%d9%85%d9%87%d8%af%db%8c-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86

به گزارش ایران نیوزآنلاین؛ چهارشنبه بیست و چهارم شهریورماه مهدی فروزان مدیرکل پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی در «نشست علمی توسعه شهری و نقش آن در بروز بحران‌های شهری» که در جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد: مقام سازی شهری و ایجاد امکانات در حوزه شهری از دیگر اقداماتی است که باید جدی گرفته شود. هر طرح جامع شهری باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشد. شهر مشهد دارای پیوست پدافند غیرعامل است که رعایت نمی‌شود.
وی ادامه داد: مترو خط دو قطار شهری که باید امن‌ترین مکان برای مردم باشد، پیوست پدافند غیرعامل ندارد؛ حال‌آنکه در بسیاری از کشورها، قطار شهری دو منظوره است و در مواقع اضطراری به‌عنوان پناهگاه استفاده می‌شود.
وی یادآور شد: تهدید در تمامی جوامع دو گونه است، تهدید طبیعی و تهدید غیرطبیعی. امروز در قرن ۲۱، دو نوع تهدید به تهدیدات اضافه‌شده است، تهدیدات مشکوک و تهدیدات ایدئولوژیکی.
فروزان با انتقاد از تغییر نام سازمان حوادث غیرمترقبه به سازمان مدیریت بحران افزود: تغییر نام سازمان حوادث غیرمترقبه به سازمان مدیریت بحران؛ اشتباهی بود که اتفاق افتاد؛ چراکه در این صورت همه‌چیز را در بحران خلاصه کردند و با این طرح در واقع می‌خواستند مدیریت یکپارچه انجام بگیرد.

زمینه ۴۳ بحران در ایران وجود دار
فروزان با اشاره به اینکه برخورد با بحران‌ها در تمامی دنیا یکسان است، اظهار کرد: ۴۹ بحران در دنیا وجود دارد که سیل، زلزله و صاعقه متداول‌ترین آن‌ها است، از این میان ۴۳ بحران در ایران وجود دارد.
وی یادآور شد: انسان همواره با تهدید روبه‌رو بوده است، نیروی هوایی در حوزه پدافند عامل شرح و انجام‌وظیفه می‌کند و از این بابت دغدغه‌ای نداریم؛ چراکه ایران اسلامی آن‌قدر در حوزه دفاعی قدرت دارد که هیچ کشوری نمی‌تواند برای آن تهدید ایجاد کند. موشک‌های فوق صوت و رادارهایی که تمامی موارد را رصد می‌کند.
مدیرکل پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی با تأکید بر اجرای اصول پدافند غیرعامل در شهر عنوان کرد: مدیریت شهری باید یک مکان‌یابی جدی و صحیح برای انتخاب عرصه‌های ایمن انجام دهد. در حال حاضر یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در شهر مشهد وجود دارد.
وی افزود آیا سازه‌های شهر مشهد ایمن هستند؟ پاسخ این سؤال منفی است. حال اگر یک زلزله پنج ریشتری در حاشیه شهر انجام گیرد حاشیه شهر با خاک یکسان خواهد شد.
وی با اشاره به حادثه آتش‌سوزی برج سلمان خاطرنشان کرد: بنده بر این باور هستم که ۴۰ برج دیگر در مشهد در معرض آتش‌سوزی هستند.

درصد منطقه ثامن در محور ریسک زیاد قرار دارد
در ادامه آرزو علیخانی عضو پژوهشکده بحران دانشگاه مالک اشتر اظهار کرد: تاب‌آوری به معنای تاب آوردن سیستم و نشکستن است. سیستم، فشارهای وارده را تحمل و سپس تعدیل می‌کند و به آن پاسخ می‌دهد.
وی ادامه داد: امروز دیگر جنگ تن‌به‌تن فایده‌ای ندارد؛ چراکه هزینه‌های سنگینی را باید متحمل شد از این رو دشمن راهی را در پیش می‌گیرد که روی توده مردم فشار وارد کند؛ از این رو بر نیازهای مردم و کنترل محیط شهری دست می‌گذارد. دشمن از طریق کالبدی به ما ضربه وارد می‌کند.
عضو پژوهشکده بحران دانشگاه مالک اشتر با اشاره به اینکه خط یک قطار شهری در یک محور آسیب‌پذیر قرار گرفته است؛ چراکه زیرساخت‌های زیادی از آنجا عبور می‌کند، افزود: ۷۰ درصد منطقه ثامن در محوری ریسک زیاد و خیلی زیاد قرار دارد از این رو باید از بارگذاری زیاد بر آن جلوگیری شود.
علیخانی ادامه داد: کاهش تراکم ساختمانی و بهبود شبکه و زیرساخت‌ها باید در منطقه ثامن رعایت شود؛ اما کاملاً برعکس این مورد اتفاق می‌افتد.
وی با اشاره به قدیمی بودن طرح تفصیلی اظهار کرد: متأسفانه خیلی از تصمیمات بر اساس این طرح قدیمی گرفته شده است؛ به‌طور مثال فروش مجوز و تصویب بلندمرتبه‌سازی بر اساس این طرح صورت گرفته است.
منطقه ثامن یک منطقه بحران‌خیز است
در ادامه محمد قانعی رئیس اتحادیه هتلداران استان خراسان رضوی با بیان اینکه منطقه ثامن یک منطقه بحران‌خیز است، اظهار کرد: منطقه ثامن منطقه‌ای بحران‌خیز است و به اعتقاد بنده تاکنون امام رضا (ع) ما را نگه داشته است.
وی با اشاره به اینکه طرح جامع زیارت ۱ الی ۲ سال است که در دست بررسی است، عنوان کرد: از آنجا که شهر مشهد یک شهر تک‌محصولی است و تنها خدمات خود را در حوزه گردشگری مذهبی ارائه می‌دهد؛ باید در کنار گردشگری مذهبی خدمات مرتبط و مکمل با آن هم ارائه شود.
قانعی با اشاره به واقعه آتش زدن سفارت عربستان تصریح کرد: در بحث سفارت عربستان، تعداد زیادی از عربستانی‌ها از سفر به ایران منع شدند که این قبیل مسائل اشتغال ما را که تنها وابسته به مبحث گردشگری زیارت است تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

کد خبرنگار: ۹۴۰۲۱۱۸

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image