img_20161123_184327-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ چهارشنبه سوم آذرماه، اولین نشست تخصصی توسعه شهر مشهد با حضور عباس افچنگی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و پژوهش شهرداری مشهد، غلامرضا صدیق اورعی، عضو هیئت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی و تقی ابراهیم سالاری، عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی در تالار دکتر رزمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی برگزار شد.
دراین نشست عباس افچنگی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و پژوهش شهرداری مشهد اظهار کرد: نگاه دولت محدود به تفکرها و سلیقه‌ها است و از بالا به پایین می‌باشد، لذا در بحث توانمندسازی خیلی کاربرد ندارد.
افچنگی بابیان اینکه مسکن اجتماعی موضوع موردبحث ما است اظهار کرد: این‌یک مدل جدید می‌باشد و سعی بر این است که ضعف‌های مدل‌های دیگر مثل مسکن مهر و دیگر پروژه‌های مشابه را نداشته باشد و تلاش بر این است تا سال آینده اجرایی شود.
وی در رابطه با حاشیه‌نشینی تصریح کرد: این اساساً یک موضوع اجتماعی است و در راستای توانمندسازی مطرح می‌شود، نگاه‌های متفاوتی هم در این سال‌ها وجود داشته که بعضاً آسیب‌زا هم بوده است و متأسفانه ما نگاه‌های مقطعی داشته‌ایم.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و پژوهش شهرداری مشهد در خصوص توانمندسازی گفت: سه شاخص در این زمینه وجود دارد که اولین آن مشارکت مردم، دومین آن استفاده از ظرفیت‌های موجود و دیگری توجه به توانمندی‌های کسانی که در آن مناطق زندگی می‌کنند.
افچنگی خاطرنشان کرد: تأکید ما رویکرد اقتصادی و اجتماعی است، ما در سال ۱۳۶۰ اصلاً قبول نداشتیم حاشیه‌نشینی وجود دارد.

برنامه‌ریزی‌های شهری با ضرورت‌ها ناهماهنگ بوده است
غلامرضا صدیق اورعی، عضو هیئت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی در خصوص علت پیدایش حاشیه‌نشینی گفت: برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، شهری، روستایی و تأمین زیرساخت‌ها با ضرورت‌های انسان‌ها و محدودیت‌های آن‌ها ناهماهنگ بوده است.
عضو هیئت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه فردوسی عنوان کرد: درنتیجه نبود برنامه، اتفاقی افتاده که عده‌ای در خارج از چارچوب‌های حکومتی، ترجیح دادند و یا ناچار شدند که در نزدیکی شهرها به‌طور غیررسمی ساکن شوند و به دنبال پیدا کردن شغل و درآمد باشند.
وی با اشاره به اینکه با فرض متوقف شدن این فرآیند که هیچ‌کس به دنبال شغل نباشد و همه در جای خود بایستند، گفت: ممکن است شهر و مدیران آن با تأخیر کاری کنند که جمعیتی که در حاشیه زندگی می‌کند، در متن قرار بگیرد و زیرساخت‌ها را آماده کنند.
وی افزود: ازآنجایی‌که این فرض ممکن نیست؛ خود شهرها و شرایط اقتصادی و تربیتی طوری است که افراد متولدشده در متن شهر نیز به حاشیه رانده می‌شوند.
اورعی در خصوص راه‌حل این مشکل اظهار داشت: راه‌حل واقعی این است که بجای برنامه‌ریزی جزئی، یک برنامه کلی و کلان واقعی برای کشور انجام شود.

حاشیه‌نشینی همانند طوفان شن است
تقی ابراهیم سالاری، عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی در خصوص بحث حاشیه‌نشینی عنوان کرد: حاشیه‌نشینی همانند طوفان شن است، زیرا زمانی که شن یک منطقه را پرکرده و می‌خواهید این مشکل را حل کنید، طبیعی‌اش این است که اجازه ندهید شن حرکت کند و باید برای آن موانعی را ایجاد کرد.
عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی عنوان کرد: حاشیه شهر پرشده و شهر از توسعه بازمانده است، حاشیه‌نشین به زندگی در آن محیط عادت کرده است و سطح توقعش هم همانقدر است.
وی بابیان این نکته که اگر هرکسی می‌خواهد از یک فرصت جدیدی استفاده کند باید هزینه آمدن به حاشیه شهر را پرداخت کند، تصریح کرد: یکی از دلایلی که حاشیه‌نشینی گسترش پیداکرده به این دلیل است که نه‌تنها هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند؛ بلکه برایشان فرصت هم فراهم‌شده است.
عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی بابیان این نکته که در حاشیه اقتصاد زیرزمینی و غیرقانونی به‌شدت شکل می‌گیرد گفت: حاشیه‌نشینی به‌شدت مسئله امنیتی دارد و مدام این‌ افراد با متن شهر ارتباط روزانه دارند و اختلاف طبقاتی را می‌بینند.
ابراهیمی سالاری در پایان اظهار کرد: دور نخواهد بود که حاشیه‌نشین‌ها به متن شهر بیایند چراکه خودشان را مستحق می‌دانند از آن امکانات استفاده کنند و این، هجوم اول حاشیه‌نشین‌ها به متن شهر است و ممکن است هجوم دوم، هجوم اجتماعی باشد.

کد خبرنگار و عکاس: ۹۵۰۱۱۵۵

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image