mplldvsj-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ شنبه بیست و نهم آبان ماه حمید گرمابی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در همایش بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار جمهوری اسلامی ایران که در سالن اجتماعات بیمارستان فارابی مشهد برگزار شد با بیان این که طرح تجمیع بیمه ها یکی از معضلات روز کارگر و مجلس است، گفت: زمانی که طرح تحول سلامت کلید خورد هدف بهره مندی بود که در طی چندین سال با مشکلاتی رو به رو بوده است، یکی از اهداف این طرح تجمیع بیمه ها بوده است.
نماینده مجلس شورای اسلامی طرح تجمیع بیمه ها را ایده آل دانست و خاطر نشان کرد: این طرح نیاز به یک بودجه ساختارمند و برنامه ریزی دقیق دارد که تامین نیست.
وی افزود: اکنون تامین اجتماعی برای بیمه های خود با مشکل رو به رو است و از طرف دیگر کارگران سال هاست ۹% از حقوق خود را پرداخت کرده اند تا در بازنشستگی خود از آن بهره برند.
گرمابی تصریح کرد: باید ابتدا به این سمت رویم که بودجه بیمه ها فراهم شود و خدمات دهی بیمه ها به هم نزدیک شود و دولت باید منابع مالی لازم را داشته باشد به عنوان مثال اگر از طرح سلامت حمایت می کند از تامین اجتماعی هم بتواند حمایت کند.
وی افزود: وقتی عوامل را کنار هم می گذاریم شرایط فراهم نیست و باید کارشناسی صورت گیرد و امیدوارم مانند کارهایی نباشد که بدون کارشناسی دقیق شروع می کنیم و در اثنای کار متوجه می شویم اشتباه کرده ایم.
نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس گفت: توصیه من این است همه جوانب دیده شود و بودجه کوتاه مدت و دراز مدت پیش بینی شود.
گرمابی در پایان با بیان اینکه طرح تجمیع بیمه ها نیاز به کار بیشتری دارد تصریح کرد: به نظر من اکنون تصویب این طرح به صلاح نیست.

تصویب قانون کار پس از ۱۲ سال
در ادامه سید حسین رسولی دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی بابیان این که ۱۲ سال بر روی قانون کار تلاش شد تا در نهایت تصویب شد، اظهار داشت: هنوز جوهر قانون کار خشک نشده بود که تشکل های کارگری ۵ الی ۱۰ نفری از زیر قانون کار خارج شدند، قرارداد های موقت در کارخانجات باب شد واین امر به تمامی کارگاه ها تسری یافت.
وی افزود: امروزه ۹۳% کارگران با قرارداد موقت با سپردن سفته و چک سفید امضا مشغول به کار هستند و اینها باعث خشک شدن ریشه تولید گردید.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی با بیان این که سازمان تامین اجتماعی مایملک کارگران است اما مدیریتش در دست دولت است، گفت: سازمان تامین اجتماعی اکنون باید حداقل ۴ بیمارستان داشت، در حالی که تنها یک بیمارستان دارد مشکل تامین اجتماعی را می خواهند از پول کارگران درست کنند.
رسولی در پایان تصریح کرد: این حرکات به نفع دولت، مسئولین و مجلس نیست، آتش زیر خاکستر است ما از درون در حال تهدید هستیم بیکاری، اعتیاد و طلاق خانه ما را گرفته است.

به هیچ عنوان با تفکیک حقوق کارگر و کارفرما موافق نیستم
در ادامه سید علاالدین موسوی کارشناس امور کار و کارگر اظهار داشت: همه اقشار نسبت به آنچه از امکانات کشور برخوردار هستند به نوعی با یکدیگر هم پیمانی دارند و به موقع از منافع خود دفاع می کنند.
وی افزود: عمدا یا سهوا از ابتدا نسبت به حق و حقوق کارگری مقاومت منفی وجود داشت.
کارشناس امور کار و کارگر اظهار کرد: من به هیچ عنوان با تفکیک حقوق کارگر و کارفرما موافق نیستم و در هیچ جای دنیا چنین چیزی نه معقول است و نه پذیرفته.
وی افزود: این که کارگر تنها در سطوح پایین می تواند کار کند صحیح نیست اکنون خیلی از پزشکان و مهندسین جز قانون کار هستند.
موسوی اظهار کرد: وقتی واردات به شکل افراطی و غیر منطقی و غیر عاقلانه صورت گرفت تولیدات ما رو به نابودی رفت و صنعت ما دچار اضمحلال شد و اکنون خیلی از افرادی که شاکی هستند خود دخیل در این امر بوده اند.
کارشناس امور کار و کارگر خاطر نشان کرد: حال این که ایرانی خوب و مومن است و صورت خود را با سیلی سرخ نگه می دارند دلیل نمی شود که ما خوب عمل کردیم.
موسوی در پایان با بیان اینکه اولین گروهی که باید از آن ها شاکی بود خود کارگران و تشکل ها هستند، اظهار داشت: شعار حق گرفتنی است مال ما مسلمانان است.

کدخبرنگار: ۹۴۰۲۱۴۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image