رضا نجفی گفت: با توجه به اینکه در بند خشرود بخش کوهسرخ لوله ای برای خروج آب بوده که مسدود شده در حال حاضر وضعیت خوبی ندارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران نیوز آنلاین؛ رضا نجفی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر در جلسه شورای مدیریت بحران بیان کرد: برخی بندها نفوذی و ذخیره‌ای و برخی بندهای دیگر که برای آب کشاورزی ذخیره سازی می شود هستند.

وی با اشاره به اینکه سد قوچ پلنگ سرریز کرده و مسیرها باز هستند و مشکلی نداریم، اظهار کرد: در حوزه شهری سه بند بزرگ داشته ایم که از دره گور آب می گیرند و در بارندگی اخیر سیلاب شدیدی داشته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر بیان کرد: در سیلاب اخیر تخریباتی نیز به علت برداشت شن از زیر بند توسط یکی از شرکت های راهسازی صورت گرفته که اصلاح شده است.

وی عنوان کرد: اکنون مسیر بندها باز و نفوذی هستند و در بندها مشکلی وجود ندارد از سویی با توجه به گنجایش یک میلیون ۵۰۰ هزار متر مکعبی آب همه منابع نفوذ کرده اند.

نجفی ادامه داد: در روستای کوشه نما از بخش کوهسرخ  دو بند بزرگ داریم که در بارندگی های اخیر آبگیری و سرریز شده و یک کال بسیار وسیع با بافت خاک بسیار سبک در مقابل آن قرار دارد و هرچه آب وارد شود نفوذ می کند.

وی بیان کرد: متاسفانه در بند خشرود وضعیت بدتر است، دو بند داریم که یک بند بالادست با حجم کمتر از یک میلیون متر مکعب آبگیری، پرآب و سریز شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشمر  عنوان کرد: در بند خشرود لوله ای برای خروج بوده که مسدود شده و هیچ نفوذی ندارد.

وی با اشاره به اینکه یا باید از این لوله آب خارج شود و یا سرزیز شده به پائین دست برود که به همین خاطر چون اینگونه نیست اکنون وضعیت حادتر شده است، گفت: با توجه به مسدود بودن لوله خواسته شده تا نیم با یک متر سریز بند پائین تر برده شود تا آب بیشتری خارج گردد.

نجفی گفت: چون در مسیر پائین دست اکثر افراد باغ ایجاد کرده اند و مسیر را مسدود نموده اند بدون شک با این حجم آب مشکلات جدی به وجود خواهند آورد.

وی عنوان کرد: متاسفانه در مسیر پائین دست در بستر رودخانه تصرفاتی صورت گرفته به طوریکه در برخی نقاط ۴ متر بیشتر عرض رودخانه نیست به همین خاطر با این حجم آب خسارت های بسیاری برجای خواهد گذاشت.

  • منبع خبر : پوششی