photo_2016-11-15_21-22-24-copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ سه‌شنبه بیست و پنجم آبان ماه، رمضانی عضو انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی، در اولین نشست تخصصی «شعر نیمایی»، که در دفتر انجمن علمی علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: نیما یوشیج برخلاف شعرای معاصر که یک حکومت استبدادی را با مخاطب خود در میان می‌گذارند، با ساختارشکنی سعی می‌کند به انکارات زبانی دست پیداکرده تا به شیوه‌های مختلف زبانی با بدنه جامعه ارتباط خود را برقرار کند.
رمضانی ادامه داد: ما ابتدا بایستی بدانیم در جامعه‌شناسی زمان نیما چه اتفاقی می‌افتد. درواقع مدرنیته و انقلاب مشروطه‌ای که نیما می‌بیند آن وضعیت و مفاهیم دنیای مدرن را به وجود می‌آورد.
عضو انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه آزاد افزود: نیما کسی است که در دوران نوجوانی فرانسه را خوب بلد است وقتی این‌ها را می‌بینیم متوجه می‌شویم دنیای مدرنیته دنیای پیچیده‌ای است و آن پیچیدگی در شعر و زبان نیما تأثیر خود را می‌گذارد.
رمضانی بابیان اینکه نیما قبل از اینکه شاعر باشد به‌شدت درگیر تأملات و مطالعات است، تصریح کرد: شعر نیما یک شعر فرمالیست نیست بلکه اندیشه‌ای در پس آن وجود دارد و اتفاق جالب‌تر اینکه نیما نیز همه‌چیز را برای انسان می‌خواهد و هیچ جایی نمی‌بینیم که به انسانی توهین کند.

ساختارشکنی علم نیست
رمضانی بابیان اینکه ابتدا باید ساختارشکنی را برای خود تعریف کنیم تا به مطلوب بودن یا نبودن آن برسیم، تصریح کرد: نباید ساختارشکنی را به‌مثابه یک علم بدانیم، چراکه در تمام شعرها به معنای اعم می‌تواند وجود داشته باشد.
عضو انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه آزاد مشهد، به دوره ایرانی اسلامی قرن چهارم هجری اشاره‌کرده و گفت: ما در این عصر شعرا، عرفا و دانشمندان به نامی داریم و شفیعی کدکنی در مقاله‌ای در خصوص این دوره می‌گوید «اگر حتی یک ملودی هم از آن دوره به‌صورت مستند به‌جا نمانده باشد، می‌توانیم حکم دهیم با توجه به اینکه ساختارها در اوج خودش قرارگرفته ما دارای غنای موسیقی نیز هم هستیم».
وی در پایان با اشاره به درگیری دو فرقه معتزله و اشاعره در مبحث جامعه‌شناسی، گفت: اگر بخواهیم با حس روان‌شناختی آسیب‌شناسی کنیم، در نگاه اشاعره انسان‌ها از مسئولیت‌پذیری و اینکه چیزی را تغییر بدهند، می‌ترسند. ولی در نگاه معتزله، نگاه به موضوع فارغ از هر مسئله‌ای است و می‌خواهد آن را تغییر بدهد که همه این‌ها هرکدام شاخه‌هایی دارد و جهان پیرامون را نظم می‌دهد.
کد خبرنگار:۹۵۰۲۱۵۲

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image