محمدصادق بیجندی گفت: دانشگاه‌ها باید افراد کارآفرینی را تربیت کنند و افرادی را تحویل جامعه دهند که بدانند به دنبال چه هستند و چه هدفی را باید دنبال کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمدصادق بیجندی، معاونت جهاد دانشگاهی کشور در همایش توسعه پایدار با رویکرد توسعه پایدار و چالش‌های سرمایه‌گذاری منطقه ترشیز که به همت مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد؛ افزود: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌های کشور در نسل یک و دو قرار دارند و هنوز ورود به دانشگاه‌های نسل سه نکرده و بسیاری از آنها هنوز ادبیات نسل و چهار را نمی‌دانند و با آن آشنا نیستند.

وی اظهار کرد: در گذر زمان آمو‌زش عالی چهار نسل دارد که کشورهای توسعه یافته نسل پنجمی را هم با آن اضافه کرده‌اند.

بیجندی عنوان کرد: دانشگاه‌های نسل یک فقط تئوری محور هستند و فقط مدرک ارائه می‌دهند، دانشگاه‌های نسل دو علاوه بر آموزش پژوهش را هم انجام می‌دهند، دانشگاه‌های نسل سوم علاوه بر آموزش و پژوهش به کارآفرینی و مهارت آموزی توجه ویژه دارند و دانشگاه‌های نسل چهارم برای آینده حرکت می‌کنند.

وی اظهار کرد: متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌های کشور در نسل یک و دو قرار دارند و هنوز ورود به دانشگاه‌های نسل سه نکرده و بسیاری از آنها هنوز ادبیات نسل و چهار را نمی‌دانند و با آن آشنا نیستند.

معاونت جهاد دانشگاهی کشور و رئیس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان عنوان کرد: به رغم اینکه از چهار سال قبل دانشگاه تهران اعلام کرده می‌خواهد دانشگاه نسل سه بشود اما اکنون در دنیا دانشگاه‌های نسل پنج هستند.

وی گفت: کشورهای توسعه یافته برای تحقق دانشگاه نسل دو و سه از سه تکنیک آگاه سازی، گفتمان سازی و جریان سازی فکری استفاده می‌کنند.

بیجندی با انتقاد از عدم حضور برخی دانشگاه‌ها در این همایش بسیار مهم عنوان کرد: بعد از برگزاری این همایش در بخش‌های مختلف جریان‌های فکری در منطقه راه بیندازیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های نسل سه و چهار به دنبال بهره‌وری و کار تیمی هستند و نیروها را ارزشمند و توانمند کرده و افراد کارآفرین تربیت می‌کنند، افزود: به رغم اینکه برای یکی از نهادهای مطرح کشور با بیش از دو هزار نفر مصاحبه کردیم اما هیچ کدام واحد شرایط نبودند و حتی نمی‌توانستند یک درخواست ساده بنویسند.

معاونت جهاد دانشگاهی کشور با اعلام اینکه دانش آموختگانی را داریم تربیت میکنیم برای ۳۰ سال قبل در صورتیکه نیاز جامعه چیز دیگری است و دانشگاههای نسل سه و چهار هدف دیگری دارند، اظهار کرد: هرچند دانشگاههای نسل سه و چهار به اخلاق اداری بسیار توجه می‌کنند اما در دانشگاه‌های ایران به اخلاق توجهی نداریم.

وی گفت: اکنون دو هزار و ۵۶۹ دانشگاه، موسسه آموزش عالی، پیام نور، آزاد و … با بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دانشجو در کشور داریم در صورتیکه تعداد این مراکز از کشورهای استرالیا، هلند، بلژیک و … بسیار بیشتر هستند.

رئیس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان بیان کرد: به رغم اینکه سرمایه انسانی بی‌نظیری داریم اما استفاده مناسبی نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: هرچند در کاشمر ۷ دانشگاه و مرکز آموزش عالی داریم اما نتوانستند در راستای رفع مشکلات منطقه به خوبی گام بردارند.

بیجندی گفت: اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم مراکز آموزش عالی کاشمر باید در میدان حضور داشته باشند، نقش این مراکز در توسعه پایدار باید نقش علمی، آموزشی، فرهنگی و ارتباطی و اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی باشد.

  • منبع خبر : پوششی