images-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ شنبه ششم آذرماه جلسه معرفی و نقد کتاب « چین » با حضور محسن خلیلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
محسن خلیلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: کیسینجر در دو فصل اول کتاب « چین » عنوان می‌کند که چینی‌ها در دنیا یگانه هستند و علت یگانگی آن‌ها فلسفه زیر بنایی حکومت‌داری و سیاست دیپلماسی آن‌هاست.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: من از فلسفه زیربنایی سیاست خارجه نزد امپراتوری چین یاد گرفته‌ام که می‌توانیم یکسری فلسفه‌های زیربنایی و بن‌مایه‌های نظری واحد داشته باشیم.
خلیلی با طرح این سؤال که آیا ما تاکنون توانسته‌ایم از اسطوره‌ها،  رفتارهای سیاست خارجه را بیرون بکشیم؟ عنوان کرد: آیا از ضرب‌المثل‌ها و داستان‌های عامیانه رفتار سیاست خارجه دریافت کرده‌ایم؟
وی افزود: این مسئله تحت عنوان بسته‌های مفهومی سیاست خارجه ساز مطرح می‌شود که آموزش می‌دهند طبق یک رفتار ویژه می‌توان سیاست خارجه یک کشور را ساخت.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: آیا سیاست خارجه که در خصوص افغانستان به کار می‌بریم باید همان سیاستی باشد که برای عراق استفاده می‌شود؟ به نظر می‌رسد این رفتار، یک کشور انقلابی را به بن‌بست می‌کشاند.
وی افزود: این کتاب می‌گوید چینی‌ها می‌توانستند مداوم خود را از این بن‌بست‌ها نجات دهند و رفتار خود را بازتولید کنند.

پیله ذهنی چینی‌ها این بود که هیچ کشوری نمی‌تواند بر آن ها برتری یابد
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار کرد: نویسنده در کتاب می‌گوید چینی‌ها در پیله ذهنی خود هستند و از این پیله بیرون نمی‌آیند، مگر به آن‌ها حمله نظامی شود.
وی افزود: زمانی که انگلیس به چین حمله می‌کند و درحالی‌که منابع چینی‌ها تصرف‌شده است، نامه‌ای به ملکه ویکتوریا می‌نویسند و می‌گویند، شما وحشی‌های دریاهای دوردست آن‌قدر گستاخ شده‌اید که دست به سرپیچی زده و به امپراتوری مقتدر ما اهانت کرده‌اید.
خلیلی گفت: پیله ذهنی چینی‌ها این بود که هیچ کشوری نمی‌تواند بر آن ها برتری یابد و بعد از جنگ بود که چینی‌ها کم‌کم با استفاده از تکنیک‌های قدیمی خود به این موضوع رسیدند که بربرها را علیه بربرها متحد کنند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: آنجایی که چینی‌ها شکست را پذیرفتند، گفتند ما می‌خواهیم کاری کنیم اما نمی‌توانیم و آرام‌آرام این تصور که می‌خواهیم اما نمی‌توانیم شروع به گسترش کرد و تنها کسی که وقفه در این مدت می‌اندازد و از دید چینی‌ها کشور را به بدبختی می‌کشاند، مائو است.
وی افزود: چینی‌ها به این نتیجه می‌رسند که باید دروازه‌ها را باز گذارند و دست به اقدامات دیگری بزنند که در کتاب کاملاً به آن پرداخته است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: بسیاری از چینی‌ها معتقد هستند که مائو اقدامات چینی‌ها را به قهقرا برد.
در پایان محسن خلیلی گفت: در کتاب عنوان‌شده است که اگر بخواهیم معمای معماری چین را درک کنیم، باید به چند نکته دقت کنیم که یکی از آن‌ها مرگ مائو است، زیرا اگر مائو نمی‌مرد چین همچنان بدبخت می‌مانند.

کد خبرنگاران: ۹۴۰۲۱۴۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image