سرگی فئو فانوف،هنرمند روس در مراسم افتتاح نمایشگاه آثارش در نگارخانه شهر مشهد: برای من افتخار است که در بزرگداشت فردوسی در ایران و شهر مشهد حضور دارم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ دکتر نرگس شالچیان مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد در افتتاحیه نمایشگاه آثار نقاشی، مجسمه و پوستر هنرمند روس سرگی فئو فانوف بیان کرد: در این نمایشگاه ۲۹ اثر از این هنرمند، دوستار فردوسی در قالب چهار تابلو نقاشی آبرنگ، ۵ مجسمه و ۲۰ پوستر گرافیکی با مضمون شاهنامه اکران شده است.

وی بیان کرد: ۸۰ قاب نگاره که با نام سنگ واره های صلح معرفی شده اند. این قاب ها یکی از سوغات فرهنگی مشهد می تواند معرفی شود، یکی از سوغاتی های مشهد ظروف سنگی است، پس سنگ هرکاره یکی از ظرفیت های قدیمی است.

دکتر شالچیان گفت: قاب هایی که می بینید از جنس سنگ هرکاره است. مشهد از دیرباز فرشی داشته معروف به فرش مشهدی و نقش مشهدی. چرم در مشهد سابقه طولانی دارد، در حاشیه این قاب ها چرم هایی با نقش گل مشهدی تزیین شده است به دست هنرمندان مشهدی.

وی افزود: مشهد از دیرباز مهد شاعران بوده است، مثل فردوسی، مثل اخوان ثالث، مانند استاد قهرمان و دیگر بزرگان، پس شعر هم جزیی از سوغات مشهد است. مشهد کانون خوشنویسان بوده است و خوشنویسی از قرن ۹ به کل ایران رفته است، پس خوشنویسی هم جزیی از سوغات مشهد است.

مدیر گردشگری و امور زائران شهرداری مشهد بیان کرد: تذهیب در مشهد جایگاه ویژه ای دارد پس تذهیب هم جزو سوغات مشهد است. تمام این ها دی یک قاب استاد دکتر حسین صالحی از خطاطان و پژوهشگران ،تمام  مصرع هایی را از شاهنامه انتخاب کردند که مفاهیم صلح و دوستی را دارند.

سرگی فئو فانوف،هنرمند روس در مراسم افتتاح نمایشگاه آثارش در نگارخانه شهر مشهد: برای من افتخار است که در بزرگداشت فردوسی در ایران و شهر مشهد حضور دارم. با توجه به علاقه‌ای که به فردوسی و شاهنامه داشتم سعی کردم آثاری را در خور نام و شخصیت فردوسی خلق کنم و در اختیار دوست داران این شاعر حماسی قرار دهم.

علی ذریه حبیب از فرش بافان مطرح کشوری در حاشیه رونمایی از فرش دستبافش با موضوع فردوسی و رستم گفت: این فرش یک سال و ۸ ماه طول کشیده است، از ۲۵۰۰ رنگ استفاده کرده ام، همه کارهایش را خودم انجام داده ام.  نقش هفت خان رستم و چند داستان دیگر از رستم است، که در مکز آن فردوسی و آرامگاهش را انداخته ام و این فرش رج ۵۰ است.

 

این نمایشگاه  از ۲۳ الی ۲۶ اردیبهشت ۹۸،  صبح‌ها ۹ الی ۱۳ و  عصرها ۱۷ الی ۱۹  در نگارخانه شهر پذیرای بازدید کنندگان است.

  • نویسنده : 9602218