عباس ساعی: این مجموعه در شعر عاشقانه تافته جدا بافته و قابل احترام است اما نکته ای که وجود دارد این است که نه تنها این مجموعه بلکه مجموعه هایی از این دست در واقع در موضوع عاشقانه به تکرار رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ نقد و بررسی مجموعه شعر «در مسیر باد پرسه می زنم» نوشته محبوبه بزم آرا با حضور جمعی از منتقدین و علاقمندان به شعر در حوزه هنری خراسان رضوی برگزار شد.
محبوبه بزم آرا، شاعر مجموعه شعر «در مسیر باد پرسه می زنم» نیز ضمن عرض سلام خدمت حضار و تقدیر و تشکر از حضور منتقدین و شاعران عنوان کرد: بنده مدت های مدیدی بود که از فضاهای شعری و فضای نقد کتاب دور بودم و حضور در میان شما عزیزان برای من کمک بسیار خوبی خواهد بود.

تکرار یک کلمه در دو بیت متوالی
زهرا محدثی، شاعر و منتقد عنوان کرد: من با خواندن غزلی از ایشان می خواهم یاد آوری کنم که آثار ایشان در این کتاب عاشقانه است هر چند که ایشان شعرهای مذهبی بسیاری هم داشته اند.
وی با اشاره به غزل شماره ۲ افزود: در بین شعرهای وی اشعار موفق زیادی همچون این غزل نیز وجود دارد که هشدارهای شاعرانه جالبی در آن به چشم می خورد که می توان در این میان به بیت «این ابرها پیامبران تباهی اند / باران همیشه بوی ترنم نمی دهد» در غزل شماره ۶ اشاره کرد.
وی در ادامه اظهار داشت: خانم بزم آرا در وزن های دوری غالبا موفق بوده است؛ باید توجه داشت که بسیاری از از اشعار ایشان عاشقانه است و این امید وجود دارد که این عشق هر روز متعالی تر شود و به شعر عارفانه برسد.
وی با اشاره به بیتی از اشعار بزم آرا با عنوان «شاخه های تنم سرک بکشند / پشت دیوارهای آمدند / دستانت پرندگان رها / تا که جریان حال من باشی» عنوان کرد: در برخی از اشعار از جمله این بیت برخی تصویرسازی های زیبایی از ایشان به چشم می خورد که بسیار جالب توجه است.
محدثی ادامه داد: از موارد نقص در شعرها نیز می توان به تکرار یک کلمه در دو بیت متوالی اشاره کرد که این اتفاق در غزل شماره ۲۵ نیز به چشم می خورد؛ باید توجه داشت که شاعر باید بسیار مراقب تکرار کلمه در شعر باشد و همچنبن بسیار مراقب باشد که با این تکرار در اشعار شاعرانگی کلام از بین نرود.

یکدستی در زبان و محتوا
ابوطالب مظفری، منتقد و شاعر عنوان کرد: بسیار خوشحالیم که پس از سال ها دوبار با اشعار ایشان روبه رو هستیم.
وی در خصوص حجم کتاب بیان کرد: این کتاب به ظاهر بسیار کم حجم دیده می شود و این موضوع به صفحه آرایی کتاب می باشد و در واقع می شد با گنجاندن هر شعر در دو صفحه این مورد را حل کرد؛ البته باید توجه داشت که طرح جلد و حروف چینی کتاب بسیار خوب است و انسان را جذب می کند.
وی در ادامه اظهار داشت: در مجموع غزل های این کتاب هم از نظر زبانی و قالب و هم از نظر محتوا بسیار خوب و یکدست بوده و از این جهت کتاب بسیار خوبی می باشد.
وی اضافه کرد: این کتاب دارای غزل های بسیار خوبی است و در واقع مشکلات زبانی که معمولا دیگر شاعران با آن درگیر هستند را ندارد.
وی اضافه کرد: از نظر بنده در مجموعه می توان اشعار به دو دسته تقسیم کرد؛ برخی از شاعران تجربی سرا هستند به این معنا که شعرشان بیان یک تجربه است و برخی دیگر از شاعران مفهومی سرا هستند که در این نوع شاعر مفهوم را به شعر تبدیل می کند و در این میان می توان از مولانا به عنوان یک شاعر تجربه سرا نام برد.
وی ادامه داد: باید توجه داشت شاعران بسیار کمی هستند که به نحوی بر گزارش احوالات دورنی شان متکی باشند و در مجموع در شعر امروز تجربه گرایی بیشتر رایج است و مفهوم گرایی کم تر شده است.
وی در این خصوص اضافه کرد: شعرهای این کتاب بیشتر در حیطه شعر تجربی قرار دارد اما در حوزه تجربه هایی که شاعر به صورت شخصی از سر گذرانده است.

موضوع عاشقانه به تکرار رسیده است.
سید مصطفی حسینی راد، منتقد و شاعر نیز عنوان کرد: خانم بزم آرا غزل سرای بسیار خوبی هستند و روح غزل به خوبی در جان اشعار ایشان شناور است.
وی ادامه داد: موضوعی که به نظر می رسد این است که این مجموعه به یک بازه طولانی مربوط می شود و به همین دلیل در برخی از موارد مشکل اختلاف سطح دارد.
وی افزود: از نظر من در این اشعار برخی نقص های کوچک زبانی نیز دارند که اگر شعرها قبل از چاپ به نظر برخی از دوستان و منتقدین می رسید قابل رفع بود. به طور مثال موقوف المعانی هایی در اشعار وجود دارد که به خوبی به انجام نرسیده است که می توان در این راستا به غزل شماره ۱۶ اشاره کرد.
وی در پایان اضافه کرد: البته این کتاب در مجموع کتابی نوید بخش است چرا که نشان می دهد شاعر غزل سرای خوبی است و اشعار به صورت جوششی می باشد.
عباس ساعی عنوان کرد: اکثریت قریب به اتفاق این غزل ها، غزل های عاشقانه است و این ها در مقایسه با غزل های امروزی که منتشر می شود جایگاه و مرتبه دارد و بسیار قابل دفاع است.
وی در ادامه افزود: این مجموعه در شعر عاشقانه تافته جدا بافته و قابل احترام است اما نکته ای که وجود دارد این است که نه تنها این مجموعه بلکه مجموعه هایی از این دست در واقع در موضوع عاشقانه به تکرار رسیده است.
وی ادامه داد: در شعر قبل از نیما واژه ها را به دو دسته شاعرانه و غیر شاعرانه تقسیم می کرد و این می تواند عاقبت شومی داشته باشد چرا که با این تقسیم بندی ها عاقبت به تکرار می رسیم و در واقع در حال حاضر و در حوزه اشعار عاشقانه ما به این بن بست رسیده ایم.

  • نویسنده : 9602219