oyk1va5d-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین به نقل از آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، بر لزوم انتخاب و توسعه کشت گیاهان دارویی سازگار با شرایط اقلیمی در روستاهای کم آب کشور تاکید و اظهار داشت: به طور مثال حدود ۱۸ سال است که ساکنان استان خراسان جنوبی با مشکل خشکسالی و کمبود نزولات آسمانی دست به گریبان هستند، بسیاری از قنات‌ها و چشمه‌های این منطقه خشک شده است و حدود ۴۳۰ روستا با تانکر آبرسانی می‌شوند.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: فراهم آوردن شرایط کشت محصولاتی که از یک سو به آب فراوان نیازمند نیستند و از سوی دیگر آورده اقتصادی مناسبی دارند، می‌تواند راه‌گشای مشکلات روستاهای دچار خشکسالی باشد.

وی افزود: آستان قدس رضوی در راستای اوامر رهبری معظم انقلاب در حوزه توجه به زائران و محرومان، این آمادگی را دارد تا به سهم خود با وزارت جهاد کشاورزی در اجرای طرح‌های توسعه کشاورزی علمی با مصرف آب بهینه در روستاهای محروم همکاری و همراهی داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری روستائیان را قشر مولد جامعه خواند و با اشاره به اهمیت روستا و توسعه روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولیدات کشور تصریح کرد: توجه به اشتغال‌زایی در حوزه کشاورزی برای روستاییان بسیار ارزشمند بوده؛ چراکه کشاورزی با روح و روان این قشر زحمتکش سازگار و عجین است.

وی تاکید کرد: با توجه به اقلیم خشک و کم آب بسیاری از مناطق ایران، خوب است به جای کشت محصولات پرآب، به کشت گیاهانی با نیاز آب کم روی آورده شود. این نوع کشت علاوه بر بیابان زدایی می‌تواند اشتغالزایی و درآمدی مناسب برای روستاییان فراهم کند و نقطه امیدی برای کشاورزانی باشد که سال‌هاست با خشکسالی روبه رو هستند.

محمود حجتی؛ وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار به ارائه گزارشی از عملکرد وزارتخانه متبوع خود پرداخت و بر توسعه کشاورزی‌های دانش‌بنیان با نیاز به آب کم در کشور تاکید کرد و گفت: ایران اسلامی کشور غنی از حیث منابع طبیعی و تنوع گیاهی است و ورود آستان قدس رضوی به حوزه گیاهان دارویی قطعا می‌تواند به توسعه این نوع کشت در کشور بسیار کمک رسان باشد.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image