محمدمهدی مظاهری گفت: گسترش زبان فارسی به عنوان حامل فرهنگ ایرانی یکی از مولفه‌های راه ابریشم است.

به گزارش ایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمدمهدی مظاهری رئیس موسسه فرهنگی اکو گفت: گسترش زبان فارسی به عنوان حامل فرهنگ ایرانی یکی از مولفه‌های راه ابریشم است. یکی از مولفه‌های  راه ابریشم، کاروان دراز آهنگ شعر و داستان است که از گذرگاه چند هزار ساله زمان می‌گذرد.

مظاهری در ادامه گفت: گذشته را به آینده پیوند می‌دهد و پندهای گران مایه‌ای از نیاکان برای فرزندان پاک گوهر و نیک‌اندیش به همراه دارد که پرتو روشن آن تیرگی‌ها را می‌شکند و راه پیش روی آیندگان را فروغ می‌بخشد. این فرایند به برخورد تمدن‌ها می‌انجامد و منجر به افزایش همکاری در روابط بین‌الملل نیز می‌شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو افزود: از میان مفاخر فرهنگی و تمدنی منطقه بزرگ اکو، حکیم ابوالقاسم فردوسی  در گستره فرهنگ و زبان درشمار پرآوازترین حماسه‌سرایان جهان جایگاهی والا دارد. او با سرودن شاهنامه در سه بخش اساطیری، پهلوانی و حماسی سرگذشت قوم ایرانی را بیان می‌کند.

وی در ادامه بیان کرد: شاهنامه درایجاد پیوند فرهنگی میان ایران و کشورهای منطقه آسیای مرکزی، مردم افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، شهرهای سمرقند، بخارا و برخی از مردم قزاقستان از نقش و جایگاه بسیار موثری برخوردار است و یکی از منابع مهم برای درک روابط بین ایران باستان و چین و تاثیر روابط است.

وی اظهار داشت: به اعتقاد من تمرکز دیپلماسی فرهنگی کشورهای منطقه اکو باید بر حل اختلافات احتمالی، گسترش بیش از پیش همکاری‌های فرهنگی، هنری، ادبی، هم‌اندیشی و رایزنی فرهنگی با حفظ وحدت و عدم تفرقه‌جویی در جهت دستیابی به بالندگی در ابعاد وجود گوناگونی تمدن از جمله راهکارها برای فراهم کردن زمینه برای احیاء و بهره‌برداری راه ابریشم باشد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو در مورد شاهنامه فردوسی بیان کرد: شاهنامه فردوسی داستان‌های مختلفی دارد که به توضیح افسانه‌هایی در خصوص آفرینش انسان، پیشرفت فکری واجتماعی انسان می‌پردازد و انسان‎ها را به نیکی و راستی و نبرد علیه زشتی و پلیدی دعوت می‌کند؛ هم‌چنین شاهنامه اثری است که تمام جنبه‌های انسانی را در بر می‌گیرد.

محمدمهدی مظاهری خاطرنشان کرد: به عنوان نماینده فرهنگی ۱۰ کشور در منطقه بزرگ تمدنی اکو پیشنهاد می‌کنم دولت‌های مسیر جاده ابریشم راهکارهایی را درنظر بگیرند که منجر به تقویت همکاری عمیق‌تر منطقه‌ای شود. طبعا افزایش تجارت درون منطقه‌ای، تسهیل در رفت‌وآمد اتباع کشورها با یک‌دیگر و برگزاری رویدادهای فرهنگی بین این دولت‌ها منجر به توسعه گردشگری و احیا جاده ابریشم به عنوان میراث فرهنگی خواهد شد.

  • نویسنده : 9602218