محمد علی نبی پور گفت: نظارت های کم دستگاههای اجرایی در کاشمر موجب سوء استفاده و تجاوز برخی افراد به حریم رودخانه ها شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ محمد علی نبی پور فرماندار کاشمر در شورای مدیریت بحران به رغم اینکه در سیل و بارش‌های اول آمادگی لازم وجود نداشت ولی به خاطر حضور و هم افزایی که بود موجب گردید خسارت‌های کمتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه براساس برآوردهای صورت گرفته در بارندگی‌ها و سیلاب روزهای اول فروردین‌ماه حدود ۱۵ میلیارد تومان خسارت به شهرستان وارد شده است، بیان کرد:  با برنامه‌ریزی دقیق در سیلاب باید خسارت‌ها را به حداقل رساند.

نبی پور اظهار کرد: سیل یکی از مشکلات و بحران‌هایی است که شاید خسارت های جانی آن کمتر باشد اما از کنار همین خسارت های مالی هم نباید به سادگی گذشت.

وی با انتقاد از اینکه نظارت های کم دستگاههای اجرایی در کاشمر موجب سوء استفاده و تجاوز برخی افراد به حریم رودخانه ها شده است، عنوان کرد: شاید متجاوز مقصر اصلی باشد اما مسئولان هم چون وظایف و نظارت های خود را به خوبی انجام نداده اند مقصر هستند.

فرماندار کاشمر افزود: اگر دستگاههای نظارتی در مرحله اول از تجاوز به حریم رودخانه ها و مسیل ها جلوگیری کنند برخی از مشکلات پیش نمی آید.

وی عنوان کرد: باید دستگاهها فعال باشند و کار خود را به درستی انجام دهند نه اینکه اول بحرانی به وجود بیاید سپس همه فعال شویم که جلوی ساخت و سازها را بگیریم و اعلام خسارت کنیم.

نبی پور با بیان اینکه تمامی خسارت هایی که در شهرستان داشته ایم به خاطر تجاوز افراد به حریم رودخانه ها بوده است، بیان کرد: در بارندگی‌های ابتدای فروردین ماه برای سه جاده مشکل ایجاد شده بود که دو مورد آن به خاطر تجاوز به حریم رودخانه بوده است.

وی با اشاره به اینکه همه مدیران مکلف هستند نظارت کنند و در برخورد با متصرفین ورود جدی داشته باشند، به تقدیر از دادستان به خاطر طرح موضوع در شورای تامین و تاکید ایشان بر بازگشایی مسیل ها پرداخت و گفت: تمام بخش هایی که به حریم مسیل‌ها تجاوز شده بازگشایی خواهد شد و هرچه خسارت و هزینه داشته باشد برعهده کسی خواهد بود که به حریم تجاوز کرده است.

نبی پور با اعلام اینکه در مسیل های غربی شهر سپاه، اوقاف و جهاد دانشگاهی تجاوزاتی به مسیل سیلاب داشته‌اند که به هماهنگی صورت گرفته مسیل رودخانه بازگشایی خواهد شد، بند خشرود در بخش کوهسرخ را یکی از نقاط ضعف دانست که باید جدی گرفته شود.

وی در خصوص ‌بند  خوش رود در بخش کوهسرخ که احتمال مشکل و آسیب‌دیدگی وجود دارد، گفت: باید در محل تلاقی دو رودخانه اطلاع‌رسانی شود تا مردم با اسکان در محل‌های امن، دچار غافلگیری و خسارت نشوند.

فرماندار کاشمر در ادامه به مردم توصیه کرد؛ در مواقع سیلاب از رفتن به کنار مسیل‌ها پرهیز کنند و کار امدادرسانی را با مشکل مواجه نکنند و به اخطارهای مجموعه مدیریت بحران توجه کنند.

وی ادامه داد:  فرماندار کاشمر بابیان اینکه در زمان بحران، تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به هم‌افزایی و در اختیار گذاشتن تجهیزات و امکانات موردنیاز برای خدمات‌رسانی هستند، از مردم خواست در زمان بارندگی و پس‌ازآن از ورود به بندها، حاشیه مسیل و رودخانه‌ها برای عکس‌برداری و فیلم‌برداری پرهیز کنند.

نبی پور با تقدیر از اقدامات زیربنایی شهرداری کاشمر در خصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی در برخی از نقاط شهر، با توجه به ‌پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر احتمال بارش تگرگ بر اطلاع‌رسانی به دامداران و کشاورزان برای انجام تدابیر لازم به‌منظور جلوگیری از افزایش خسارت‌ها تأکید کرد و افزود: امیدواریم در سایه همراهی و همدلی اعضای شورای مدیریت بحران بتوانیم خسارت‌های ناشی از بارندگی را به حداقل برسانیم.

رفتن به کنار مسیل‌ها ممنوع

در ادامه معاون برنامه ریزی وامور عمرانی کاشمر گفت: براساس اعلام هواشناسی در بارش‌های اول فروردین‌ماه طی ۴۸ ساعت ۴۵ میلیمتر بارندگی داشته‌ایم.

مهدی نایه‌در افزود: براساس اعلام مجدد هواشناسی و اخطاریه‌های صادر شده از عصر امروز ۲۴ فروردین‌ماه سامانه بارشی دیگری وارد منطقه می‌‎شود و مجدد بارش‌های سیل آسایی را خواهیم داشت.

وی در همین خصوص به مردم توصیه کرد در مواقع سیلاب به کنار مسیل‌ها نروند و به اخطارهای مجموعه مدیریت بحران توجه کنند.

  • منبع خبر : پوششی