حسین حکمتی فر گفت: براساس دستور دادستان کاشمر و با همکاری راهداری و شهرداری این شهر تمامی تصرفاتی که در بستر رودخانه اتفاق افتاده طی شش ماه آینده به طور کامل رفع خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ حسین حکمتی فر، کارشناس آب منطقه‌ای کاشمر در جلسه شورای مدیریت بحران بیان کرد: در محدوده شهر کاشمر و حوزه کوهسرخ چند نقطه بحرانی داریم که یا سیلاب در آنها اتفاق افتاده و یا پتانسیل وقوع سیلاب در آنها وجود دارد.

کارشناس آب منطقه‌ای کاشمر با بیان اینکه هرچند رفع تصرفاتی در حاشیه رودخانه نابای داشته ایم اما تصرفات در رودخانه اصلی گسترده تر است، عنوان کرد: در بافت جدید رفع تصرفاتی از جمله ۱۰ مورد تخریب داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه در بافت قدیم بیشترین تصرفات به صورت کشاورزی است که در این خصوص با همکاری شهرداری طرحی برای ساماندهی در دست تهیه است، اظهار کرد: با توجه به اینکه بیشتر مناطق شرق و شمال شرق کوهسرخ از جمله کوشه نما را خطراتی تهدید می کند به همین خاطر بعد از سیلاب اخیر ۵ مورد رفع انسداد شده است.

حکمتی‌فر با بیان اینکه جنوب روستای کوشه نما مسیر لایروبی شده و بند تقویت شده است، افزود: در روستای ایور مشکلات و خسارت های جزئی و در مسیر روستای تولا هم تخریب های دیگری داشته ایم که در حال ساماندهی هستیم تا سیلاب محور نیشابور و روستا را فرا نگیرد.

وی در ادامه در خصوص بندهای بالادست شهر کاشمر عنوان کرد:  در مسیر کاشمر سه مسیل عمده شرقی، غربی و جنوبی داریم.

کارشناس آب منطقه‌ای کاشمر گفت: به رغم اینکه مسیل جنوبی توسط آرامگاه مدرس مسدود شده ولی شهرداری روان آب‌ها را به سمت مسیل غربی هدایت کرده و در مسیل شرقی بندهای خوبی احداث شده است.

وی با اعلام اینکه با اجرای طرح های آبخوانداری فعلا مشکلی نیست، افزود: آخرین بندهای خاکی بالادست کاشمر نیاز به تقویت بیشتری دارد به طوریکه اگر شکستی در بالادست رخ دهد بسیار خطرناک خواهد بود.

حکمتی‌فر همچنین بیان کرد: مناطق مختلفی از منطقه حسین آباد تصرف شده که باید رفع تصرف شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در بلوار سید مرتضی شاخه فرعی وجود دارد که در پائین دست آن ساخت و سازهای غیر مجازی صورت گرفته که در  فع آنها با مشکلاتی مواجه شده ایم، اظهار کرد: این تصرفات توسط سپاه، اوقاف و فرد شخصی انجام شده است.

کارشناس آب منطقه‌ای کاشمر عنوان کرد: دو شاخه دیگر هم مربوط به دره گور و دره گرگ هستند که یکی از داخل حسین‌آباد و دیگری از محدوده مجاور شهر عبور می‌کنند که مسدود شده و تصرفاتی صورت گرفته که تا حدودی داریم انسدادها را رفع می‌کنیم.

وی در همین خصوص اظهار کرد:  براساس دستور دادستان با همکاری راهداری و شهرداری کاشمر تمامی تصرفات صورت گرفته طی شش ماه آینده رفع خواهد شد.

حکمتی فر با بیان اینکه مسیل غربی فعال بوده و سیلاب ها بیشتر در آن جریان دارد، گفت: برای حفاظت از شهر کاشمر پشت شهرک کارکنان دولت خاکریز حفاظتی احداث می شود.

وی همچنین افزود: هرچند در شهرک صنعتی نیز تصرفات و ساخت و سازهای غیر مجازی صورت گرفته و طرحی توسط آبخوانداری اجرا شده اما اگر فراتر از سیلاب طراحی شده رخ دهد باید منتظر هرگونه اتفاقی بود.

  • منبع خبر : پوششی