شهره بقائی: هنرمند نگارگری همواره می کوشد تا با گذشتن از صورت و ظاهر نمایان، بر پایه معرفت و کمال به حقیقت و باطن هستی راه یابد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ نمایشگاه گروهی عکس و نگارگری هنرجویان هنرستان صیرفی با عنوان «پیچیدگی» زیر نظر اساتید محترم شهره بقائی هروی، مدرس نگارگری و همچنین سمیرا زمانی مدرس عکاسی در گالری رادین در حال برگزاری می باشد.
شهره بقائی هروی، مدرس نگارگری متولد ۱۳۵۶ در مشهد است، وی فارق التحصیل فیزیک هسته ای بوده و همچنین در رشته نگارگری نیز مدرک ممتاز نگارگری فنی و حرفه ای، مدرک ممتاز نگارگری ارشاد اسلامی و مدرک ممتاز تذهیب صنایع دستی را اخذ کرده است.
وی در حال حاضر نیز حدود ۲۵ سال است کارمند رسمی آموزش و پرورش بوده و حدود ۷ سال آن را به تدریس در رشته نگارگری مشغول می باشد.
شهره بقائی، هنرمند نگارگر و مدرس مشهدی در خصوص پیشرفت نگارگری در این سال ها عنوان کرد: در این سال ها ما برای معرفی این رشته بسیار تلاش کرده ایم و با برگزاری نمایشگاه ها و کسب رتبه های استانی و راهیابی به مسابقات کشوری در نگارگری توانستیم هنرجوهای بیشتری را جذب این رشته کنیم.
وی اضافه کرد: من به عنوان کسی که سالهاست در این رشته فعالیت و آن را تدریس می کند این هشدار را می دهم که این رشته رو به انقراض است.
بقائی افزود: وقتی نسل جوان ما با این رشته آشنا شوند با علاقه کامل آن را انتخاب خواهند کرد و مطمئن باشد هنر جویانی که به سمت نگارگری میل پیدا می کنند آینده خوبی خواهند داشت.
وی در ادامه اظهار داشت: هنرمند نگارگری همواره می کوشد تا با گذشتن از صورت و ظاهر نمایان، بر پایه معرفت و کمال به حقیقت و باطن هستی راه یابد.
بقائی ادامه داد: رشته نگارگری هنرستان صیرفی به عنوان یکی از مراکز آموزشی در زمینه هنرهای ایرانی اسلامی قصد دارد به بسط و توسعه و ترویج هنر نگارگری بپردازد.
وی افزود: هنرجویان این رشته ضمن اجرای اثر با نحوه طراحی، تقسیم بندی ها، اصول کادرکشی با ویژگی های مکاتب مختلف آشنا شده و شیوه های اجرای آثار و تکنیک آن ها از جمله رنگ، رنگ گذاری با پرداز و قلم گیری، استفاده از رنگ های طبیعی، آهار و مهره کاغذ و طلا اندازی را فراگرفته و به اجرا گذاشته اند.
وی اضافه کرد: حاصل این تلاش ارزشمند فراهم آوردن مجموعه ای شامل ۳۵ اثر است که در بردارنده نمونه های مثنی سازی شده ای از آثار موجود در کتاب «شاهکارهای نگارگری ایران» است و از جمله موفقیت های این کارگاه می توان به قرار گرفتن هنرجویان در ردیف برگزیدگان مسابقات و جشنواره های هنری شاخه کار و دانش اشاره کرد.
لازم به ذکر است آثار دانش آموزان پایه دوازدهم نگارگری نرگس اورگنجی، مهلا امامی، زهره باغبانی، سارا بلالی، هدیه بهنام، فرزانه دنگ کوبان، زهرا رنجبران، زینب سادات سیدی، مائده صحرا گرد، مهلا صفایی، نرجس عرفانیان، مهلا قربانپور، بهناز گوهری، یگانه هروی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
در ادامه

دست آورد نگاه نوپای هنر جویان
سمیرا زمانی، مدرس عکاسی در خصوص نمایشگاه «پیچیدگی» عنوان کرد: نمایشگاه پیش رو دست آورد نگاه نوپای هنر جویانی است که به قداست وجود زن اقتدا کردند و لحظه هایی پر از زندگی و مرگ و رویش و جدال زن را به ثبت رسانده اند.
وی ادامه داد: در این رشته در حوزه عکاسی دیجیتال کار می کنیم و گرایش بیشتر دانش آموزان عکاسی آتلیه است اما بنده معتقدم دانش آموزانی که آتلیه نیز کار می کنند باید نگاهی هنری داشته باشند صرف همین داستان آن ها را با نگاه و بعد هنری درگیر می کنم تا بتوانند در این رشته پا را فرا بگذارند.
وی ادامه داد: کارهای این نمایشگاه حاصل تلاش و زحمت دانش آموزان از ابتدای مهر تا به اکنون می باشد و از میان کارهای بسیاری انتخاب شده است.
وی افزود: به جز اولین عکس که در پوستر نیز وجود دارد بقیه عکس ها به صورت فتومونتاژ است و به صورت چیدمان انجام شده است؛
وی در ادامه اضافه کرد: در واقع همه عکس ها توسط خود دانش آموزان گرفته شده و پس از آن با یکدیگر تلفیق شده است.
وی ادامه داد: باید عنوان کرد این نمایشگاه برای اساتید برگزار نشده است بلکه برای تشویق دیگر مدارس برگزار شده است تا بدانند می توان این کار را به انجام رساند و از طرفی تشویق و رزومه ای نیز برای دانش آموزان باشد.
وی افزود: تعداد آثار این نمایشگاه حدود ۱۳ اثر می باشد که هم اکنون در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است و این دانش آموزان برای دومین بار در نمایشگاه گروهی شرکت کرده اند.
لازم به ذکر است آثار دانش آموزان پایه دوازدهم عکاسی، یگانه نصرآبادی، مهناز تاجی، سمانه صدیقی، نرگس صدیقی، سحر معین، سارا دری، مهناز پورحسین، مبینا دادمند، زهرا بزرگی، رضوانه بهارعلی، مریم صادقی، الهه قربانی، محدثه زارع نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.
این نمایشگاه همه روزه از تاریخ ۲۴ تا ۲۸ فروردین ماه همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۳ و همچنین ١٧ تا ٢۰ در نگارخانه رادین برگزار می شود و علاقه مندان می توانند برای بازدید از این آثار به این نگارخانه مراجعه نمایند.

  • نویسنده : 9602219