20160425_114710 copy copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ ظهر روز دوشنبه ششم اردیبهشت‌ماه، جلسه‌ای با موضوع سیاست‌های خارجه اتحادیه اروپا در قبال ایران با حضور دکتر مانوئل اوکسن رایتر، نویسنده و محقق آلمانی در اندیشکده باکری دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
در این جلسه مانوئل اوکسن رایتر اظهار داشت: قدرت‌های ثابتی در مناطق مختلف درگیری حضور دارند و ما زمانی که درگیری‌های ژئوپولوتیک مناطق مختلف را بررسی می‌کنیم، در بوسنی با تکفیری‌های سلفی برخورد می‌کنیم که حامی آنان آل سعود است.
فعال ضد صهیونیست عنوان کرد: با توجه به درگیری‌های مناطق مختلف ژئوپولوتیکی به این نتیجه می‌رسیم، که در مناطق مختلف درگیری‌ها ثابت بوده و یک قدرت ثابت در تمام این درگیری‌ها حضور دارد.
مانوئل بابیان اینکه نسبت به بحث‌های ژئوپولوتیک منطقه آشنایی کامل دارم، اظهار داشت: به دلیل شغل حرفه‌ای خبرنگاریم و علاقه‌ای که به مباحث ژئوپولوتیک منطقه داشتم، نسبت به آن چیزی که در منطقه می‌گذرد آگاهی کامل دارم.
روزنامه‌نگار آلمانی بیان نمود: بارها به سوریه سفرکرده‌ام و در درگیری‌های اوکراین حضور داشتم، به این جهت با وقایع منطقه آشنا هستم.
وی در خصوص نقش آلمان در درگیری‌های منطقه و طرف‌های درگیری و اینکه آلمان و ایران همیشه در مقابل یکدیگر بودند، افزود: در نگاه اول درگیری‌های ژئوپولوتیکی مناطق مختلف را به‌صورت مستقل بررسی می‌کنیم، اما باید دانست که اینان به یکدیگر مرتبط هستند.
مانوئل عنوان کرد: با توجه به تجزیه‌وتحلیلی که می‌توان کرد، به این جمع‌بندی می‌رسیم که دو قدرت اصلی در مقابل هم قرارگرفته‌اند.
وی افزود: آمریکا و در مقابل، روسیه و چین دو طرف اصلی هستند که در درگیری‌های منطقه مقابل یکدیگر قرارگرفته‌اند.
روزنامه‌نگار آلمانی خاطرنشان کرد: این دو طرف اصلی در تمامی درگیری‌ها در مقابل هم ایستاده‌اند.

غرب در تلاش گسترش ارزش‌های لیبرالیسم است
فعال ضد صهیونیست بابیان اینکه یک‌طرف درگیری همیشه غرب است، بیان کرد: غرب تلاش می‌کند ارزش‌های لیبرالیسم و آن چیزی که تحت عنوان دموکراسی از آن یاد می‌شود را گسترش دهد، درواقع غرب تحت این عنوان می‌جنگد.
مانوئل با اشاره به اینکه ما در آلمان بعد از جنگ جهانی دوم آن‌قدر همسانی با غرب نداریم، بیان نمود: آمریکا بعدازآن آمد و درصحنه داخلی آلمان آموزش را تغییر داد، که ما بخشی از تمدن و ویژگی‌هایی که لیبرالیسم با خود حمل می‌کند را در آن حل شویم.
مانوئل اظهار داشت: بین دو جبهه‌ای که درگیری وجود دارد، غرب به‌عنوان یک نیروی متجاوزگر بازیگری می‌کند.
وی افزود: در مقابل غرب، مجموعه‌هایی قرار دارند که می‌خواهند مستقل باشند و از ارزش‌ها و هویت و مدل‌های تاریخی‌شان دفاع کنند.
فعال ضد صهیونیست در ادامه گفت: به‌عنوان‌مثال تحریم‌های علیه ایران و تلاش‌های که برای انزوای ایران انجام می‌شود، در چارچوب قدرت‌طلبی و درست نمودن حکومت جهانی، تجزیه‌وتحلیل می‌شود.
روزنامه‌نگار آلمانی عنوان کرد: این تأثیرات روانی که در اقتصاد جامعه ایران اثر می‌گذارد، برای رسیدن به هدفی است که این جناح دنبال می‌کند.
فعال ضد صهیونیست بیان نمود: با یک تعارض خیلی شدید در اینجا مواجه هستیم، آن‌ها که در غرب به دنبال دموکراسی حقوق بشر هستند از جریان‌هایی حمایت می‌کنند که با فلسفه و نگاه غرب مغایرت دارد.

