photo_2016-04-25_18-38-19 copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ دوشنبه ششم اردیبهشت‌ماه اولین مراسم غبارروبی و عطرافشانی امامزاده سلطان ابراهیم روستای «شهر کهنه» قوچان در سال جدید انجام شد.
این امامزاده که به سلطان ابراهیم مشهور است، در روستای «شهر کهنه» میان شهرستان قوچان و فاروج در مسیر اصلى جاده شمال به مشهد قرار دارد.
بناى اصلى حرم، اتاقى مستطیل شکل با چهار درگاه در چهار جانب آن است. در دو طرف شمالى و جنوبى بنا، دو ایوان و در قسمت شرقى و غربى و دو سوى ایوان‏ها، رواق‏ها و غرفه‏ هایى وجود دارد. در اطراف صحن روی‌هم‌رفته ۲۲ غرفه با اتاق‏هایى در قسمت تحتانی حرم مشاهده می‌شود.
در دو سوى ایوان اصلى، دو گلدسته بلند و در دو گوشه جنوبى نیز دو گلدسته کوتاه‌تر بناشده است. بر فراز حرم، گنبدى کم‌خیز برپاست، ایوان بنا مربوط به سال ۱۲۸۶ هـ . ق است که بر کتیبه آن، ۲۶ بیت شعر نوشته‌شده است.
امامزاده سلطان ابراهیم، ازجمله امامزاده ‏هایى است که داراى موقوفات بسیاری می‌باشد. ازجمله آثار بسیار جالب و معروفى که در این مکان موجود می‌باشد، تعدادى از ورق‏هاى قرآن کریم به خط میرزا بایسنقر فرزند شاهرخ و نوه تیمور گورکانى است که از شاهکارهاى هنرى دوران اسلامى ایران به شمار مى ‏رود.
از ساعت ۸ صبح خادمین برای نظافت حیاط و صحن در امامزاده سلطان ابراهیم حضور پیداکرده بودند. هنگام ورود به آستان امامزاده، بوی خوش مشک و عنبر در تمام فضای حرم پیچیده بود.
مردم از خادمینی که سعادت داشتند تطهیر ضریح امامزاده سلطان ابراهیم انجام دهند درخواست می‌کردند تا برای طلب مغفرت و برآورده شدن حاجات آنان نیز در آن لحظه باشکوه دعا کنند.
photo_2016-04-25_18-37-28 copyمراسم در ساعت ۹ صبح با تلاوتی از آیات قران کریم شروع شد و سپس با سخنرانی مسئول فرهنگی امامزاده ابراهیم آقای ادیب و مداحی یکی از مداحان، خادمین برای غبارروبی به صحن اصلی امامزاده آمدند.
با حضور ۳ دختر ۱۱ ساله که شمع و چراغ‌های مخصوصی در دست داشتند با چادر سفید و صورت معصوم خود، همچون فرشتگانی به دور ضریح امامزاده طواف می‌کردند.
پس‌ازآن مسئولین و خدام به جلوی درب ضریح آمدند و با باز شدن قفل اصلی ضریح، به محل اصلی قبر امامزاده ابراهیم ورود پیدا کردند.
اینجا عکاسانی که تمام تلاششان را برای گرفتن عکس‌های ماندگار می‌کردند، خود تبدیل به سوژه شده بودند، وقتی صورت آن‌ها لبریز از اشک شوق شده بود و لنز دوربین آن‌ها نمی‌توانست زیبایی‌ها این لحظه‌ها را ضبط کند.
جمع‌آوری نذورات داخل ضریح، توسط خادمین امامزاده سلطان ابراهیم با دستان پر از عشق خدام، انجام گرفت. بعد از غبارروبی و تطهیر اطراف قبر امامزاده سلطان ابراهیم، به خادمین فرصت داده شد تا برای عرض ادب دقایقی کوتاه به داخل صحن اصلی که قبر امامزاده سلطان ابراهیم بود مشرف شوند. بعد از زیارت خادمین آقا، بانوان خادم برای زیارت به داخل ضریح مشرف شدند.
در پایان بعد از اتمام غبارروبی درب اصلی بسته شد و مسئولین برای شمردن نذورات به اتاق مخصوصی رفتند، به گفته یکی از خدام جمع‌آوری نذورات هر دو ماه یک‌بار انجام می‌شود.

کدخبرنگار و عکاس: ۹۴۰۲۱۳۴

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image