photo_2016-11-23_13-01-36-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سه‌شنبه دوم آذرماه، سروش مظفر مقدم نویسنده کتاب «بادها و برگ‌ها» در نشستی که در دانشگاه آزاد اسلامی به همت انجمن اسلامی این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: وقتی رابطه جامعه با کتاب یعنی اساسی‌ترین رکن فرهنگی قطع بشود و صرفاً رسانه‌های مجازی رنگارنگ جای کتاب را بگیرند، با خطای تحلیل و ضعف آگاهی روبه‌رو می‌شویم.
وی با اشاره به نزدیکی سالگرد انقلاب اسلامی عنوان کرد: به‌طور مثال وقتی با جوانان در خصوص انقلاب اسلامی صحبت می‌کردم باوجوداینکه به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند، اما از تاریخ کشور خود و اینکه چه فرآیندی موجب انقلاب شده آگاهی ندارند یا آگاهی‌شان بسیار محدود و اندک است.
نویسنده کتاب «بادها و برگ‌ها» بیان کرد: ازنظر بسیاری از فلاسفه شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌داری برای کنترل ذهن مخاطبین خود از رسانه‌ها استفاده می‌کنند. رساله‌ای درباره سلطه رسانه و ژورنالیست وجود دارد که نشان می‌دهد افکار عمومی چگونه می‌توانند توسط رسانه‌ها کنترل شوند.
مظفرمقدم افزود: به اعتقاد من عاملی به نام آگاهی و اراده انسانی وجود دارد که گاهی باوجود کنترل همه شرایط گروهی از مردم با یک حرکت مدنی خط بطلانی بر همه کنترل‌کنندگان کشیده‌اند و آگاهی جمعی کمک می‌کند تا افراد حرکاتی انجام دهند. از این موارد ما در تاریخ بسیار دیده‌ایم.
وی تصریح کرد: زمانی فرآیند فرهنگ تصریح می‌شود که جامعه هدف ارتباط خود را با آگاهی اصیل یعنی خواندن کتاب از دست نداده باشند.

رسانه‌ها معرف طوفانی از اطلاعات
مظفر مقدم، بابیان اینکه رسانه‌ها معرف طوفانی از اطلاعات هستند، تصریح کرد: این اطلاعاتی است که صرفاً وجود دارد اما استفاده نمی‌شود.
نویسنده کتاب «بادها و برگ‌ها» بابیان اینکه انسان امروز اگر صرفاً با رسانه‌های مجازی در ارتباط باشد، عملاً انسان ناآگاهی است، تصریح کرد: تفاوت عمده‌ای بین اطلاعات و آگاهی وجود دارد؛ اطلاعات صرفاً دیتا است و به‌سوی شما شلیک می‌شود ولی فرآیند پیچیده تبدیل‌شدن داده یا اطلاعات به آگاهی کار بسیار دشواری است.
مظفر مقدم در پایان گفت: باوجودی که ما در عصر انقلاب اطلاعات هستیم ذهن افراد تحت تأثیر تکثر رسانه‌ها قرارگرفته و دریچه‌های ذهنشان برای حل و هضم اطلاعات و آگاهی‌ها بسته‌شده است.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۵۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image