلی و هم به لحاظ محتوایی مبتنی بر مشارکت مردم تعریف شده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه از حیث شکلی، فرم حکومت اسلامی ایران، جمهوری اسلامی است، گفت: در این فرم از حکومت دو رکن اساسی جمهوریت و اسلامیت  وجود دارد، لذا یک رکن حکومت اسلامی مبتنی به جمهوریت است که بر مشارکت مردم در سرنوشت سیاسی خود تأکید دارد.
حسینی گفت: حکومت برخواسته از انقلاب اسلامی علاوه بر صورت آن که  بر مشارکت تأکید دارد ،محتوای آن که قانون اساسی است نیز مشارکت مردم را یک اصل می‌داند و در فصل سوم قانون  اساسی، بیش از ۵۰ اصل وجود دارد که حقوق ملت را در ابعاد گوناگون مشخص کرده است، اخیراً هم مبتنی بر همان حقوق، ریاست محترم جمهوری منشور حقوق شهروندان را رونمایی و ابلاغ کردند.
وی با تاکید بر اینکه  در قانون اساسی مشارکت مردم از لحاظ فراگیری  در ۳ سطح به رسمیت شناخته شده است، گفت:  سطح اول مشارکت کلان است که در قالب رأی به اصل نظام جمهوری اسلامی ایران، محتوای قانون اساسی، انتخابات خبرگان رهبری، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمود پیدا می‌کند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: سطح دوم، مشارکت در سطح خرد است که بر این مبنا قانون اساسی مشارکت مردم در مناطق و محلات زندگی  شهری و روستایی را مبتنی بر رأی مردم از طریق شوراهای اسلامی شهر و روستا و با انتخابات شهرداران و دهیاران رقم زند.
حسینی خاطر نشان کرد: سومین سطح مشارکت در قانون اساسی، سطح میانه و  متوسط مشارکت است که این سطح مشارکت، در قالب احزاب، تشکلهای غیردولتی، مجامع صنفی، علمی و سایر تشکلات مردمی محقق می گردد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: در انتخابات اخیر ریاست جمهوری دوازدهم و شوراهای شهرها و روستاهای پنجم، هر سه سطح مشارکت محقق می گردد، انتخابات ریاست جمهوری که یک انتخاب ملی و مشارکت در سطح کلان است، انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها که با مشارکت مردم در سطح محلی ، بومی و خرد است و مشارکت احزاب، گروهها و تشکیلات برای افزایش کمی مشارکت کنندگان و مشارکت کیفی که مشارکت در سطح میانی ومتوسط است بنابراین همه فضای سه گانه، مشارکت در انتخابات پیش‌رو وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه انتخابات اولین سطح مشارکت سیاسی اما فراگیرترین سطح آن است، گفت: شرکت در انتخابات عام‌ترین،سهل‌ترین،کم‌هزینه‌ترین ومهم ترین نوع مشارکت سیاسی است و تا حدودی انگیزه‌ها و عوامل تشدیدکننده مشارکت، همچنین موانع مشارکت مردم را در عرصه فعالیت‌های سیاسی نشان می‌دهد.
حسینی تصریح کرد: انتخابات، عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهم‌ترین مجرای تحقق حاکمیت مردم است.
وی با اشاره  به  ۹ دسته غایبین در انتخابات گفت:  با سه رویکرد آگاه سازی، اعتمادآفرینی و افزایش رضایتمندی که در مجموع به افزایش سرمایه اجتماعی منجر می‌شود می‌توانیم زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم سازیم.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image