aaa copy

به گزارش ایران نیوز آنلاین؛ پنجم اردیبهشت‌ماه همایش گپ‌های خودمانی با حضور دو تن از اساتید گروه برق دکتر رضا لطفی و دکتر جواد صفایی و در غیاب حجت‌الاسلام طلا بیگی، در سالن آمفی‌تئاتر ابوریحان بیرونی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
استاد گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی اظهار داشت: علی‌رغم نگاه‌های تبعیض‌آمیز افراد خارجی، در برخی کشورهای اروپایی چون هلند رفتاری محترمانه نیز دیده می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه ما همواره در خارج به‌عنوان شهروند درجه‌دو هستیم مگر آنکه در آن جامعه حل شویم، گفت: این حرف‌ها برای بحث بر سر رفتن و نرفتن نیست، بلکه برای شفاف‌سازی بر سر ماندن و نماندن همیشگی در خارج از ایران است و تصمیم نهایی با خود فرد است.
لطفی افزود: رفتن و نرفتن مانند تجویز یک دارو برای هر فرد عوارض متفاوتی دارد، ممکن است برای یکی خوب باشد و برای دیگری بد. به نظر من یک سفر چندساله به خارج از کشور برای کسانی که باور و عرق ملی دارند خوب است و سبب افزایش اعتمادبه‌نفسشان هم می‌شود

سطح توقعات را در ابتدای شروع به کار کاهش دهید
در ادامه دکتر صفایی که در ابتدای جلسه به جمع‌بندی مطالب بیان‌شده در جلسه قبل اشاره کرد، اظهار داشت: ازجمله مباحث مطرح‌شده، تلاش برای استقلال به‌عنوان نکته‌ای مثبت، اهمیت کار آموزش‌وپرورش و اهمیت کارآموزی و دوران دانشجویی و کاهش سطح توقعات در ابتدای شروع به کار بود.
عضو هیئت‌علمی گروه برق دانشکده مهندسی افزود: استخدام شدن یعنی کار و عمر را فروختن، ما نباید به دنبال استخدام شدن باشیم، بلکه باید خودمان کارآفرین باشیم و دیگران را استخدام کنیم. مرحله بعدی پس از راه‌اندازی شرکت، آمادگی فضای کاری است به این معنا که در سال‌های اول کار توقع کم داشته باشیم و درآمد حاصل از شرکت را صرف خودش کنیم تا بزرگ شود و بعدازآن بهره‌برداری کنیم.
وی در خصوص اهمیت مشارکت اذعان کرد: برخی می‌گویند شریک خوب نیست به این دلیل که خدا هم شریک ندارد اما این درست نیست، چراکه عبادات هم به‌صورت جمعی توصیه‌شده است. کمک گرفتن از یکدیگر و شریک شدن خوب است چراکه دو نفر شریک باهم می‌توانند به‌اندازه چهار فرد به‌تنهایی کار کنند.
صفایی با اشاره به ایرادات و مسائل مربوط به مهاجرت، بیان کرد: برخی کشورهای جهان اول مانند فرانسه گمان می‌کنند که به ما لطف می‌کنند که در کشورشان بمانیم، درحالی‌که اگر فردی در ایران موقعیت اجتماعی و کاری خوبی داشته باشد، مهاجرت برایش گران تمام می‌شود.
عضو هیئت‌علمی گروه برق دانشکده مهندسی در خصوص نیازهای دانشجویان و اساتید دانشگاه عنوان کرد: همواره دانشجویانی هستند که تنها علاقه‌مند به تحصیل‌اند و دانشجویانی هم هستند که قصد کار در صنعت را دارند، هرکدام از این‌ها می‌توانند به اساتید متخصص درزمینه ی موردنظرشان در دانشگاه جهت راهنمایی مراجعه کنند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر موقعیت‌های تحصیلی و شغلی خارج در مقایسه با ایران، اذعان کرد: در ایران وزارت علوم برای کار در شرکت‌ها از اساتید حمایت می‌کند درحالی‌که در خارج اگر استاد شوید باید ۱۰۰% وقتتان را به آن بپردازید.
جواد صفایی افزود: در خارج در زمان بازنشستگی حقوق استادی نصف می‌شود و آن موقع تنها یک ماشین و خانه برای فرد باقی می‌ماند، درحالی‌که در ایران یک معلم ساده عاقبتی بهتر از این خواهد داشت.
استاد گروه برق دانشگاه فردوسی در خصوص مهارت‌های موردنیاز در رشته برق، بیان کرد: ازجمله مهارت‌های ضروری در رشته برق، یادگیری زبان برنامه‌نویسی ویژوال تحت ویندوز و برنامه‌نویسی میکرو کنترلر و ارتباط آن با کامپیوتر و یادگیری طراحی بورد پی سی بی است.
وی در پایان در خصوص موقعیت‌های کاری خارج و ایران خاطرنشان کرد: در هیچ کجای دنیا تضمینی برای کار کردن نیست، بلکه این به خود افراد بستگی دارد که با توقع کم در ابتدا شروع به کار کنند چراکه در کار است که کار به وجود می‌آید و می‌توانند پیشرفت کنند.

کد خبرنگار: ۹۴۰۲۱۳۶

FacebookTwitterGoogle+WhatsAppLineYahoo MailGoogle Gmail
برچسب ها: , , , , , , , ,
عضویت در خبرنامه

\ نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image