چرا اسرائیل به شباب، النصره و داعش کمک می‌کند
مانوئل تمام این موضوعات را مرتبط با سلطه صهیونیست دانست و گفت: مردم ایران نسبت به مردم آلمان بیشتر شاهد تصاویر خبری هستند و این‌چنین موضوعاتی را خوب درک نمی‌کنند.
روزنامه‌نگار آلمانی بیان نمود: در اینجا یک سؤال مطرح می‌شود که چرا اسرائیل به شباب، النصره و داعش کمک می‌کند و تکفیری‌ها هرگاه مجروح می‌شوند در بیمارستان‌های اسرائیل مداوا می‌شوند.
فعال ضد صهیونیست تصریح کرد: باید دانست که چرا اسرائیل به اینان کمک می‌کند، این سؤالات اساسی است که باید در غرب جوابی برای آن پیدا کرد.
مانوئل بابیان اینکه فعالیت گروه‌های تکفیری الشباب، النصره و داعش برای غرب همانند یک بردزل عمل می کنند، گفت: فرض کنید غربی‌ها می‌خواهند خانه‌هایی با مدل‌های موردنظر خودشان بسازند، از همین رو در ابتدا نیاز است خانه‌های قبلی ویران شوند.
وی در ادامه گفت: تکفیری‌ها و جریانات تروریستی امروز، در منطقه چنین عملیاتی را انجام می‌دهند.
وی در رابطه بااینکه مهاجرینی که در غرب و در قلب اروپا وجود دارند، جریان تکفیری در آن‌ها وجود دارد که خودشان را سازمان‌دهی می‌کنند، بیان نمود: این موضوع حاصل مواضع و سیاست‌گذاری‌های غلط غرب بخصوص آلمان است.

سوریه اهمیت استراتژیک برای ایران و روسیه دارد
مانوئل تصریح کرد: این نوع درگیری که اکنون در منطقه وجود دارد آثار منفی آن به خودشان برمی‌گردد.
روزنامه‌نگار آلمانی بابیان اینکه جریان تکفیری سلفی ضد فرهنگ، ارزش‌های اجتماعی و تمدن هستند، گفت: ما در پالمیرا و عراق مشاهده کردیم که چطور مراکز تمدنی را تخریب کردند و چیزهای تاریخی را برداشتند و در بازار سیاه فروختند.
وی افزود: این رفتاری است که جریان تکفیری می‌کند و غرب با آن ادعای بزرگش، در دنیا از این جریان حمایت می‌کند.
مانوئل بابیان اینکه همانند بومرنگی که پرتاب میکنی و برمی‌گردد به سمت خودت، اکنون مواضع و تعامل غرب به خودش برگشته است، اظهار داشت: امروز ۲ میلیون مهاجر و پناهنده حاصل از تحولات اخیر منطقه در آلمان وجود دارد که مسئولین ما مانده‌اند که چه‌کاری انجام دهند، آیا میان این‌ها تروریست و تکفیری وجود دارد؟
مانوئل در پاسخ به این سؤال که رابطه بین جنگ اوکراین و سوریه چیست و علت تقارن این دو جنگ چه چیزی است، گفت: تشابه این دو جنگ در آرایش نیروها است.
وی افزود: در این جنگ یک‌طرف نیروهای کثیف حضور دارند و طرف دیگر نیروهایی حضور دارند که دنبال مستقل بودن هستند.
مانوئل در پایان افزود: ایران نمی‌خواهد سوریه از دست برود و بسیار هزینه می‌کند تا سوریه را نگه دارد، لذا سوریه بسیار مهم است و شاید ۱۰الی۱۵ سال دیگر تبدیل به یک قدرت شود.

کد خبرنگار: ۹۴۰۱۱۳۰

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image