img_72551-copy

به گزارش ایران نیوزآنلاین؛ سه شنبه دوم آذر ماه حسین رفاهی مسئول حوزه هنری خراسان رضوی درحاشیه اجرای خوانش نمایشنامه طوفان به نویسندگی حسین فدایی حسین و به کارگردانی محمد جهانپا که در سالن اشراق حوزه هنری خراسان برگزارشد، اظهار داشت: امیدواریم از سال آینده، اجرای برنامه ی  “شب های خوانش اربعین”، از ابتدای اربعین تا شهادت امام رضا (ع) هرچه با شکوه تر برگزارشود و جزء برنامه‌های جدی حوزه هنری باشد.
وی افزود: در اولین دوره شب های خوانش اربعین که امسال از دوم تا ششم آذر ماه به مدت چهارشب شاهد آن هستیم؛ خوانش نمایشنامه‌های “طوفان”، “هنگامه ای که آسمان شکافت” و “لیلا و شوکران عشق”، در چهار شب متوالی خوانش می شوند.
رفاهی خاطر نشان کرد: نهضت اباعبدااله حسین (ع) یک نهضت تاریخی، فرهنگی و حماسی است و ما در هر بعد از زندگی اجتماعی که نگاه می کنیم، نهضت امام حسین (ع) حرفی برای گفتن دارد.
وی تصریح کرد: بعد از شهادت امام حسین (ع) تا کنون، اگر به تاریخ بنگریم، هنرمندان در احیاء و پاسداری ارزش ها و حفظ این جریان موثر بوده اند.
وی ادامه داد: ولایت اهل بیت و امام حسین (ع) از همان ابتدا که اسلام در قلب ایرانیان جا گرفت، نهادینه شد و در این راستا هنر و هنرمندان تاثیر بسزایی داشته اند و وظیفه و رسالت خود را در قبال دین و اهل بیت (ع) بجا آورده اند.
مسئول حوزه هنری خراسان رضوی تاکید کرد: اربعین امام حسین (ع) یک میتینگ بسیار بزرگ برای جهان اسلام است و در واقع یک جریان اعتقادی بسیار عظیم در جامعه و جهان شیعه است.

وی ادامه داد: امیدورام من و همکاران در حوزه هنری در این رویداد بزرگ بی نصیب نباشیم و با همکاری هنر دوستان و هنرمندان، آثاری فاخر و در خور ارزش‌های دینی تولید نماییم.
محمد جهانپا کارگردان نمایشنامه «طوفان» در حاشیه اولین شب خوانش از شب های اربعین ابراز داشت: نمایش نامه «طوفان» به نویسندگی سید حسین فدایی حسین است؛ او از نویسنده های صاحب نام در تئاتر ایران و از منتقدان و مترجمان است.
وی با اشاره به اینکه این اثر در سال ۸۴ نگارش شده است، خاطر نشان کرد: نوع نگاه نویسنده در واقعه ی کربلا و مصائب امام حسین (ع) بسیار متفاوت و تاثیر گذار است و با نگاهی که ایشان به مسلم بن عقیل داشتند، انگار ما بار دیگر مسلمانی و ارق حسینی خود را از نگاه مسلم بن عقیل مرور می کنیم.
جهان پا یادآور شد: در واقع نوع نگاه نمایشنامه به موضوع، نخستین مسئله‌ای است که «طوفان» را در گروه آثار مذهبی با رویکردهای جدید اجرایی قرار می دهد.
وی افزود: خوب ها و بدها در جریان وقایعی که حول مأموریت و اعزام مسلم به کوفه رخ می دهند، در روایت «طوفان» می آیند و می روند تا دنیایی را ترسیم کنند که در آن یکی از وفادارترین یاران امام حسین (ع) در بحرانی‌ترین شرایط مبارزه با ظلم نشان داده شود.
محمد جهانپا در پایان افزود: در این نمایشنامه می بینیم که ابن عقیل شخصیت اصلی داستان، تمام اتفاقاتی را که بر سر راهش در  سفر به کوفه قرار می گیرند تا او را منصرف نمایندرا کنار گذاشته و سفر خود را با عزمی راسخ انجام می دهد.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۵۴

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image