mght7031-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ چهارشنبه بیست و ششم آبان ماه حجت باغانی شاعر، ترانه سرا و آهنگساز در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایران نیوز آنلاین اظهار داشت: هنر، بشر را از طریق اندیشه به تکامل می رساند، ما را به فکر وادار کرده و دریچه ذهن ما را به دنیاهای دیگر باز می کند؛ پس نباید اجازه داده شود مورد سو استفاده قرار گیرد.
وی در ادامه در خصوص سبک نقاشی های خود، گفت: من در تمامی سبک های نقاشی و در تمامی تکنیک ها کار کرده ام و از شش یا هفت سالگی کار نقاشی را شروع کردم اما هیچوقت آن را جدی نگرفتم.
باغانی افزود: تاکنون یک نمایشگاه رسمی برگزار نکرده ام و نقاشی های من از دیوارهای خانه ام خارج نشده اند.
باغانی با اشاره به سبک آثار نقاشی خود، گفت: اسم سبک را نمی توان بر روی آن ها گذاشت؛ اما اگر بخواهم دسته بندی کنم تقریبا آثار به پست مدرن و سوررئالیسم تقسیم می شوند.
وی افزود: انتخاب این سبک یک علاقه است و مربوط به خلاقیت فردی می شود، نقاشی رئالیسم به لحاظ ارزش هنری چیزی ندارد و اندیشه ای در آن نهفته نیست و تنها دانستن تکنیک در آن کافی است.
باغانی با بیان اینکه تکنیکی نیست که تا الان در آن نقاشی نکشیده باشم، بیان کرد: در تمامی تکنیک ها مدادرنگی، رنگ روغن ماژیک و خودکار و خیلی روش های دیگر کار کرده ام.
وی در اشاره به موضوع نقاشی ها، اظهار کرد: هر چه که کشیده ام زاییده ذهن خودم است؛ هیچ وقت از روی مدل، کار نکرده ام و حتی از روی آثار خودم، دو نسخه نکشیدم.
ای خواننده و آهنگساز در خصوص مجموعه «بیگانگان باستان» گفت: آثار من چند مجموعه است که نام یک مجموعه به نام «بیگانگان باستان» است، این مجموعه که از یک فلسفه علمی نشات گرفته به باستان شناسی، متافیزیک و علم خلقت می پردازد.

موسیقی را از هفت سالگی آغاز کردم
وی با اشاره به سابقه فعالیت خود در عرصه موسیقی بیان کرد: موسیقی را از هفت سالگی با قابلمه شروع کردم و تا سالها ساز من قابلمه، سینی و پارچ بود.
باغانی اذعان کرد: در ۱۵ سالگی بود که تمبک خریدم و ساز های دیگر را به مرور اضافه کردم؛ اکنون ۲۵ ساز را در حد تسلط و تدریس می نوازم.
نویسنده مجموعه اشعار «باغ سپیدار» با اشاره به اینکه برخی از ترانه هایم را دیگر خواننده ها خوانده اند و برخی را هم به سرقت برده اند، اظهار داشت: ترانه آهنگ هایم را خودم می گویم و کتابی از اشعار خود دارم که به نام «باغ سپیدار» در سال ۱۳۸۴ چاپ شد.
وی افزود: چند سال بعد «کلانتر» و پس از آن «آدم فضایی» را به چاپ رساندم؛ اکنون ۱۵ کتاب آماده چاپ دارم که تا کنون موفق نشدم آنها را به چاپ برسانم.
باغانی با اشاره به موضوع ترانه ها افزود: موضوعات اشعار و ترانه های من اجتماعی است و هیچ گاه نگاه سیاسی نداشتم.
باغانی با اشاره به سبک آهنگ های خود، ابراز کرد: سبکی که من الان کار می کنم تلفیقی است؛ نه به این معنا که سازها را با هم بزنم، من گام ها، دستگاه ها و سازها را با هم تلفیق کردم.
وی خاطر نشان کرد: یک ابداع جدید در موسیقی دارم که البته ممکن است همزمان با من افراد دیگری نیز چنین کاری را انجام داده باشند.
باغانی تصریح کرد: اصوات متفاوت، لحن و صدای جدیدی از گیتار می گیرم، دستگاه های ایرانی را با گیتار می زنم و موسیقی ملل را با یکدیگر ترکیب می کنم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: سبک اصلی آهنگسازی من راک است؛ البته راک را بر مبنای ملودی ها و نغمه های فلک ایرانی مینوازم.
باغانی ابراز کرد: من ابتدا ترانه می گویم و سپس ملودی را می سازم؛ در اولین وهله آهنگ را طوری می سازم که خودم راضی شوم.

هنرمند در زندگی باید سختی ببیند
باغانی در پاسخ به این سوال که چرا بیشتر آهنگ هایش غمگین است، اظهار کرد: شادی را نفی نمی کنم اما اگر واژه ای کنار آن بخواهم بگذارم، حماقت را درج می کنم؛ تا فردی آسیب نبیند نمی تواند هنر خلق کند؛ هنرمند واقعی کسی است که آسیب می بیند، محزون می شود، به عزلت می رود؛ این زمان است که از خود چیزی خلق می کند و عموماً نیز این افراد پس از مرگ شناخته می شوند.
وی افزود: عملاً هنرمند واقعی را نمی توان معرفی کرد؛ چراکه افراد معروف هنرمند نیستند، آنها بت و مانکن هستند که از ابزار هنری استفاده کرده و به مرتبه ای رسیده اند.
خواننده و آهنگساز مشهدی اظهار کرد: در ۱۰ الی ۱۵ سال گذشته رشد رسانه و تکنولوژی آسیب جدی به هنر وارد کرد، هر فردی به راحتی و با در اختیار داشتن یک نرم افزار می توانست آهنگسازی کند و در فضای مجازی به پخش آن بپردازد.
وی افزود: این امر به هنر واقعی لطمه وارد می کند و باعث می شود هنر از اصالت خود دور شود، همچنین سبب می شود هنرمند واقعی از غیر واقعی متمایز نشود؛ در حالی که این هنر مقطعی است و جایگاهی در تاریخ ندارد.
این شاعر و ترانه سرا با اشاره به ورودش به عرصه بازیگری اظهار کرد: من به اتفاق و به واسطه موسیقی وارد بازیگری شدم و با تئاتر آغاز کردم.
وی با بیان اینکه در فیلم سینمایی «لالایی» و چند فیلم کوتاه ایفاش نقش داشتم، تصریح کرد: ابتدا به عنوان نوازنده تئاتر در کنار استاد «رضا صابری» فعالیت می کردم و هیچ علاقه ای به بازیگری نداشتم، به خاطر صدایم در نمایشنامه خوانی ها شرکت می کردم و سپس وارد بازیگری شدم.
حجت باغانی در پایان با اشاره به مهریه همسر خود اظهار کرد: مهریه همسر من مجموعه اشعار من است. همسر من درخواست کرده به عنوان مهریه تمام اشعارم را در مجموعه ای چاپ کنم و به او تقدیم کنم.

کد خبرنگار: ۹۵۰۲۱۴۱

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image