به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین: به همت بنیاد ملی نخبگان استان خراسان رضوی و مرکز نوآوری ترشیز، اولین کارگاه آموزشی حقوق مالکیت فکری، ثبت اختراعات و سرچ پتنت در سالن همایش‌های مسیح دانشوری مرکز آموزش عالی کاشمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ رئیس مرکز آموزش عالی کاشمر روز شنبه در این کارگاه آموزشی طی سخنانی گفت: این مرکز تلاش می کند زمینه ایجاد شهری پیشرفته در قالب توسعه پایدار منطقه را داشته باشد.

هادی معماریان خلیل‌آباد اظهار کرد: اگر می خواهیم منطقه ترشیز را به جایگاه اصلی خود برسانیم باید رویکرد توسعه پایدار داشته باشیم که این جز با فناوری و نوآوری میسر نمی شود.

وی  با بیان اینکه این کار گاه از سلسله نشستهای جنبی همایش ملی توسعه پایدار ترشیز است، ابراز امیدواری کرد: این کارگاه بتواند دستاوردهای خوبی برای پیمودن مسر توسعه منطقه  داشته باشد.

رئیس مرکز نوآوری ترشیز نیز در ادامه با اشاره به اهمیت فعالیت مرکز نوآوری ترشیز با توجه به تغییرات سریع در فناوریهای روز دنیا ومسائل اجتماعی پیرامون آن گفت: مراکز نوآوری با ایده جذب خلاقیت‌ها و نوآوری‌های افراد ایجادشده‌ و به دنبال عرضه یک محصول به بازار است، البته محصولی که بر مبنای دانش و پژوهش ساخته شده باشد.

مجید عاقل به اهمیت فعالیت شرکت های دانش بنیان  و استفاده از توان علمی آنها در موضوعات مبتلابه جامعه  اشاره کرد و گفت: ما تلاش داریم ایده های خلاقانه را به سمت تولید دانش منتهی به فناوری و تکنولوژی نماییم تا در سایه این حرکت شاهد پیمودن مسیر توسعه پایدار باشیم.

وی خاطر نشان کرد: مرکز آموزش عالی کاشمر رویکرد حمایتی از مخترعان و نخبگان دارد از این رو از هرکسی که اختراعی  یا ایده مبتکرانه ای دارد  حمایت مالی می کند تا به طور مشترک اختراعش ثبت شود.

در ادامه این کار گاه  عضو هیئت مدیره انجمن مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی استان و مدیر مرکز نوآوری و کارآفرینی تک طی سخنانی با بیان مطالبی در خصوص چگونگی ثبت و جستجوی اختراع، حمایتهای مالی و بین المللی از اختراعات و مصادیق مالکیت فکری طرح صنعتی و علائم تجاری پرداخت.

سید ابوالفضل عباس‌زاده  همچنین اظهار کرد: در دهه های کشاورزی قدرت کشورها را زمین و محصورلات کشاورزی تعیین می کرد اما در عصر امروز که عصر فناوری اطلاعات است دارایی های فکری و منابع انسانی ارزشمند تر از دارایی های فیزیکی هستند.

وی با اشاره به این که کشور ما در تولید مقالات در رتبه های مطلوبی در منطقه قرار دارد اما متاسفانه در کاربردی کردن این مقالات ضعیف عمل شده است؛ گفت: خوشبختانه در تولید مقالات شیب صعودی داشته ایم به طوریکه به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت ۳۵ مقاله چاپ شده  است اما در خصوص نسبت مقالات به پتنت  می بینیم از هر ۱۰ هزار مقاله ۳ مقاله پتنت می شود  که این نشان دهنده این است  ما در حوزه کاربردی کردن  دانش تلاش باید تلاش بیشتری انجام دهیم.

عباس زاده تصریح کرد : در حوزه ثبت اختراعات  و حقوق مالکیت فکری خلاهایی وجود دارد با این حال باید استراتژی های مدیریت مالکیت فکری را در نظر داشت.

وی در ادامه به بیان مطالبی در خصوص کلیات حقوق مالکیت فکری و مصادیق آن ، انواع مالکیت ادبی و صنعتی، شرایط ثبت اختراع روند ثبت اختراع، اهمیت تدوین اسناد اختراع، جستجوی اختراعات بین المللی در پایگاههای پتنت پرداخت.

گفتنی است؛ در پایان این کارگاه آموزشی  به سئوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.

 

  • منبع خبر : پوششی