rwe

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ یکشنبه هفتم آذرماه جلسه نقد و بررسی شعر با حضور قاسم رفیعا، شاعر مشهدی در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد.
قاسم رفیعا منتقد و شاعر مشهدی در ابتدای جلسه در توضیح ترانه گفت: شاعر در ترانه راحتر شعر می‌گوید؛ این موهبتی است که خدا به مردم امروز داده است؛ چراکه می‌تواند مانند این شعر بگوید.
وی افزود: منتقدان معتقد هستند که ترانه به دلیل سادگی قابلیت بیشتری برای شاعر فراهم می‌کند. من معتقدم که ترانه گفتن به مراتب از شعر کلاسیک گفتن دشوارتر است؛ چراکه به راحتی شخص راضی نمی‌شود.
وی با اشاره به لهجه و لحن در ترانه گفتن، عنوان کرد: ممکن است یک شعر به زبان معیار را نسبت به یک ترانه راحت‌تر بپذیرید.
رفیعا با بیان اینکه چند خصوصیت به جز لحن و فضا بایستی امروزی شود، اظهار کرد: این خصوصیت نگرش است که در ترانه باید تغییر کند؛ باید به دنبال سوژه‌ها و برداشت‌های متفاوتی از اتفاقی که قرار است به شعر درآید باشیم.
وی تصریح کرد: به ندرت پیش می‌آید که شخصی یک مسئله مهم فلسفی را در یک ترانه بیان کند. با نگاه کردن به جدی‌ترین ترانه‌ها می‌بینیم شاید در ظاهر پیچیدگی نداشته باشند اما نیت و هدف ترانه‌سرا، بیان یک مسئله با زبان ساده بوده است.
رفیعا با بیان اینکه دوبیتی سادگی خاصی در خود دارد بیان کرد: ترانه مانند زبان دوبیتی گذشته است که از روح انسان سرچشمه می‌گیرد. شاعر اگر بخواهد زبان خاص ترانه خود را پیدا کرد، بایستی فضا و حس و حال را نیز رعایت کرد.
منتقد شعر در خصوص باورپذیری در شعر تصریح کرد: آشنایی‌زدایی و درعین‌حال آشنایی افکنی در ذهن مخاطب، به باورپذیری و تأثیرپذیری در مخاطب کمک می‌کند.
رفیعا با تأثیر گزار دانستن ردیف در شعر گفت: داشتن ردیف‌های تأثیرگذار موجب می‌شود تا شعر برای مخاطب زیبا و دل‌نشین شود. ردیف مانند لباس است که برای انسان واجب می‌باشد ولی مدل آن بستگی به فضا و محیط دارد. ردیف به‌مانند لباس، زینت شعر است.
وی در خصوص تفاوت در شعر مثنوی و غزل گفت: از آنجایی که در مثنوی، هر بیت این امکان را می‌دهد تا کلمه‌ای مستقل در قافیه بیاوریم، در ما انتظار ایجاد می‌شود که شعر زیباتری بشنویم. اما غزل به دلیل اجبار در به کار بردن یک کلمه ثابت، این کار دشوارتر و به‌تبع آن انتظار کمتر است.
قاسم رفیعا در پایان افزود: اگر شگفت‌آفرینی در شعر وجود نداشته باشد، مخاطب تنها شعر را می‌شنود و توجهی به آن نمی‌کند. مانند بیلبوردهای سطح شهر که برای چشم مردم عادی گشته است.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۵۵

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image