n00023333-b

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ یکشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه دکتر محسن خلیلی عضو هیئت‌علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در نشست «هر هفته یک کتاب» اظهار داشت: فهم بالا در علوم سیاسی از طریق کتاب‌های جدی نیست بلکه کتاب‌های طنز موجب فهم عمیق سیاست می‌شود، زیرا طنزپرداز یک‌بار واقعیت را می‌فهمد و یک‌بار هم، آن واقعیت را به طنز درمی‌آورد.
وی افزود: کتاب‌های «اتحادیه ابلهان» و «جز کل» ازجمله کتاب‌های خوبی است که از واقعیت فراتر می‌روند.
خلیلی گفت: «عزیز نسین» سمبل رمان‌نویسی در ترکیه بود و مانند عبید زاکانی که نثر و زبان ساده‌ای دارد طنز را بیان می‌کند.
عضو هیئت‌علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی اظهار داشت: نکاتی که «عزیز نسین» به طنز بیان می‌کند مسائلی مانند؛ بوروکراسی و نظام اداری، درآمد کارمندهای دولت و ازدواج جوانان است که در قالب طنز ارائه می‌کند.
خلیلی در معرفی کتاب «محمود و نگار» بیان کرد: «محمود و نگار» کتابی با نثر زیبا و ساده است. مضمون این کتاب ازدواج و سیاست است و داستان آن عشق محمود به نگار می‌باشد که پدر نگار به دلیل اینکه محمود در حزب مخالف او است با ازدواج آن‌ها موافقت نمی‌کند.
عضو هیئت‌علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در معرفی کتاب «دیوانه‌ای بالای بام» گفت: این کتاب داستان یک دیوانه‌ای است که بالای بام ایستاده و می‌گوید به این شرط پایین می‌آیم که من را کدخدا کنید.
خلیلی در ادامه بیان کرد: وقتی مردم پذیرفتند که کدخدا شود دیوانه می‌گوید؛ باید من را شهردار کنید تا پایین بیایم و پیرمردی که آنجا ایستاده بود به مردم گفت؛ انتظاراتش را برآورده نکنید.
وی افزود: ولی مردم به حرف پیرمرد گوش ندادند تا دیوانه گفت؛ من را باید امپراتور کنید و هنگامی‌که این جمله را گفت مردم به‌سوی پیرمرد رفتند و از او کمک خواستند.
خلیلی در ادامه عنوان کرد: پیرمرد بالای پشت‌بام رفت و به دیوانه گفت: می‌توانم از امپراتور خواهش کنم به طبقه پایین نزول اجلال کنند و دیوانه پذیرفت، پیرمرد این جمله را برای هر طبقه تکرار کرد تا به اولین طبقه رسیدند.

آن چیزی که از تاریخ باید آموخت وقایع تاریخی نیست
دکتر محسن خلیلی بیان کرد: مردم از پیرمرد پرسیدند این روش را چگونه آموختی؟ پیرمرد گفت؛ من سی سال در سیاست بودم اما اکنون پاهایم قدرت ندارد، وگرنه اگر به بالای بام می‌رفتم دیگر پایین نمی‌آمدم.
خلیلی در خصوص کتاب «مگه تو مملکت شما خر نیس» عنوان کرد: در کتاب «مگه تو مملکت شما خر نیس» موارد جالبی درباره تئوری توسعه وجود دارد و بیان می‌کند که این توسعه با استفاده از متخصصین دیگر کشورها صورت گرفته است.
عضو هیئت‌علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی اظهار داشت: این کتاب داستان توریست آمریکایی است که وسیله‌های عتقیه را می‌خرد و به آمریکا می‌برد و باقیمت بالا می‌فروشد.
وی افزود: این فرد روزی به ترکیه می‌رود و از زیلویی که مردی روی الاغ خود انداخته خوشش می‌آید، اما به دوستش می‌گوید طوری حرف بزن که او متوجه نشود من خواهان زیلو هستم.
وی ابراز کرد: آن فرد با قصد اینکه زیلو را به دست بیاورد سه هزار دلار هزینه کرد، اما مرد زیلو را از روی الاغ برداشت و آن فرد برای اینکه آن زیلو را بخرد دوباره با دوستش برای خرید به سراغ آن مرد رفتند که او به آن‌ها گفت؛ مگر تو مملکت شما خر نیست؟
عضو هیئت‌علمی علوم سیاسی دانشگاه فردوسی بیان کرد: کتاب «گذر ایلچی» (قصه‌های طهران) را بهنام ترابیان نوشته است و به پدرش تقدیم کرد و می‌گوید؛ نام نیکو و کتابخانه عظیم دو یادگار از پدر ایشان می‌باشد.
دکتر محسن خلیلی در توضیح کتاب گذر ایلچی (قصه‌های طهران) گفت: نویسنده این کتاب قصد دارد رویدادهای تاریخی ایران را در دل جغرافیا مطرح کند و اولین ماجرایی که بررسی می‌کند قتل گریبادف است.
وی اظهار داشت: نکته جالب در این کتاب این می‌باشد که بازتولیدی از داستان‌های واقعی شده است و نشان می‌دهد که برای ایرانیان عنصر آنتیک و قدیم مهم نیست.
خلیلی در پایان بیان کرد: آن چیزی که از تاریخ باید آموخت وقایع تاریخی نیست بلکه فراتر از تاریخ است.

کد خبرنگار: ۹۴۰۲۱۴۵

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image