بهره-گيري از تکنولوژي روز دنيا نشان دهنده اهتمام جدي آستان قدس رضوي به مقوله کشاورزي است copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ به نقل از آستان نیوز، صبح شنبه هشتم خردادماه، دکتر جمال عبدرسول دباغ به همراه هیئت مدیره و نمایندگان عتبه عباسیه(ع) از مزرعه نمونه آستان قدس رضوی بازدید کردند و از نزدیک در جریان اقدامات، فعالیت‌ها و دستاوردهای این موسسه زراعی قرار گرفتند.
در این بازدید تولیت آستان مقدس امامین کاظمین(ع) از اقدامات و دستاوردهای این مجموعه دامی-زارعی تجلیل کرد و اظهار داشت: تلاش‌های بسیار زیادی در این مزرعه انجام شده که قابل تحسین است و مساحت بالای اختصاص یافته به زراعت، باعث موفقیت این موسسه در تامین محصولات کشاورزی شده است.
دکتر جمال عبدرسول دباغ اقدامات انجام شده در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی را بسیار چشمگیر و گسترده توصیف و تصریح کرد: پیشرفت‌های کشاورزی و آبادی این مجموعه، قطعاً از برکت نام حضرت رضا(ع) و تلاش مهندسان و دست اندرکاران مزرعه نمونه آستان قدس رضوی ریشه گرفته است.
در این بازدید سرپرست مزرعه نمونه آستان قدس رضوی به تشریح ویژگی‌های ممتاز و دستاوردهای این مجموعه دامداری و کشاورزی اشاره و عنوان کرد: مزرعه نمونه آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و دامی در شرق کشور است که سالانه با تولید محصولات متنوع کشاورزی و دامی نقش مهمی در توسعه اشتغال مولد و تامین نهاده‌های مورد نیاز بازارهای داخلی و خودکفایی کشور ایفا می کند.
مهندس علی اورعی زارع احداث باغ الگویی سیب با تراکم بالای ۳ هزار و ۹۰۰ اصله نهال، کشت چغندر قند با بهره وری بالای ۹۰ تن در هکتار و عیار قند بالای ۱۹ درصد و مصرف بهینه آب را از جمله اقداماتی دانست که مزرعه نمونه آستان قدس رضوی انجام داده است.
وی با اشاره به مشکلات کمبود آب حاکم بر کشور ابراز کرد: مصرف آب در بخش کشاورزی بسیار بالاست، به همین منظور مزرعه نمونه آستان قدس رضوی توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار و قطره‌ای را در دستور کار خود قرار داده است.
اورعی زارع بهره وری آبیاری قطره‌ای نوار تیوپ را بیش از ۹۵ درصد عنوان کرد و گفت: بهره‌وری آبیاری قطره‌ای باعث شده مزرعه نمونه آستان قدس رضوی در کشت محصولاتی نظیر گوجه، چقندر قند و باغ سیب از این روش استفاده کند.

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image