1111

به گزارش ایران نیوزآنلاین، پنجشنبه بیست وهفتم آبان ماه، نصرالله پژمان فر نماینده مردم مشهدو کلات در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید خود ازشهر کتاب مشهد با ابراز تاسف از کاهش عرضه و تقاضای کتاب، به فاصله گرفتن مردم از کتاب خوانی اشاره کردو گفت: سرانه کتاب پس از انقلاب اسلامی به شدت کاهش یافت.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی کاهش سرانه کتاب را بسیار ملموس تلقی کردو افزود: در هیچ عرصه ای حتی سینما، به این میزان کاهش سرانه صورت نگرفته است.
حجت الاسلام پژمان فر خواستار توجه بیشتر به کتاب خوانی در راستای برطرف سازی نیازهای روزافزون شدو اظهار کرد: خیلی از کتاب های خریداری شده در گوشه ی قفسه های کتاب حبس می شوند.
وی افزود: نیازهای بشر در گذشته محدود بود اما امروز برای زندگی ابتدایی خود باید در حوزه های روانشناسی، جامعه شناسی، پزشکی و دیگر حوزه هااطلاعات داشته باشیم که این اطلاعات بدون خواندن و مطالعه کردن به دست نمی آید.
نماینده مردم مشهدو کلات در مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار نهادینه شدن کتاب خوانی در زندگی روزمره شدو اظهار کرد: همانگونه که مسواک زدن کودکانمان را قبل از خواب مطالبه می کنیم باید کتاب خواندن را نیز مطالبه کنیم.
وی تصریح کرد: کتاب از سبد خرید مردم فاصله گرفته و مردم اولویتی برای خرید کتاب قائل نیستند.

اولویت اول خرید مردم کتاب نیست
حجت الاسلام پژمان فر نقش اقتصاد را در عرصه فرهنگ مهم برشمرد و افزود: کتاب فروشی های زیادی در سطح مشهد به علت عدم توجیه اقتصادی تعطیل شدند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد مسئله مهمی است که در همه امورات تاثیر متقابل دارد؛ تاسیس شهر کتاب مشهد را یک کار ارزشمند دانست وخاطر نشان کرد: در گذشته بخشی از خرید کسانی که به مشهد سفر می کردند کتب مذهبی بود.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار توجه بیشتر دولت و صداسیما به عرصه کتاب و کتاب خوانی شدو اذعان کرد: دولت باید برای تشویق مردم به خرید کتاب بسته های حمایتی قرار دهد و با برگزاری نمایشگاه و اعطای بن خرید، مردم را در خرید کتاب ترغیب نماید.
معاون سابق آموزش و پژوهش حوزه علمیه خراسان با اشاره به خاطره ای از آیت الله مرعشی نجفی که نمازو روضه استیجاری به جا می آورد تا از پول حاصله کتاب خریداری نماید، ابراز کرد: مردم این دوره اولویت اول خریدشان ماشین، مبل و لوازم خانه است.
حجت الاسلام پژمان فر فاصله گرفتن جوانان از کتاب را حاصل رفتارهای پدرو مادر دانست و عنوان کرد: اگر پدرو مادر اولویتی برای کتاب قائل شوند به طور حتم فرزندان اینان نیز در همین مسیر گام خواهند گذاشت.
نماینده مردم مشهدو کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نقش مهم رسانه ملی در نهادیه کردن فرهنگ کتاب خوانی، اظهار کرد: رسانه سایر کشورها با ساختن فیلم و برنامه به شدت برروی فرهنگ کتاب خوانی کار می کنند اما وقتی ما به رسانه ملی خود می گویم لااقل در پس زمینه برنامه های خود قفسه کتاب قرار دهید، گوش نمی دهند.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان طرحی در راستای نهادینه کردن فرهنگ کتاب خوانی اجرا کردیم.
وی افزود: در قالب این طرح با هر خانواده تماس گرفته می شد و کتاب هایی با توجه به شرایط سنی مخاطب پیشنهاد می شد و به همراه تخفیف توسط پست برای آن ها ارسال می شد.
نماینده دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: در حوزه کودک متاسفانه کتاب های با محتوی نامناسب وجود دارد؛ اخیرا کتابی مشاهده کردم که در آن کودکان یک ماهی را اذیت می نمودند؛ این کتاب چه چیزی به کودک ما می آموزد؟

کدخبرنگارو عکاس: ۹۴۰۱۱۳۰

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image