%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%db%8c-%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ شنبه ششم آذر ماه جلسه نقد و بررسی مستند «موج نو» با حضور احمد طالبی نژاد کارگردان این اثر در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد.
احمد طالبی نژاد با اشاره به تحولات دهه ۴۰ اظهار داشت: ایجاد شدن موج نو با تصمیم قبلی نبود، در هیچ کجای دنیا به‌جز فرانسه، این‌گونه نبود؛ موج نو فرانسه در اعتراض به سینمای خسته‌کننده کلاسیک آن دوران به وجود آمد.
طالبی نژاد تصریح کرد: در ایران هیچ طرح و نقشه‌ای برای موج نو نبود جز جبر زمان؛ اگر سینما قصد ادامه دادن و مقاومت در برابر سینما هند و امثال آن را داشت، باید تغییر ماهیت می‌داد.
وی افزود: سه فیلم «قیصر»، «گاو» و «در حضور دیگران» در یک سال ساخته می‌شوند؛ اما هم‌زمان نمایش داده نمی‌شوند. با تغییر شرایط دو فیلم گاو و در حضور دیگران اکران شد.
طالبی نژاد در خصوص دشواری‌های ساخت مستند «موج نو»، اظهار داشت: زمانی که وارد کار شدم دیدم؛ مطلقاً امکان آن نیست که بزرگان سینما را در کنار یکدیگر قرارداد. دیالوگی که شهبازی می‌پرسد: «چرا همه کنار هم نیامدن» و در پاسخ گفتم: «نشد، بخشی برمی‌گردد به منش آدم‌ها»، این منش آدم‌ها سربسته است، جزئیات آن دردناک است.

فیلم «قیصر» با جامعه مدنی اکنون ما همساز نیست
وی با اشاره به اینکه از این مستند راضی هستم، چراکه کارگردانان رودررو با یکدیگر متناسب هستند، اضافه کرد: فیلم‌ساز می‌گوید؛ چرا فلان شخص با فلان کارگردان است و من با او نیستم. این حرف‌های خنده‌دار را که آدم از کسانیکه فرهنگ‌ساز بودند می‌شنود واقعاً تعجب می‌کند. با دیدن این رفتارها، سعی کردم باکارهایی که می‌شود، مستند را بسازم.
طالبی نژاد در پاسخ به اینکه چرا از افرادی مانند ابراهیم گلستان استفاده نشد، ابراز کرد: من این موضوع را در نظر داشتم، اما در فیلم دیگری؛ افرادی همچون امیر نادری، پرویز کیمیاوی، بهرام بیضایی و ابراهیم گلستان در آن فیلم حضور خواهند داشت؛ البته اگر خودشان قبول کنند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا از افرادی مانند کامران شیردل استفاده نشده است، گفت: زمانی که سخن از موج نو به میان می‌آید، پشت آن تئوری مؤلف و ساختارشکنی نیز مطرح می‌شود. باید دید آیا فیلم‌ساز در آثارش یک راه را پیموده یا هر فیلم کپی از فیلم دیگری است.
کارگردان مستد «موج نو» بابیان اینکه جریانی که فیلم قیصر ایجاد کرد در آخر به فیلم‌های لوم پنی و لات‌بازی ختم شد، عنوان کرد: فرهنگ به معنی فرهنگ بالنده، از فیلم قیصر درنیامد. تفکری که در آن فیلم وجود دارد با جامعه مدنی اکنون ما همساز نیست، هرچند به‌عنوان فیلمی خوش‌ساخت و گرم، فیلم مهمی است.
طالبی نژاد در خصوص حضور نداشتن مسعود کیمیایی در مستند، اضافه کرد: نبودن آقای کیمیایی یک مسئله شخصی نبود، همه کارها برای حضور او مشخص‌شده بود؛ یک اتفاق ناخواسته موجب شد که کیمیایی به‌طور ناگهانی تغییر موضع دهد.
وی تصریح کرد: مشکل من و کیمیایی ربطی به فیلم «قیصر» ندارد، ورود شخص سومی به ماجرا باعث این اتفاقات شد. کسی که گمان می‌کردم برای حضور کیمیایی تلاش می‌کند اما همین شخص مانع حضورش شد.

ده‌نمکی و جیرانی فیلم فارسی‌سازان‌اند
طالبی نژاد در خصوص جریان فیلم فارسی اظهار داشت: روند فیلم فارسی هنوز نیز ادامه دارد، فیلم‌های شبکه جم و بعضاً صداوسیمای ما نوعی فیلم فارسی هستند. ده‌نمکی و جیرانی و امثال این‌ها ازجمله این فیلم فارسی‌سازان‌اند.
وی افزود: حتی برخی فیلم‌ها بازسازی از فیلم فارسی می‌باشد؛ به‌عنوان نمونه، فیلمی که نامش را نمی‌گویم که محمدرضا گلزار در آن بازی می‌کند، بازسازی «گنج قارون» است. دلیل موفقیت این فیلم‌ها در مستند «ستاره سینما» بررسی خواهد شد.
طالبی نژاد در خصوص شروع جریان موج نو اظهار کرد: جریان موج نو از فیلم «حاج‌آقا آکتور سینما» آغازشده؛ که پلان‌هایی از آن نیز در فیلم می‌بینید. خیلی از فیلم‌ها که آثار خوبی هستند نتوانستند به جریان تبدیل شوند.
وی افزود: جریان را فیلم قیصر شروع کرد؛ فیلم «گاو» ادامه منطقی «خشت و آینه» است، به جرأت می‌توانم بگویم که امروز هرچه در سینما داریم مدیون فیلم «گاو» هستیم.
طالبی نژاد در خصوص فیلم «گاو» و علت جریان ساز شدن آن بیان کرد: همان‌طور که در مستند نیز دیده می‌شود این جمله از بنیانگذار انقلاب اسلامی که «بروید فیلمی بسازید مانند فیلم گاو»؛ مسئولین را به این صراحت انداخت؛ که می‌توانیم سینما داشته باشیم و به سمت آثاری برویم که موضوع زندگی اجتماعی محرومان را داشته باشد. لذا وجود سینمای ایران مدیون فیلم «گاو» است.
احمد طالبی نژاد در پایان در خصوص بهروز وثوقی و تعارضاتی که در برخی اشخاص دیده می‌شود، گفت: کتابی که خاطرات بهروز وثوقی است کتاب بسیار بدی می‌باشد. از من و دو نفر دیگر مطلب گذاشته که اعتراض خودم را به او رساندن.

کد خبرنگار: ۹۵۰۱۱۵۵

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image